Polské dráhy vrací po intervenci premiéra ceny jízdenek na úroveň před zdražením

Jednotka Stadler Flirt v provedení pro PKP Intercity. Foto: StadlerJednotka Stadler Flirt v provedení pro PKP Intercity. Foto: Stadler

Dopravce zdražení vysvětluje velkým růstem nákladů, teď mu část pokryje stát.

Polský státní železniční dopravce PKP Intercity vrátí 1. března ceny jízdenek v dálkové dopravě na úroveň před 11. lednem. Tehdy musel zdražit kvůli vysokým cenám energií.

Důvodem k návratu na původní úroveň je nová dohoda se státem na kompenzacích za navýšení nákladů u dálkových vlaků. Stalo se tak poté, co dopravce kritizoval polský premiér Mateusz Morawiecki. Ten nařídil PKP Intercity zlevnit.

Ceny jízdenek pro dálkové vlaky stouply od 11. ledna. Základní ceny jednotlivých jízdenek vzrostly o 11,8–17,8 % podle typu vlaku. Morawiecki uvedl, že stávají ceny jsou nepřípustné. „Je důležité, aby Poláci mohli cestovat pohodlně a za co nejnižší náklady,“ dodal.

Zlevnění nastane díky navýšení státní dotace za dálkové vlaky. Základní jízdné ve vlacích kategorií nyní klesne o 11 %, ve vlacích EIC a EIP o 15 %.

Premiér po dopravci kromě navýšení dotace požaduje úsporné kroky. Polská média ale upozornila na to, že jen den poté, co došlo k dohodě na přidání peněz, oznámila firma velký nákup nových uniforem.

PKP Intercity očekává, že jen za trakční elektřinu zaplatí letos třikrát více než v roce 2019.

Tagy pkp intercity
71 komentářů