z prahy

Praha koupí za 110 milionů Kč pozemky pro zelený pás podél okruhu

Vizualizace křižovatky Pražského okruhu u Běchovic. Foto: ŘSDVizualizace křižovatky Pražského okruhu u Běchovic. Foto: ŘSD

Vedení města nyní zvažuje variantu, že pro výsadbu použije materiál vykopaný při stavbě metra D. Většina peněz za pozemky míří rodině ministra zemědělství.

Pražský magistrát vykoupí u Běchovic od soukromých vlastníků pozemky nutné pro vybudování tzv. zeleného pásu podél plánovaného úseku Pražského okruhu označovaného jako 511 mezi D1 a hradeckou dálnicí D11. Město vykoupí 116 496 metrů čtverečních, za které zaplatí 109,5 milionu korun. Rozhodli o tom dnes pražští radní, informoval náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Kdy dostavba okruhu začne, není jasné. Investorem je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

„Loni jsme slíbili, že letos budou první výsledky výkupů pozemků pod budoucími zelenými pásy. Dnešním rozhodnutím rady jsme schválili výkup o rozloze více než 116 000 metrů čtverečních. Teď, když máme zelenou stěnu kde vysadit, začneme pracovat na její dokumentaci,“ sdělil Scheinherr.

Vedení města nyní zvažuje variantu, že pro výsadbu použije materiál vykopaný při stavbě metra D z Pankráce do Písnice nebo městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol. „Nákladní auta by nemusela jezdit z 50 až 80kilometrové dálky. Šetřili bychom tím městskou kasu za poplatky z deponování i životní prostředí,“ uvedl Scheinherr.

Z celkové výměry pozemků, které město vykoupí, je 77 930 metrů čtverečních ve vlastnictví společnosti Xaverov trade a 38 566 metrů čtverečních patří firmě Agrotrade. Cena vykupovaných pozemků a částí pozemků je 109,46 milionu Kč. Výše zmíněné společnosti podle serveru SeznamZpravy.cz vlastní rodina ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle webu na klíčových pozicích jsou ministrův otec Miroslav Toman st. a jeho bratr Zdeněk Toman. Po výkupu pozemků město zahájí práce na projektu valu.

Kdy začne stavba zmíněného úseku Pražského okruhu, není jasné. Stavba získala v roce 2002 kladné stanovisko při posouzení vlivu na životní prostředí. „Od té doby se s 511 nic nestalo. Nevykoupil se ani jeden pozemek, stavba nemá územní rozhodnutí a celá Praha na to doplácí. Těžká tranzitní doprava musí mít možnost Prahu objet. Ne do ní vjet, zanechat po sobě znečištěný vzduch v širším centru města, a zase jet dál,“ uvedl Scheinherr. Hlavní město podle něj při přípravě stavby pomáhá ŘSD dle dřívější dohody.

Úsek 511 měří přes 12 kilometrů a jsou na něm plánovány čtyři mimoúrovňové křižovatky. Součástí stavby, která propojí obě dálnice, jsou rovněž dva tunely. Celý Pražský okruh má měřit 80 kilometrů, nyní je v provozu jen polovina.

Tagy Hlavní město Praha Modletice - Běchovice Pražský okruh
43 komentářů