Povyk kolem šesti míst ve vlaku. Dámská kupé jsou v pořádku, rozhodla ombudsmanka

Interiér vozu Bmz po úpravách Českými drahami. Foto: ČDInteriér vozu Bmz po úpravách Českými drahami. Foto: ČD

Úřad veřejného ochránce práv znovu otevřel problematiku dámských kupé, které před časem zavedly České dráhy. Podle stanoviska ombudsmanky Anny Šabatové

24 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Děd Vševěd

A mohly by tam ty dámy být oblečeny v tradičním islámském oděvu, aby je muži už vůbec neobtěžovali. Že má Šabatová vylizaný mozek, je všeobecně známo.

Pavels

Vylizany mozek ma leda tak nekdo kdo z damskeho kupe udela otazku islamizace Evropy.

Bery

Mno, ono nejde o to kolik takovych kupe ve vlaku je, ale o vlasni princip. Vsimneme si teto vety:
„Další cestoval s manželkou a průvodčí se dotázal ostatních žen v dámském kupé, jestli jim přítomnost muže nevadí.“
A co kdyz udelame jen trochu upravenou variantu…
„… a průvodčí se dotázal ostatních cestujících v kupé, jestli jim přítomnost roma nevadí.“
Vsadil bych se, ze v takovem pripade by ombudsmanka vyskakovala 3 metry vysoko. Ale on zde neni rozdil. Diskiminace dle rasy, pohlavi, sexualni orientace, veku, nebo nabozenstvi je na stejne urovni. 😉

Pavel

Přesně tak. Kdyby se zavedly oddíly pro příslušníky bílé rasy, pro pracující s příjmem nad 50.000 Kč měsíčně, pro vysokoškolsky vzdělané lidi, pro majitele nemovitosti, atd. tak si umím představit ten povyk, který by to vyvolalo. Ale tady se principiálně jedná o tutéž absurdní diskriminaci.
Ještě mi chybí zavedení WC na představku u dámského oddílu pouze pro ženy. Pak už to ČD dovedou skoro k dokonalosti.

T

„pak dva tiché oddíly (chtěl jsem telefonovat, takže ne pro mne)“

Telefonisty miluju – zvlášť takové, kteří se usadí ve velkoprostoru a jsou slyšet na půl vagonu (telefonista v kupé je snad ještě horší). Většinou jsou to lidé, co v práci nemají odvahu jít ani na hajzlík, pak přijdou do vlaku a mají pocit, že musí všem sdělit svoje poznatky za celý den. Je jim úplně jedno, že třeba 20 lidí poslouchá, co budou mít k večeři nebo jak správně přiložit dítě k prsu…

Jiří

Dámský oddíl je ve voze, který je mnohdy jako jediný vůz celé soupravy vybaven zásuvkami a klimatizován. Možná kdyby tento oddíl byl pro všechny a dámský oddíl se vyčlenil v sousední kožence, povyk by alespoň částečně ustal. A kdyby na druhém konci vozu byl oddíl pánský, sebralo by to i těm největším kritikům vítr z plachet.

Pavel

Já občas jezdím vlakem s manželkou. Já bych si přál i oddíl pro páry. Ideálně několik oddílů, jeden pro novomanžele, jeden pro snoubence, jeden pro první manželství do 10 let trvání, pak ještě stejně ale nad 10 let, další pro páry ve druhém manželství a pak poslední pro třetí a další. A vlastně ještě jeden pro registrované páry, málem bych se dopustil diskriminace, proti které bojuji.

Pavels

Starosti některých magorů bych opravdu chtěl mít.

jirzi

V Káhiře v každé soupravě metra je první vagón určen výhradně pro ženy.

Bery

Oni maji jine kulturni hodnoty. Rekl bych, ze tam to vychazi z Islamu…

mgr.pavel

Chápu dobrý úmysl, ale.. Zaprvé, sexismus to je. Do těch oddílů je zákaz vstupu lidem na základě pohlaví. Sexisticky ta kupé a jejich zdůvodnění jen podporuje genderový stereotyp „žena je ta slabá, muž silný“. A docela by mne zajímalo, jestli do tohoto kupé mají vstup transgender lidé. Zadruhé: už jsem cestoval plným vlakem, kde jedno kupé byl služební oddíl, pak dva tiché oddíly (chtěl jsem telefonovat, takže ne pro mne), pak oddíl pro ženy, pak jeden podobný (divil jsem se jaký vyhrazený, nepamatuju si už ale pro koho), pak půl vagonu rodiče s dětmi. Okolní vagony plné. V těchto vyhrazených… Číst vice »

Radek Janata

Neznáte přepravní podmínky. Do oddílů pro rodiče s dětmi do 10 let může kdokoliv. Stejně tak do oddílů pro cyklisty. Jen tam mají tyto skupiny přednost.

