cargo

Potíže Ryanairu s piloty nekončí. Část jich příští týden bude stávkovat. Aerolinka odbory odmítá

Ryanair bude pár dní před Vánoci čelit stávce části svých pilotů. Irské sdružení dopravních pilotů (IALPA) dnes oznámilo, že 20.

Ryanair bude pár dní před Vánoci čelit stávce části svých pilotů. Irské sdružení dopravních pilotů (IALPA) dnes oznámilo, že 20. prosince jeho členové nenastoupí do práce a současně varovalo, že stávky se mohou ještě opakovat.

IALPA oznámila stávku na svém twitterovém účtu.  Podle vyjádření sdružení pro stávku hlasovali všichni členové. Na svém webu dopis pilotů zveřejnil i Ryanair.

Důvodem stávky je nespokojenost pilotů bázovaných v Dublinu s podmínkami, především mzdovými. Prezident IALPA Evan Cullen napsal minulý týden dopis šéfovi Ryanairu, ve kterém ho vyzval k jednání a varoval před stávkou. Šéf Ryanairu Michael O´Leary jednání odmítl, o odborech dlouhodobě nechce slyšet. Odmítá jednat i s evropskou radou zaměstnanců Ryanairu, ustanovenou v září.

Ryanair ve svém prohlášení  uvedl, že stávkovat bude jen 28 % pilotů, které v Dublinu má, a proto by se neměl výpadek příliš na letech projevit. Současně se největší evropská aerolinka opřela do IALPA, že jde o sdružení pilotů Aer Lingus, nikoliv Ryanairu. V prohlášení vyjádřila firma víru, že stávkující piloti brzy opustí Ryanair. „Jakákoliv skupina zaměstnanců včetně velmi dobře placených pilotů Ryanairu se může svobodně stát členy odborů. Ryanair, stejně jako jiná nadnárodní firma, ale může svobodně odmítnout, podle irských i evropských zákonů, jednat s odbory,“ uvedl Ryanair v prohlášení.

Protesty hrozí Ryanairu také v Německu. Tamější odborové sdružení pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyhrožuje stávkou, pokud s nimi neuzavře Ryanair kolektivní smlouvu. Plány na stávku oznámily i organizace pilotů v Itálii a Portugalsku, první stávka v historii Ryanairu má proběhnout v Itálii v pátek.

Piloti jsou letos v Ryanairu největším tématem. Firma v září musela začít rušit tisíce letů kvůli jejich nedostatku a špatně naplánovaným službám. Od té doby se pravidelně chlubí v tiskových zprávách, kolik nových letců přijala.

Tagy ialpa odbory Ryanair stávka
Žádné komentáře