Povodněmi nejpoškozenější trať má pro příště ochránit estakáda, náklady jsou odhadovány na 700 milionů
Poškození trati Opava - Kravaře. Zdroj: SŽ

Návrat vlaků na trať z Opavy do Kravař se očekává v roce 2027, tedy tři roky po povodních.
Tak si tu taky odložím nějaké myšlenky… Reportáž TV Polar: 30.7.2025. Clanek zde až včil (mozna nejaka nutnost casoveho odstupu?? Nebo ..??) Zdvojkolejneni Opa-Ova (přes Císarskou) v cele delce ani projektantum po prvnim navrhu prestalo davat smysl (Jilešovice)… takze nakonec jednokolejne minimalne Jilešovice, pak Svinov-Trebovice at se nemusi šahat do noveho Svinova (myšleno po uzlu Ova)… variantne mezi trebovicemi a Dehylovem buď 2 nebo 1 kolejně… a pak od Štítiny do Opy asi zase 1 kolejně… Co projde se uvidí… Opa-Ova (přes Prajzskou) … Hlučín-ova jestli po preložce I/56 uvažovat původní trasování? Zastavky?? Kostel, Doly, Američanky, Petřovice Hbf., něco dál?… Číst vice »
Hlavnš by bylo užitečné, když už jde o tak rozsáhlou opravu, udělat i co možná nejvíc s traťovou rychlostí a maximálně připravit i budoucí elektrizaci, aby pak nebylo třeba do hotového díla znovu vrtat.
Právě spíše čekám že tady tři roky bude mrtvo, a pak se udělá třeba půlroční výluka na rekonstrukci Kravař… A na trati se nezmění vůbec nic.
Kdyby se to protáhlo z Hlučína do Ovy a z Chuchelné do Polska, hned by tím jezdilo více lidí a také náklady na tuto opravu by se rozpustily ve smysluplnosti celé akce. Aha, já zapomněl, že jsme v ČR, kde logické a smysluplné řešení pro občany jsou nazývány naivními sny, a kde slepé železniční traťe jsou the best solůšn by SŽ, protože dopravní prostředek z 19.stol neodebírá moc přeprav veledůležité silniční dopravě, která má jediné právo spolehlivě dopravovat náklad i lidi.
Chtít nějaké vize po SŽ a MD je docela naivní představa. 🙂
Tady bych to celé viděl na nějaký tramtrain systém, kdy by se od Přívozu znova protáhla tramvaj až do Hlučína. V Kravařích bych se pokusil využít i tu vlečku do Kobeřic. S prodloužením do Polska souhlas.
V Opavě by se následně tramvaje mohly vydat směr Hradec nad Moravicí a Jakartovice. Ideální by byl tunel pod Opavou od východního k západnímu (nedocházelo by tolik ke křížení cest linek) nádraží a pak směr rozdvojení tratí na Hradec nad Moravicí a Jakartovice.
Jasně, zbourame silnici první třídy, a kus Ostravy.
A proč ne?
Vždyť ano, je snaha stejně I/56 stavět v nové stopě mezi Ostravou a Opavou.
Proč?
Nevím. Když se staví silnice místo kolejí, tak bourání nikomu neva.
Zbytečné plýtvání na málo vytíženém úseku trati. Zrušit a hotovo. Investovat do tratě Opava – Ostrava vedoucí přes Háj. Nahradit autobusy a hotovo.
Nikoli… trať je využívaná dost
Pamamatuju tam 5x 810/010 vy nevyužíváná trati.
Pamatuju tam 9x 810/010 a ještě žijí ti, co pamatují např. soupravy s T466.0, balmy atd. Vozy se postupně spíš ubírají, o víkendech stačí celý den sólo 814, ve špičkách pracovních dnů 2x 814.
Ale taky asi není tak úplně beze změny interval, že. Každopádně tady o nějakém slabém využití nelze mluvit ani náznakem.
Ta devítka byl předpokládám návoz na ranní školák, poslední 3 vozy BFC. Interval se od zavedení MS taktu (GVD 2000/2001?) kromě zavedení zmíněného školáka nezměnil, jen ty vozy postupně ubývají.
Hlučín – Opava je využíván opravdu hodně.
Slabý úsek je jen Kravaře – Chuchelná, tam se jezdí autobusy.
Kdyby tak těch 700 mega vrazili do zdvojkolejnění úseku Opava – Ostrava a na Hlučín nechali autobusy.
Prosím vás, pokud nic nevíte, zdržte se hloupých komentářů.
Zdvoukolejnění trati přes Háj by stálo miliardy, a nebylo by možné bez likvidace částí vesnic, kterými trať prochází. Je to vesnická lokálka, nikdy z ní nebude moderní a rychlá meziměstská trať.
Trať na Hlučínsku je výhledově mnohem cennější, s potenciálem rozvoje.
