Doprava ve městě Mikromobilita

Praha 1 začala sbírat pohozené koloběžky, policie to zarazila

Elektrokoloběžka v Praze, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Elektrokoloběžka v Praze na hlavním nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Radnice Prahy 1 vyslala do ulic pracovníky, kteří dostali za úkol přemístit nevhodně odložené elektrokoloběžky firmy Lime. Úklidovou akci ale přerušila policie, kterou podle radního pro dopravu Richarda Bureše zavolala firma. Radnice se akcí pochlubila na facebooku a přidala i video.

„Prošli jsme ulice a nevhodně zaparkované a popadané koloběžky jsme začali uklízet – přenesli jsme je tam, kde překážejí nejméně. A začaly se dít věci. Někdo zavolal policii, ta přijela do hodiny, naše pracovníky legitimovala. Nyní se bude celá věc řešit právní cestou,“ uvedl Bureš.

LIME

🛴 ÚKLID KOLOBĚŽEK ❌Překážejí, zneužívají veřejný prostor… jasně, jde o koloběžky LIME. Městské části došla trpělivost.A co s nimi? Řešení naznačuje radní pro dopravu Richard Bureš: „Řešíme jejich zákaz s Magistrátem, připravujeme konkrétní právní kroky. Mezitím jsme ale začali jednat sami. Prošli jsme ulice a nevhodně zaparkované a popadané koloběžky jsme začali uklízet – přenesli jsme je tam, kde překážejí nejméně“. A začaly se dít věci.😉 Někdo zavolal Policii, ta přijela do hodiny, naše pracovníky legitimovala. Nyní se bude celá věc řešit právní cestou. „Přiznávám, že jsme to od počátku mysleli jako šťouchanec, kterým jsme stojaté vody rozhýbali. Z incidentu tak alespoň plynou některé dobré zprávy: ukáže se, zda koloběžky přemísťovat a uklízet smíme. Pokud ano, budeme v tom pokračovat. A zároveň jsme tím donutili provozovatele, aby s úklidem začal sám,“ říká radní Bureš.Další kroky přijdou zanedlouho.🙂

Gepostet von Praha 1 am Freitag, 28. Februar 2020

Podle radnice koloběžky překážejí a jejich provozovatel zneužívá veřejný prostor. „Přiznávám, že jsme to od počátku mysleli jako šťouchanec, kterým jsme stojaté vody rozhýbali. Z incidentu tak alespoň plynou některé dobré zprávy: ukáže se, zda koloběžky přemísťovat a uklízet smíme. Pokud ano, budeme v tom pokračovat. A zároveň jsme tím donutili provozovatele, aby s úklidem začal sám,“ doplnil Bureš.

Podle něj další kroky budou následovat. Radnice jedná s magistrátem o úplném zákazu sdílených elektrických koloběžek. K tomu už sáhla Praha 2, přesto se na jejím území koloběžky dál vyskytují. Magistrát uzavřel v minulosti s firmou memorandum o spolupráci, nakonec jej ale vypověděl.

„Lime spolupracuje a bude i nadále spolupracovat jak s městskými částmi, tak s magistrátem na vytvoření pravidel pro sdílenou mobilitu primárně zaměřených na bezpečnost a celkový provoz sdílených služeb,“ reagovala později za Lime pro ČTK mluvčí Darya Skobeleva.

Podle své mluvčí firma nyní čeká na znění nového memoranda od magistrátu, o kterém bude diskutovat. Tvrdí, že usiluje o partnerství a spolupráci s městem i městskými částmi na zlepšení parkování. Městu nabídla platbu za zábor veřejného prostranství, uvedla mluvčí.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Cyklista
Host
Cyklista

Jsem rozhodne proti nazyvani pujcoven sdilenou ekonomikou.

MlB
Host
MlB

Pokud se o to provozovatel nedokáže postarat a ještě posílá policii, není nic jednoduššího, než to v Praze zakázat nebo zpoplatnit tak, že se to městu vyplatí. Stejně je to jenom atrakce pro turisty, místní si vystačí s vlastním vybavením nebo MHD.

