Cestovní ruch Infrastruktura Silnice Stavebnictví Zprávy

Praha jako vězení. Cesta k moři si letos žádá pevnější nervy než obvykle

Kolona, ilustrační foto. Autor: Osvaldo Gago – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=265548
Kolona, ilustrační foto. Autor: Osvaldo Gago – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=265548

Velké stěhování národa na jih je tu a s ním i tradiční nápor na nervy řidičů v nekončících kolonách. Letos je přitom situace o něco horší než v minulosti, silničáři rozkopali kolem Prahy hned několik výpadovek najednou. Počet uzavírek tak je nezvykle vysoký, vše navíc umocňuje nekončící modernizace D1.

Mapa uzavírek kolem Prahy. Pramen: ŘSD
Mapa uzavírek kolem Prahy.
Pramen: ŘSD

Provozovatel asistenčních služeb ÚAMK letos dokonce označil hlavní město za vězení, které denně uzavírá řidiče na několik hodin v autě. „Lze jen těžko pochopit, že všechny práce na dálnicích kolem Prahy letos probíhají souběžně. Kvůli tomu není z města prakticky úniku,“ uvedl Igor Sirota z ÚAMK. Uzavírkami je vedle začátku D1 postižen i pražský okruh, D5 nebo D11.

Hlavní letní uzavírky v okolí Prahy. Pramen: ŘSD
Hlavní letní uzavírky v okolí Prahy.
Pramen: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic alespoň slíbilo, že v nejvytíženějších dnech začátku prázdnin nebude provádět běžnou údržbu, která by situaci ještě zhoršila. „Nebudou prováděny na komunikacích ve správě ŘSD žádné práce údržby, jejichž zajištění vyžaduje snížení počtu jízdních pruhů,“ řekl mluvčí Jan Rýdl.

Souběh stavební a turistické sezony se nejhůře projevuje právě první prázdninový víkend, a to od pátku do neděle. Nejtragičtější přitom bývá sobota. Jak vyplývá z analýz dat společnosti T-Mobile o proudech Čechů do zahraničí, první prázdninový víkend se vydává na cesty o 53 procent více lidí než o jiných víkendech. Nejhustší provoz je v sobotu, kdy špička prakticky neopadá a trvá od 8 do 18 hodin s vrcholem kolem poledne.

Nárůst provozu oproti běžnému víkendu. Autor: T-Mobile
Nárůst provozu oproti běžnému víkendu.
Autor: T-Mobile

Kdo proto nestihl zmizet na dovolenou v pátek hned po vysvědčení a dnes si nepřivstal, měl by cestu raději odložit až na večer a noc. Neděle má podobný průběh s vrcholem mezi 13. a 17. hodinou. Šťastlivci, kterým se podařilo dostat z dohledu Prahy, ale ještě nemají vyhráno. Omezení jsou hlášena i z okolí Plzně a jihočeských i jihomoravských přechodů do Rakouska.

Provoz o první prázdninové sobotě. Autor: T-Mobile
Provoz o první prázdninové sobotě.
Autor: T-Mobile

Desítky míst vyznačených značkou práce na silnici pak čekají řidiče prakticky na všech trasách do Chorvatska. Ukazuje to interaktivní mapa ministerstva dopravy. Úřad také varuje, že nejvíce mrtvých na silnicích přinášejí právě prázdninové měsíce, kdy řidiči často přeceňují své síly. „Cesta na dovolenou nejsou dostihy,“ říká ministr dopravy Dan Ťok. ŘSD chce letos dát do oprav dálnic 11,4 miliardy, meziročně o desetinu více. Výjimečná je právě koncentrace prací kolem Prahy.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mgr.pavel

No co, (před?)lonibylo ještě hůře postiženo Brno, kdy se děly opravy na D1 na západě i východě, D2 a snad i D52 z jihu, D43 ze severu, od Tišnova pro jistotu výluka silnice i železnice, od východu kruháč v Podolí i uzavřený Ochoz,..

Koukám, že sladit uzavírky se náš stát ještě stále nenaučil.

Vít Jůza

Titulek sice asi má být poutavý, ale v dané situaci označovat Prahu za vězení je dost přehnané.

Vít Jůza

Ale jo, článeček o automaticky zamčeném autě s dítětem a klíčkem uvnitř jsem četl, ale běžně auto jako zamčená cela nefunguje, a psát nebo mluvit o městě jako vězení kvůli menším zádrhelům na několika silnicích je dost nepřiměřené; i když jde o citaci, nevím, jestli jde v novinařině opravdu o to, citovat co největší blbost. Ale asi jde, máte pravdu.

železničář v důchodu

Jan Šindelář v poslední době „perlí“ ještě víc než Jan Sůra – a dokonce se ve svých textech začal zpronevěřovat i „etice“, kterou redakce vyžaduje dodržovat od autorů komentářů ( což jsem od něho nečekal) …

Milan

Právě se dívám, jestli ČD nějak zareagovaly na danou situaci a připravily nabídku spojení vlakem třeba do Splitu, Záhřebu, Burgasu nebo Varny, ale nezměnilo se nic, spojení nelze vyhledat/neexistuje;(

Josef22

Milan: ČD by určitě rádi zavedly vlak, ale Budapešť je zavřená, a trať do Chorvatska snad taky. A místo toho, aby to jelo jinudy (jestli to může jet jinudy?), tak ho asi raději ani nezavedly.

Milan

Na webu bahn.de spojení najde s přestupem v Graz Hbf, takže použitelné spojení do Chorvatska stále existuje, ale eshop ČD jej nenabídne.

K.S.

Zřejmě e-shop neumí přestupy v zahraničí, možná mají DB a ÖBB nějakou smlouvu, kterou ale ČD a ÖBB nemají.

Gogo

Proč by měli reagovat zrovna ČD když nereagovali ostatní dopravci? Drážní doprava, ať už do Chorvatska nebo Bulharska, je díky zpoplatnění a i časově bohužel nekonkurenční. V Chorvatsku jste autem nebo autobusem za polovinu doby co jede vlak a do Bulharska si těch minimálně 30 hodin v autobusu neumím představit takže jedině letadlo.

Johnny Gomez

Milan:
Loni v Brne a letos v Praze…
Ohledně spojení vlakem – stačí se zamyslet.. a hledat si sponenipres viden nebo přes Budapest na stránkách příslušných vlakových dopravců.. .
Ale pochybuju že by se nekdo dobrovolne trmacel vlakem k moři kdyz letenky jsou minimálně za stejnou/obdobnou cenu – mnohdy daleko levnejsi..

Johnny Gomez

Milan:
Jak zavřená??? V Budapesti jezdi vlaky na všechny 3 „hlavni“ nadrazi (Nyugati, Keletti i Déli)

Milan

Vždyť jsem nepsal, že Budapešť je zavřená, ale že ČD, přestože do jižních destinací jezdí každoročně statisíce turistů, tj. potenciálních zákazníků, tuto situaci zcela ignorují a žádné přímé spojení nenabízejí. Navíc na jejich eshopu nelze ani spojení vyhledat, natož si rovnou zakoupit jízdenku.

železničář v důchodu

„Evropský“ IDOS (nikoli pouhý „vnitrostátní“ IDOS pro ČR, který navíc ještě „okleštěně“ využívají ČD) spojení s přestupy ve Vídni či v Budapešti a Záhřebu normálně nabízí – přes Budapešť je to patrně delší (asi hlavně časově), takže upřednostňuje spojení přes Vídeň …