A ty víš co? Vesnická lokálka? Ty jsi dobrý mimoň.Ta dvojkolejka tam chybí jak sůl. 15 minut zpoždění a rozhází se obraty souprav na několik hodin.
Samozřejmě, že mezi Ostravou a Opavou zoufale chybí moderní elektrifikovaná dvoukolejná trať. Taková trať nikdy nepovede přes Háj, prostě tam na to není místo. Taková trať může realisticky vést jedině přes Hlučínsko.
Kdo myslíte, že vám tohle bude věřit a proč?
Všichni, kdo se tam někdy podívali podrobněji a myslí hlavou.
Nějaké dvoukolejné vložky (de facto velká prodloužení některých staničních kolejí) al možná přidání nějakých staničních kolejí, aby nakonec nebyly při výlukách úzkými hrdly stanice, ale kompletní dvoukolejka bez konfliktního bourání realizovatelná asi není.
Obraty se nerozhází, jelikož jsou pauzy dostatečné na všech linkách. Obvykle je problém jen při poruše ZZ, což bývá málokdy.
Vzhledem k tomu že tam s těmi vlaky jezdím tak vím o čem píšu.
Pauzy jsou tak akorát k vykrytí zpoždění. To že strojvedoucí potom nemá žádnou pauzu a jezdí imrvére, to už nevidíte.
To je ovšem záležitost organizace provozu a práce, která by měla právě z technických možností infrastruktury vycházet: předělat infrastrukturu je rozhodně složitější a dražší než předělat oběhy a turnusy.
Zdvojkolejnit by to chtělo tak jako tak, a žádná lokálka to není, tenhle úsek (Svinov – Opava) podle lokálkového zákona stavěn nebyl. V těch vesnicích taky stavět vše nemusí, se dvěma kolejemi by to futr nemuselo někdě čekat, výluky by mohly být povětšinou bez autobusů.
Vy jste to nepochopil – ono to zdvoukolejnit přes Háj realisticky NEPŮJDE.
Jestli chcete moderní dvoukolejnou elektrickou železnici mezi Ostravou a Opavou, jediná možnost je přes Hlučínsko.
A proč by to nemělo jít?
Copak k tomu, kromě politické vůle, něco brání?
Na druhou kolej tam místo přiměřeně je, jen chtít.
Náročné by to bylo v Jilešovicích.
Přesně tak. Jediné místo kde je trať v obci. Stejně to dopadne tak že se zdvoukolejní jen některé úseky. Např. Třeba Svinov – Děhylov.
Opravdu ? Lokálka, po které jezdí rychlíky, spěšňáky i osobáky ? Nenechte se vysmát. Trať na Hlučín končí v polí a nikdy už nebude propojena s Ostravou. . Kdežto zdvojkolejnění úseků Svinov- Děhylov a Háj ve Slezku (mimo) – Opava by rapidně zvýšilo propustnost tratí a uvolnilo by ruce lidem při plánování grafikonů. A nic by se nemuselo bořit.
Trať na Hlučín propojí s Ostravou první racionální vláda nebo správa železnic. Spočtěte si, kolik lidí bydlí kolem trati ze Svinova přes Háj a kolik kolem trati přes Hlučín.
Nebo – radikální myšlenka – co třeba to potáhnout těch 7 km z Hlučína až do Ostravy, díky čemuž skokově naroste přidaná hodnota pro dojíždění?
Moc revoluční?
Nielen dostávať, ale aj zvyšok zmodernizovať, aby mala parametre ako trat cez Háj a bola by medzi Ostravou a Opavou fiktivna dvojkolajka 🙂
U nás na tohle chybí vůle. To propojení Hlučína s Ostravou dává smysl, protože by nebylo potřeba pak tolik autobusových spojů, navíc by to jistě přitáhlo i další potenciální cestující, pro které není aktuální spojení vlakem + přestup přitažlivé. Oni se všichni teď ohání vytížeností I/56 v úseku Hlučín-Ostrava (po kterém by těleso tramvaje šlo vést), jenže pokud se momentálně plánuje obchvat Hlučínska (a s ním i přeložka I/56), tak bych chápal, že se by bylo aktuální i znovu otevřít téma vlakotramvaje do Ostravy. Možná to někdy v budoucnu dopadne tak, že se obchvat Hlučínska postaví a pak někomu moudrému… Číst vice »
A kudy by jste tu trať chtěl vést ? V její stopě vede silnice. A tu nikdo z politiků nezboří, aby poslal auta opět do vesnic.
Ona by se ta trať dokonce vešla těsně podél té silnice.
Myslíte I56?
Ta se bude kompletně překládat mimo území obcí.
Inundační most.
V současnosti je tam tohle: https://mapy.com/s/kazokahola a po jednom dalším po stranách. Evidentně to nestačí.
Dlužno dodat že Perner s Negrellim měli úplně jiný rozpočet.