Nekdo
Host
Nekdo

no mně zaráží, že policie si nevšímá řidiče těchto jednostopých motorových vozidel a vozidla samotná. nemají SPZ, nemají TK, nemají světla a blinkry, řidiči nemají ŘP, jezdí s vozidly po chodníku, ohrožují chodce.

Leinad
Host
Leinad

Rozdíl mezi motorovým kolem a skútrem je ve výkonu a maximální „motorové“ rychlosti.

Brian Griffin
Host
Brian Griffin

Dnešní politika je plná vzletných řečí o elektromobilitě, sdílení a cyklistice – ale jak dojde na praktickou realizaci, tak se najednou šermuje zákazy…

Dushan
Host
Dushan

Tyto koloběžky taky nemají s politikou elektromobility nic společného, jedná se o pouhou atrakci pro vyblbnutí zahraničních turistů.

Leinad
Host
Leinad

Přesně tak. Ať se řeší konkrétní přestupky konkrétních řidičů, třeba parkování na nepovoleném místě.
Překážející auto taky odtlačí brigádník na stranu, nebo ho odtahovka odveze na policejní parkoviště.

Hojakar
Host
Hojakar

A co kdyby praha1 začala sbírat a uklízet dealery drog a další fetaky co se na území P1 vyskytují?

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

To je trošku složitější problém, než vzít na zemi ležící koloběžku a přenést na jedno shromaždiště, nemyslíte?

(nebo můžete toto udělat s člověkem?)

Dalibor
Host
Dalibor

Otázkou je, jak definujeme člověka. Kdž některé individua pozoruju, nejsem si zcela jist, kam je „zařadit“. Na druhou stranu když někde blbě parkuje ato, taky ho odtáhnou, ne? Tak v čem je problém?

Frantisek
Host
Frantisek

Auto ano, ale pro odtahování lidí zatím nemáte vhodné zázemí, i pokud by s tím nakrásně souhlasili (jinak to totiž nelze, lepší by zde byla důslednější prevence).

Halamus
Host
Halamus

Pro odtashování lidí páchajících trestnou činnost tu zázemí je a jmenuje se vazební věznice.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Odkud je musíte zase pustit. Důkaz u nich téměř nikdy nenajdete. Drogu mají někde v mrtvé schránce.

Jen tak
Host
Jen tak

a mate vubec tuseni, jake jsou tri pripady, kdy muze byt narizeno vazebni stihani?

dada
Host
dada

mít nějaké oplocené, zabezpečené místo – centrální shromaždiště aut, jiný by bylo centrální shromaždišetě koloběžej, jiný zase centrální shromaždiště feťáků…. a majitel-pověřená osoba-blízká osoba by si své auto/koloběžku/feťáka mohl za vhodný poplatek vyzvednout.

Leinad
Host
Leinad

Ale máme záchytky.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Mno ještě by si Praha mohla zařídit vlastní polici… jo vlastně tu už má. Takže vedle MP si ještě zařizují MKP, Městskou Koloběžkovou Policii.

BND30
Host
BND30

A ta na ně začne dávat bačkůrky 🙂

Jimbo Jones
Host
Jimbo Jones

Občas by někomu nějaká koloběžka mohla upadnout do Vltavy – jako prostředek „boje svépomocí“ to používají lidé ve spoustě jiných měst.

dfsadfasd sdafasd
Host
dfsadfasd sdafasd

Myslíte že si to živočichové ve vltavě zaslouží?

Cestovatel
Host
Cestovatel

to mě taky napadlo…

Honza D.
Host
Honza D.

Myslíte, že na dně Vltavy žádná není? Onehdy jsem na pilíři jednoho mostu viděl řidítka s předním kolem. Kde asi skončil zbytek? 😀

Martin
Host
Martin

A pak budeme platit uklid dna Vltavy, ne radsi ne…

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Nechat koloběžku, jak odpadla z ruk, je neslušnost. Hodit ji do řeky je prasárna.

dada
Host
dada

halsuji za ekologickou likvidaci…

Flinta
Host
Flinta

Vzhledem k ceně koloběžky se zcela jistě by se jednalo o přečin poškození cizí věci podle ust. § 228 tr. zákoníku.