Letecké společnosti Letectví

Poslední chvíle před krachem? Indické Jet Airways zastavily většinu letů

Jet Airways a jejich Boeing 777-300ER. Foto: Jet Airways
Jet Airways a jejich Boeing 777-300ER. Foto: Jet Airways

Existenční problémy indické letecké společnosti Jet Airways narůstají dalších rozměrů. Ztrátová a zadlužená firma, z které už odešel její zakladatel, oznámila dočasné zastavení všech mezinárodních letů do pondělí a současně velkou redukci  Leasingové firmy a banky už zabavily dopravci většinu letadel.

Firma prochází postupnou miniaturizací několik posledních měsíců, v posledních hodinách ale vývoj nabral rychlý spád. Na svých stránkách firma zveřejnila seznam všech zrušených letů, u řady linek je omezení až do května. Na seznamu jsou i vnitrostátní lety po Indii. Podle indických úřadů zůstává v provozu jen zhruba 50 letů denně, před redukcí provozovala firma přes 500 letů denně.

Na seznamu zrušených letů jsou i spoje do Evropy. Čeští cestující Jet Airways příliš nevyužívají, nejbližší destinací Jet Airways v Evropě je Amsterdam. Přesto se potíže Jet Airways projevují i v Česku: v letecké opravně Job Air v Ostravě se už několik letadel v barvách této společnosti v posledních dnech objevilo před předáním jinému dopravci.

B373-800 Jet Airways

Jeden z posledních pohledů na Boeing B737-800 v barvách Jet Airways… než půjde k novému majiteli, zastavil se na údržbu do Ostravy 😊

Gepostet von Letiště Ostrava / Ostrava Airport am Mittwoch, 10. April 2019

Z potíží Jet Airways je v Indii velké téma, premiér podle BBC svolal mimořádné zasedání, které bude řešit situaci v aerolince.  Ministr letectví Suresh Prabhu uvedl, že ministerstvo udělá vše pro to, aby dopady na cestující byly do nejmenší. Aerolinky zaměstnávají přes 16 tisíc lidí.

Ještě před půl rokem měl dopravce přes 100 letadel, server Flightradar24.com dnes zveřejnil údaje o tom, že odpoledne indického času byla v provozu jen dvě letadla, podle některých zdrojů maximálně 16.

Budoucnost aerolinky teď mají v rukou hlavně banky a další věřitelé. Podle agentury Bloomberg je ve hře až šest zájemců, kteří by aerolinku převzali. Lídrem sdružení věřitelů je státní banka SBI.

Jet Airways jsou další společností, v které má podíl Etihad Airways a míří ke dnu. Podobný scénář nastal u Air Berlin i u Alitalie. U obou dopravců aerolinka ze Spojených arabských emirátů zastavila jejich financování.

Jet Airways začaly létat v roce 1993, ve firmě měl až do března majoritní podíl jejich zakladatel Naresh Goyal. Firma se stala na začátku tisícíletí největším leteckým dopravcem v Indii. Aerolinky ale nezachytily včas nástup nízkonákladových dopravců IndiGo a SpiceJet. Firmu tíží dluh ve výši téměř miliard korun.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Capitann

Záchrana této aerolinky je možná! Pošlete jim Václava Fischera z Hamburku!

Jakub

…takze partyja v Ostrave na letisti ma dost prace. Za me dobry… Job air jede.. potichoucku, ale jede.. zachvili maji dostaveny ten dalsi hangar… a pak ze v Mosnove zdechl pes… 🙂

Alex

Ale na Mosnove pak delaji veliké chyby které stoji moc desítek milionu a to je táhne zase k zemi …protoze pochybuji ze to pojišťovny zaplatí .

JirkaA

Tak doufám že se Vám pořadně ulevilo. Jinak ty chyby se stávají všude a poměrně často. Takže Váš vylev je trošku mimo.

Martin

Co jsem slysel, tak o ty 3 B738, ktere jsou v Mosnove, plus i o dalsi B738 po Jet Airways ma velky zajem SmartWings jako nahrada za B7M8, nevi o tom nekdo neco?

Michal

Prý jsou v dost zanedbané stavu. Nějaký zájemce už se na ně byl dívat a nadšený z nich nebyl..

Ondra

Třeba nebudou další letadla potřebovat, dost možná půjdou MAX do vzduchu začátkem června.

JirkaA

Nemyslim si že Smartwings půjde do takového rizika aby to brali jako náhradu za MAXe, protože i ta předavačka by mohla byt na x týdnu a to už mužou byt MAXi ve vzduchu. To není jako s autem, dneska koupite a jedete .

Michal

Min. 3 jejich letadla jsou odstavená v Mošnově

Michal

To byl stav ve středu. Taky tam ten den přistálo jedno od WOW.

Nicky

To by mě zajímalo jak je na tom samotný Etihad, když mu v poslední době krachly hned 3 akvizice. Uvažovalo se o nějakém propojení s Emirates, ale nevím zda je to stále aktuální.

MildaIV

Tak díky tomu, že přestal sponzorovat další ztrátovou aerolinku, tak snížil ztrátu, kterou musí ropní šejkové dorovnávat.