Praha si pochvaluje nové totemy a infotabule. Postupně zaplní celé město, vyjdou na 150 milionů
Nový označník metra na Palackého náměstí. Pramen: ROPID
Do roku 2030 by mělo v Praze vyrůst více než 550 odjezdových panelů a 150 totemů.
Takže jednotné směrové značení podle celostátní vyhlášky vycházející z mezinárodních standardů bude nahrazeno nějakými paskvily z dílny místních narcisů. Paráda.
A to jim památkáři dovolí? V zastávce Příbram, Jiráskovy sady nedovolili ani obyčejný panel s odjezdy https://www.zpravypribram.cz/led-panely-jizdnich-radu-jsou-jiz-funkcni-ale-spatne-se-lidem-na-zastavce-ctou/ 😀
Vypadá to celkem pěkně, důležité je i sjednocení všech těch informačních a navigačních panelů.
150 totemů do roku 2030? Aha, Hřib.. to ani nestojí za zamyšlení, jen mávnout rukou a dále čekat, než se ho Praze podaří zbavit.
Jen tak mimochodem, ten novÿ informační systém, co se testuje na železniční zastávce v Dolních Počernicích, s grafikou linek, která už skoro dva měsíce neplatí(S7), se bude v dohledné době aktualizovat, nebo to dopadne jako vždycky?
Černou mám rád, ale toto je naprosté fiasko. Veškeré podobné ukazatele, orientační mapy, označníky, totemy a nevím co dalšího (a je jedno, jak se to nazývá), tak by měly na první místě zohlednit dva faktory – pražskou nebo místní historii (vybavuje se mi secese v Paříži a podle toho vypadající některé vstupy do metra) včetně polohy zastávky, ale hlavně čitelnost, dostupnost apod. A to se nepovedlo. Černý mapy v metru jsou děs nebo právě tento box. Minulý týden jsem na Palačáku byl a ač jsem šel v bezprostředním okolí, vůbec jsem si toho nevšimnul. Prostě za soumraku nebo když je… Číst vice »
Nebudu reagovat na celý příspěvek (třeba s dostatečnou viditelností a čitelností problém nemám), ale bylo by dobré se u kompetentních informovat (redakce?) ohledně těch displejů – v návrzích od olgoj chorchoj v soutěži na přístřešky totiž integrace těchto digitálních informací do cedule s názvem zastávky řešená je (a vypadá to velmi dobře). Z jakého důvodu a kdo tedy rozhodl o změně? Zná někdo odpověď?
N I. P. Pavlova směrem na Karlovo náměstí je první přístěšek až na úrovni druhé soupravy 2xT3. Dávat tedy displeje s příjezdy do přístřešku by znamenalo, že lidé budou po té zastávce pobíhat, vyjdou z metra, projdou přes zastávku, do přístřešku se půjdou podívat na odjezd tramvaje a potom zase půjdou zpátky čekat na tramvaj. Na tom samostatném sloupu je to viditelné z celé zastávky. A i když prší, tak v přístřešcích na IPP čeká vždy jen pár lidí, ostatní se schovávaji pod zákrapem okolních domů.
Ale já nepíšu o tabulích, co jsou uvnitř přístřešku. Psal jsem o tom, proč ty sloupy jsou samostatně. Proč nemohou být součástí přístřešku? Tj. být součástí jednoho z nich – kromě dvou zadních sloupů by přístřešek mohl mít navíc i jeden prodloužený vepředu a na tom by panel mohl být. Věci mají být hezké, ale nesmí to být na úkor samotného účelu nebo praktičnosti. Ta poznámka o dešti je směšná. Jedná se o tak frekventované místo, že se do těch dvou přístřešků pochopitelně všichni stejně nevejdou, což zajisté víte a vůbec to nemá s tím, co jsem napsal, souvislost. U… Číst vice »
docela se divím že zastávky a mobiliář se v Praze již hojně mění za nový a zastávkové označníky jsou pořád ty staré a to i na novostavbách a ještě k tomu se “testují” různé verze kdy třeba ten na Nádraží Libeň mi přijde nekoncepční už z hlediska toho že někde budou časy odjezdu na samotných stojanech, někde v přístřešku ( Švandovo divadlo bus) a pak verze Barrandov, Hradčanská a Řepy… a vybrat jeden typ označníku je problém co se řeší několik let . Kolik prototypů bylo včetně různých před ředitelstvím DPP?
