Polský premiér nařídil státnímu dopravci PKP Intercity zlevnit

Nová jednotka Stadler Flirt pro PKP Intercity. Foto: PKP IntercityNová jednotka Stadler Flirt pro PKP Intercity. Foto: PKP Intercity

Vláda hledá zdroje dalších dotací pro dopravce.

Výrazné zdražení jízdenek na dálkové vlaky v Polsku má být minulostí. Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes oznámil, že jeho vláda hledá peníze na navýšení peněz pro státního dopravce PKP Intercity, aby mohl vrátit ceny jízdenek zpět na úroveň před 11. lednem.

Ceny jízdenek pro dálkové vlaky stouply od 11. ledna. Základní ceny jednotlivých jízdenek vzrostly o 11,8–17,8 % podle typu vlaku. Vysoké ceny jízdného se tak staly velkým tématem u veřejnosti.

Morawiecki uvedl, že stávají ceny jsou nepřípustné. „Minulý týden jsem se setkal s ministrem infrastruktury panem Andrzejem Adamczykem a také s představenstvem PKP Intercity a informoval jsem je, že požaduji výrazné snížení a nejlépe návrat k předchozím cenám,“ uvedl premiér. „Je důležité, aby Poláci mohli cestovat pohodlně a za co nejnižší náklady,“ dodal.

PKP Intercity zdražilo kvůli výraznému zvýšení nákladů. Pokud je stát nedorovná, návrat cen bude znamenat zvýšení ztráty. Vláda proto řeší, že by dopravci pomohla kompenzací za zvýšené ceny trakční elektřiny. Řešení má být nalezeno během dvou týdnů.

Tagy pkp intercity Polsko
21 komentářů