Praha – Hradec Králové pod hodinu. SŽDC má plán na zrychlení za 25 miliard

Lokomotiva 163 s rychlíkem Českých drah u zastávky Ostrá, foto: Zdopravy.cz/Josef PetrákLokomotiva 163 s rychlíkem Českých drah u zastávky Ostrá, foto: Zdopravy.cz/Josef Petrák

Správa železniční dopravní cesty začala s přípravou zrychlení trati mezi Prahou a Hradcem Králové. Cílem je zkrátit jízdní dobu vlaků

Správa železniční dopravní cesty začala s přípravou zrychlení trati mezi Prahou a Hradcem Králové. Cílem je zkrátit jízdní dobu vlaků z Hradce Králové na 55  minut do stanice Praha – Vysočany a 62 minut na hlavní nádraží. Mezi Velkým Osekem a Hradcem Králové přibude kvůli tomu jedna kolej.

Vyplývá to ze seznamu připravovaných projektů, který si vyžádal server Zdopravy.cz u SŽDC. Některé úseky se už začínají projektovat. Celkové odhadované investiční náklady na deset různých akcí jsou 24,7 miliardy korun.

Až dosud trvá cesta rychlíkem 1 hodinu a 44 minut.  „Jde o časy, které počítají se zastavením vlaku kategorie expres pouze v Praze – Vysočanech,“ řekl mluvčí SŽDC Marek Illiaš. S trochou nadsázky tak SŽDC plánuje „zrovnoprávnění“ obyvatel Hradce Králové s nedalekými Pardubicemi, odkud dnes vlak až na hlavní nádraží jede díky koridoru běžně kolem hodiny.

SŽDC už vybrala dodavatele na projektování optimalizace úseku z Prahy – Vysočan do Mstětic, který má být současně i jedním z nejdražších a kde má dojít i k vybudování zastávky u stanice metra Rajská zahrada. Projektuje se také navazující úsek ze Mstětic do Čelákovic. Vysoutěžené je i projektování na další úsek z Čelákovic do Lysé nad Labem, dále do Nymburka i projektová příprava modernizace nymburské železniční stanice.

Největší změny čekají trať v úseku z Velkého Oseka do Hradce Králové. Zdvojkolejnění mezi Chlumcem nad Cidlinou a Hradcem Králové už začínají připravovat projektanti. Zakázku za 37 milionů korun vyhrála společnost Sudop Praha. Současně už běží výběrové řízení na projekční firmu, která připraví modernizaci trati z odbočky Kanín u Velkého Oseka do Chlumce nad Cidlinou.

Podle Illiaše je trať plánována na 160 kilometrů v hodině téměř v celé délce. Zkrácení jízdní doby má dojít i  díky zvýšení kapacity a spolehlivosti provozu při plném zdvoukolejnění trati a také kvůli zavedení nového segmentu expresních vlaků, projíždějících celou trať bez zastavení.

Vylepšené spojení má současně zlepšit i provoz dálkových nákladních vlaků, zdvojkolejnění má odlehčit přetíženému koridoru.

Cestující si ale na rychlejší spojení budou muset počkat. Zatím nejblíže je jsou k provedení úseky mezi Prahou a Nymburkem, kde by se mohlo začít stavět v roce 2019. U dalších úseků za Velkým Osekem SŽDC čeká stavbu až spíše v roce 2025. „Nutnou podmínkou je, aby byl koridor stavby modernizace trati Choceň – Velký Osek zapracován do Zásad územního rozvoje Královéhradeckého kraje a vymezen jako stavba veřejně prospěšná. Realizace stavby by v takovém případě mohla probíhat v období let 2025-2030,“ dodal Illiaš.

Přehled jednotlivých akcí, které SŽDC na trase plánuje:

1) Optimalizace traťového úseku Mstětice (mimo) – Praha-Vysočany (včetně)
náklady: 4 434 128 000,- Kč

2) Optimalizace traťového úseku Čelákovice (mimo) – Mstětice (včetně)
1 928 170 000,- Kč

3) Optimalizace trati Lysá nad Labem – Praha Vysočany, 2. stavba – I. část žst. Čelákovice
559 897 746,- Kč

4) Optimalizace traťového úseku Lysá nad Labem (mimo) – Čelákovice (mimo)
1 451 277 000,- Kč

5) Rekonstrukce ŽST Lysá nad Labem
1 777 227 000,- Kč

6) Modernizace traťového úseku Nymburk (mimo) – Lysá nad Labem (mimo)
2 056 400 000,- Kč

7) Modernizace žst. Nymburk hl. n.
1 811 300 000,- Kč

8) Modernizace traťového úseku Kolín (mimo) – odb. Babín (mimo), vč. Libické spojky
3 656 400 000,-

9) Modernizace traťového úseku odb. Kanín – Chlumec nad Cidlinou (včetně)
3 445 614 000,-

10) Modernizace traťového úseku Chlumec nad Cidlinou (mimo) – Hradec Králové (mimo)
3 710 978 000,-

Vlastní rekonstrukce žst. Hradec Králové hl. n. je obsažena ve stavbě „Modernizace trati Hradec Králové – Pardubice – Chrudim, 2. stavba, zdvoukolejnění Opatovice nad Labem – Hradec Králové“ ( 3 788 780 000,- Kč)

Tagy Hradec Králové SŽDC
7 komentářů