Infrastruktura Silnice

Pomalý konec billboardů. Stát teprve hledá firmu, která je zakryje

billboard u silnice Autor: Zdopravy.cz

I když měly od 1. září tisíce reklam v ochranném pásmu u dálnic a silnic I. Třídy mimo město zmizet, státu se je stále nedaří zlikvidovat. Ani zakrýt.

Více než tři měsíce po zákazu vypsalo teprve Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) soutěž na firmu, která zakryje reklamní zařízení, která nemají už podél dálnice co dělat. Jde o zakrytí zhruba tří stovek reklamních zařízení v ochranném silničním pásmu dálnic D0, D2, D3, D5, D8, D11, D35. „Zakrytí musí být dostatečně odolné proti povětrnostním vlivům,“ uvedlo ŘSD v zadávací dokumentaci soutěže v hodnotě 2,2 milionu korun.

Konec billboardů podél českých dálnic je zatím spíše blamáží ministerstva dopravy. To vůbec nestíhá vyřizovat ve správním řízení návrhy na odstranění reklam. V praxi vydalo jen kolem padesáti rozhodnutí. Když je ŘSD obdrží, má majitel reklamní plochy nejprve čas odstranit billboard sám.  ŘSD může reklamu zakrýt, později odstranit.

Nemůžeme pracovat s presumpcí viny a vypisovat soutěž na odstranění reklamních zařízení dříve, než začal platit zákon. Čekali jsme, že majitele budou zákon dodržovat, ne ignorovat,“ vysvětlil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Z billboardů se tak stala nyní hlavně hra o čas. Majitelé reklamních ploch stále doufají, že Ústavní soud zákon zruší a i proto se k likvidaci billboardů nemají. Doufají i v to, že jim půjde na ruku sněmovna: zástupci ANO v minulém volebním období předložili zákon, který měl konec billboardů odvrátit. Některé firmy zatím reklamy stáhly a vylepily na plochy vlajky, jiné zákon ignorují, protože jim nehrozí prakticky žádné postihy

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr

není problém dát pracovníkům rozbrušku a elektrocentrálu, ale přeci vedoucí se budou ted otravovat v práci, když můžou používat krajský osobáky k soukromému životu?

mgr.pavel

To je slibované „řídit stát jako firmu“ od MD řízeného ANO? Vážně by si nějaká soukromá firma takto nechala kálet na hlavu?

Ťok je zkrátka naprosto neschopný.

železničář v důchodu

A co tak třeba nabídnout sprejerům, aby se na těch nepovolených billboardech na tu přechodnou dobu, než budou zlikvidovány, vyřádili oni? Třeba by pak navíc neměli tolik choutek zaneřáďovat svými výtvory především ty plochy, které k tomu nejsou určeny …

Tomáš

Tak okázalá arogance provozovatelů billboardů a na druhé straně tak impotentní přístup státních orgánů vynutit si dodržování zákonů, to se jen tak nevidí!