Ten oddíl pro dámy je ovšem rozdíl, tam „nedámy“ nesmějí.

David

Do dámského kupé muž může! Záleží ale na ženě (ženách) které v kupé sedí, jestli ho tam pustí (nechají) nebo ne..přečtěte si SPPO. Takže třeba ten případ s přeplněným vlakem… Vše je o slušném dialogu, stačí se zeptat. Pak si sednout k počítači a nadávat je easy no. Dnes a denně mám cestující, kteří až když vystupují tak mi řeknou „máte to přetopený, to je děs/ to okno jste mohl zavřít/ ten cestující byl hlučnej“. Nebo naopak „vám tady jako není vedro?“… Btw dost trefně napsaný titulek. Výkřiky jako „chceme také čistě mužské kupé“ jsou k smíchu. Oplzlou ženu jsem… Číst vice »

ApolloXI,

David: přesně jste to trefil. Samí mudrlanti a znalosti na bodu mrazu 🙂

T

„pak dva tiché oddíly (chtěl jsem telefonovat, takže ne pro mne)“

Telefonisty miluju – zvlášť takové, kteří se usadí ve velkoprostoru a jsou slyšet na půl vagonu (telefonista v kupé je snad ještě horší). Většinou jsou to lidé, co v práci nemají odvahu jít ani na hajzlík, pak přijdou do vlaku a mají pocit, že musí všem sdělit svoje poznatky za celý den. Je jim úplně jedno, že třeba 20 lidí poslouchá, co budou mít k večeři nebo jak správně přiložit dítě k prsu…

Bery

to David:
Vsechno je jednou poprve 🙂
https://orlicky.denik.cz/zlociny-a-soudy/kvuli-opile-matce-zastavili-vlak-20170828.html
A takovych pripadu se da dohledat vice…

Petr

K.S.
Jede li dáma s pánem, tak nemá sebemenší důvod s ním lézt do dámského kupé….

mgr.pavel

.. ale zároveň takový pán v dámském kupé nebude nikoho obtěžovat, protože by mu to u jeho partnerky zřejmě neprošlo.

Proč tedy takovémuto muži zakazovat jít do dámského kupé? Jen proto, že má kupé cedulku „dámské“? To je ta nálepka pak bezúčelná (v tomto případě).

K.S.

Pokud ovšem nebyl vlak obsazen tak že to bylo poslední místo kam si mohli spolu sednout…

Josef Knězů

V korektní společnosti by na každé dámské kupé připadlo automaticky jedno pánské. Vznikne-li problém s ženou stojící v uličce narvaného vlaku před pánským kupé, kam jí chlapi zabraňují vstoupit, paní ombudsmance se za kritiku chybného rozhodnutí veřejně omluvím.

Franta Jouda

Pokud je na kupé napsán „dámský oddíl“, který je i v SPPO a někdo do něj sedne a pak se diví, že jej musí opustit, tak je hloupý…

K.S.

Asi tak.
Jediné co mi přijde trochu hloupé je pokud cestuje pár a průvodčí by muže vykázal, to mi přijde trochu hloupé, ale to záleží od situace, rozhodně je případně nutit sedět každý sám je nevhodné.

K.S.

P.S.
Já se třeba obloukem vyhýbám oddílům které jsou určené pro cestující s dětmi, ovšem je podle mne na pováženou že v nich nikdy rodiny nevidím, zato je pravidelně vidím všude jinde. Kdo to má pořád poslouchat? Ale je to nerozum rodičů brát děcko co ještě nemá rozum do vlaku. Ano někdy je to možná nutnost, ale už snad není nutnost táhnout polovinu dětského pokoje, kdo přes to má v „letadlovém“ vagonu skákat?

Nicméně chápu že se objevila taková reakce, ona každá akce má svou reakci a dříve nebo později někdo začne feminacistkám oplácet a odnesou to všechny ženy.

petr.r

já právě ty děcka vyhledávám a srovnávám co mám doma, hlavně člověk neusne a nepřejede.