Informační technologie Infrastruktura Železnice

PPF koupila podíl v ČD Telematika, dráhy se chtějí dcery zbavit

Metalický kabel, ilustrační foto. Autor: ČD Telematika
Metalický kabel, ilustrační foto. Autor: ČD Telematika

České dráhy mají nového menšinového partnera v dceřiné firmě ČD Telematika. Stala se jím skupina PPF podnikatele Petra Kellnera, která dnes oznámila nákup podílu 29,04 procenta od investiční skupiny Unicapital.

„Nákup minoritního podílu je součástí dlouhodobé strategie PPF v oblasti telekomunikační infrastruktury,“ oznámila PPF, která ve stejném oboru vlastní společnost CETIN. Obě strany se dohodly, že cenu transakce nebudou zveřejňovat.

V poslední době se činily i České dráhy, které od menších akcionářů postupně vykoupily 11,65 procenta (AŽD 7,39 pct., OSŽ 2,48 pct. a naposledy OHL ŽS 1,78 pct.). Transakce s OHL ŽS se završila 3. května. Telematika tak má pouze dva akcionáře, když dráhy ovládají 70,96 procenta.

Podle mluvčího ČD Radka Joklíka nebyly dráhy při prodeji podílu Unicapital osloveny. Joklík nicméně potvrdil, že se dopravce chce Telematiky výhledově zbavit, neboť firma „nezapadá do hlavního byznysu ČD“. „Žádný konkrétní posun v této věci však zatím nenastal,“ dodal Joklík.

ČD Telematika je významným tuzemským poskytovatelem velkoobchodních internetových, datových a hlasových služeb a dodavatelem služeb v oblasti správy, údržby a výstavby optických infrastruktur. Za loňský rok vykázala podle pozvánky na valnou hromadu čistý zisk přes 51 milionů korun.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
aldik

Wtf? Proč prodávají něco, co je v zisku a má budoucnost? Nemusí za každou cenu vše rozprodat, i když jejich hlavním účelem je provoz osobní dopravy.

Bery

Aby to pak mohli nakoupit formou 3x drazsi sluzby…

Jiří2

Prodali budovy, chystají prodej pozemků, historických vozidel a dalšího majetku. Přímé peníze z ministerstva by byly nedovolená státní podpora, tak se to řeší tak, že se peníze nalijí do SŽDC, která to pak od ČD odkoupí. A mám pocit že SŽDC měla zájem i o telematiku, přecijen je to pro ni strategická společnost. České dráhy už ji nepotřebují, před lety dceřinou společnost Informační systémy od Telematiky odštěpily a udělali z ní vlastní dceřinou společnost. Všechny IT služby jim pak dodávají právě ČD IS. Podobná úzká spolupráce funguje mezi SŽDC a OLTISem, nicméně pro provoz sítě, radiostanic, telefonů a dalších potřebují… Číst vice »

noerf

PPF koupi i zbytek za miliardu. Desetinásobek zisku je 510 milionů, otázka je, zda kabely vlastní telematika nebo TUDC a v jakém poměru.
Nicméně ceny počítačů a další techniky pro SZDC jsou téměř na dvojnásobku cen trhu, takže je tam prostor pro růst zisku, stejně jako ve spojení s Cetinem, když je optika nebo metalika i v zastávkách s minimem obyvatel, což by následně umožnilo výborné pokrytí území sítí 5G s doplněním několika vysílačů.