Jojo, na to co všechno se řeší, je hrdinou dne na koleně vyráběný označník ze 70. let…
Mobiliář si může Praha dávat jaký chce, ale na podobě označníku se musí dohodnout se středočeským krajem, protože označník je jednotný pro celou Pražskou integrovanou dopravu.
Je to dobře, že se nejprve v praxi otestují různé verze a pak se plošně nasadí to nejlepší. Dosavadní praxe, že si to vymyslel nějaký technik v kanceláři a pak se to nainstalovalo všude i se zásadními vadami v použitelnosti, nebylo moc dobrá.
Hezké a povedené. Snad to znamená taky odmontovat zastaralé navigace. A prima by bylo vykaslat se na vsechny billboardy a reklamy na lampách
Díval jsem se na Google co je to ten „paperbox“. Podle vyhledávače to může být jakákoliv papírová krabice. Co je to za papírový materiál ze, které bude vyrobena svítící kostka do vstupu u metra? Jakou má životnost?
Ono to asi nebude z papíru, jen to odkazuje na metodu konstrukce – je to skládáné jako krabička.
Logiku dává plastová krabice. Jen si pod slovy „paper box“ hned nepředstavím plast. Více o použitých materiálech nejspíš nevíme, že?
Já si přeju, aby se nikde neopakovala ta kotasovitá zrůdnost, co je u nových vlezů na JZP…
Obří konzole držící dvě totožné značky, které jsou umístěny tak blbě, že jim jsou zakryté rohy.
Jako super, může být. Pak se ale snažíte zorientovat třeba na Florenci. Směrové tabule tam však mají formu dopravní značky, žádný styl nic. Na některých třeba chybí číslo linky 135, protože ta měla stanoviště v Křižíkově už předtím, takže není dočasně přesunuta. Každý to má přeci vědět, no ni? Do toho jsou samozřejmě různě otočené, nakřivo a podobně. Já tyto iniciativy vítám, ale fakt mi vadí, že nedokážeme pomoct, tam, kde je to reálně potřeba.
Do roku 2030, není to moc rychle? Tohle by měla být akce kulový blesk, protože než to povyměňují tak už bude zase nová verze.
Já pamatuju celou řadu změn, přecejenom do Prahy dojíždím skoro 30 let. A právě než se nějaká změna pořádně zavedla, byla už další. Ať jde o označování zastáve, které tu řešíme, nebo nátěry vozidel, nebo téměř cokoliv.
A ty červené zastávkové totemy tedy nadále zůstanou? Vypadají příšerně, natož v kontrastu s novými zastávkami.
To je tak, když se radní lekne své vlastní twitterové anketky:)
To nejsou totemy, ale označníky. Ale příšerně vypadají wtz.
Ony „totemy“ také nejsou přímo totemy. 🙂 V podstatě by se i jim dalo říkat označníky…
Markeťák ví, jak tomu máme říkat, a připodobnění je obvyklý postup, hlavně tomu neříkat „normálně“.
Že se kolem totemů obvykle křepčí, uctívají jím předci nebo je jím posilováno vědomí příslušnosti ke kmenové skupině, je podružné.
„Paperbox“ také bude od nějakého kreativce, ne?
Označníky mohou označovat cokoliv a vypadat jakkoliv. Tento druh označníku zastávky se odborně nazývá zastávkový sloupek.