Mohli by tam v rámci rekonstrukce trochu narovnat ten oblouk 😉
To by jste chtěl už moc, to je pro SŽ a MD nadlický úkol. 🙂
Trat kterou úplně krásně náhradi autobusy, který to dají i do Ostravy budeme chránit za 700mio? Jo, to je zlatý
Ta trať by se mohla obnovit až dál do Polska, byla by škoda o tuto možnost přijít
Aby tam jezdily dva páry vlaků, jako je v Polsku zvykem?
#potenciál
Vy už jste v Polsku asi hodně dlouho nebyl….stejně jako nemáte tušení o využití jednotlivých spojů…. (Kdy v podstatě i na lokálkách se u vozidel dostáváme na hranu kapacit….)
Opava a Ratiboř mají okolo 50 tisíc obyvatel, lidé po obou stranách hranice znají oba (tři) jazyky, takže bych o přepravní proud strach neměl.
No a kolik lidí teda má potřebu jezdit mezi Opavou a Ratibořem v takovém rozsahu, aby to odůvodnilo novostavbu části trati, rekonstrukci zbytku a nějaký rozumný provoz osobní dopravy? Tam je největší pohyb tak leda v nákupní turistice a nikdo asi nepotáhne tašky z Biedronky vlakem…
Poptávku úseku Opava – Hlučín – Ostrava busy jistě zvládnou. Ovšem nebylo by lepší mít v tomto úseku linku moderní příměstskou a městskou vlakovou až skrz Ostravu třeba směrem do Vítkovic? Samozřejmě že mimoúrovňově skrz Ostravu hlavní nádraží.
Spojení Opava-Ostrava vlakem vede jinudy, přes Hlučín to nebude rychlejší. Ale podívejte se na druhou větev více na sever, která je dodnes slepá, což je pozůstatek železné opony.
On je problém tu trať zrychlit na 120? A poptávka odpovídá nabízeným linkám dneska? Neřekl bych.
Myšlenka byla taková: Když z Opavy do Ostravy pojede rychlík/expres bez zastávek, tak na Svinov je to kratší jižní větví.
No a?
Ovšem hlučínská trať má logicky i historicky směrování přes hlavák do centra Ostravy. Mimo Svinov.
A oni snad všichni z Opavy potřebují jezdit (ndn) do Svinova? Přes Hlučín dojedete přece zase třeba „na Boženu“, a to už jste vlastně na okraji centra, jen na jiné straně než přes Svinov.
Mezi ČSSR a PLR byla železná opona? Fakt?
To si toho mnoho nepamatujete: úplná „železná opona“ sice na té hranici nebyla nikdy, ale i když uvažujete až „ČSSR“, tedy nikoli ještě 50. léta, tak její neoprávněné překročení bylo „nebezpečné“ vždycky a minimálně po rozmachu „Solidarnośćy“ byla ta hranice nějakou dobu pro běžné občany opravdu hodně neprostupná – ze „socialistických“ hranic byla možná druhá hned po Ukrajině.
Ano.
Když někdo chtěl navštívit příbuzné v obci vzdálené necelý kilometr vzdušnou čarou, musel jet 25 kilometrů do Bohumína a pak dalších 25 kilometrů přes Polsko.
A kdo ty šotoušské sny zaplatí?
A jaká by to byla krásná cyklostezska… 🙂
A co teprve koňská stezka.
Pane Františku, jste provokatér? Tahle trať je hodně využívaná a nebýt neschopnosti našeho MD a zkázy železnic, už dávno by se po ní do Hlučína a dál do Ostravy (bývalá tramvaj) jezdilo. To spojení tam prostě chybí. A náklady na obnovu – ty jdou za těmi , co od 1997 bránili výstavbě v Nových Heřmínovech
Víte, ony by ani ty Nové Heřminovy povodeň zcela neodvrátily, jen zmírnily, pravděpodobně by přetekly a Opavice (přítok Opavy v Krnově) zůstává zcela bez regulace. Tak bych byl s úsudkem mírnější.
To by bylo na dlouhou a celkem zábavnou polemiku na témata jako „zmírnit“ a „časová kulminace povodňové vlny“ což je trochu mimo záběr tohoto serveru. Ale to, že Heřnínovy nejsou dosud postaveny, což evidentně škody působí, omluvitelné není
Záleží na tom, jaké Heřminovy – ty, které budou nakonec postaveny, zdaleka nejsou tím nejlepším možným řešením, ale (zase) jen výsledkem vzájemných truců.
Trať z Hlučína do Ostravy hlavního křížem mimoúrovňově někam do Vítkovic. Obnovit zrušenou trať a stavět radikální přestavbu musí chtít kraj a MD.
1 metr za 2,3 miliony – to chceš …
Kolik by podle vás měl správně stát metr železniční estakády?
Na této trati asi tak 0 Kč.