Polská letiště u český hranic se loni provozem přiblížila období před pandemií

Letiště Katovice Foto: Piotr AdamczykLetiště Katovice Foto: Piotr Adamczyk

Tři letiště v dojezdové vzdálenosti z Česka pokračují ve velkých investicích.

Trojice polských letišť, kvůli své poloze blízko státních hranic často využívaných také českými turisty, publikovala statistiky za uplynulý rok 2022. Nejvíce pasažérů tradičně odbavilo Letiště Krakov. Všechna tři letiště se loni přiblížila počty cestujících úrovni roku 2019 před pandemií.

Krakov odbavil loni 7 394 176 cestujících. Pro Letiště Jana Pavla II. šlo o druhý nejlepší výsledek v historii. Lépe na tom bylo jen před pandemií v roce 2019, kdy jeho branami prošlo přibližně 8,4 milionu cestujících. V porovnání s nejlepším rokem je tak na 88 % provozu.

Podle dostupných údajů nejvíce táhly prázdninové destinace, hlavně na jih Evropy. Obchodní provoz a krátké cesty, tzv. city-break destinace, které byly pro Krakov vždy specifické, dosáhly téměř 80 % úrovně před pandemií.

V aktuálním roce by mělo krakovské letiště odbavit asi 7,3 milionu cestujících. Probíhají přípravné práce související s výstavbou nové vzletové a přistávací dráhy a realizuje se rozšíření odbavovací plochy a výstavba nového cargo terminálu. Letos se letiště, město i region chystá na Evropské hry 2023.

Uvažovaná podoba nové přistávací a vzletové dráhy v Krakově.Zdroj: krakowairport.pl

Uvažovaná podoba nové přistávací a vzletové dráhy v Krakově.
Zdroj: krakowairport.pl

Letiště Katovice odbavilo za rok 2022 4 4 419 091 pasažérů. Před pandemií, tedy v roce 2019, to bylo 4,84 milionu. Je tedy již na 92 % předpandemického provozu. K nejpopulárnějším destinacím patřil Londýn a Dortmund, nejoblíbenější zemí byla Velká Británie s Německem. Žebříčku charterových letů vévodila Antalya. Významnou novinkou byl příchod síťového dopravce KLM s linkou do přestupního uzlu v Amsterdamu.

Již 3. března získá katovické letiště přímou linku do Istanbulu díky letecké společnosti Turkish Airlines. Aktuálně se z Katovic létá také do šesti exotických destinací na palubě širokotrupých letadel. Jde o spojení s Mexikem, Dominikánskou republikou, Kubou či Thajskem. Letiště bude již brzy napojeno na železnici, stavební práce jsou v pokročilé fázi. Buduje se také nová, kapacitnější podoba příjezdových silnic k letišti.

Nové železniční a silniční napojení Letiště Katovice.Foto: Piotr Adamczyk

Nové železniční a silniční napojení Letiště Katovice.
Foto: Piotr Adamczyk

Branami vratislavského letiště prošlo za rok 2022 přibližně 2 900 000 cestujících. Oproti rekordnímu roku 2019, kdy letiště odbavilo 3,5 milionu pasažérů, je tak na 81 % provozu. U cestujících značně vzrostla obliba prázdninových destinací nabízených nízkonákladovými a charterovými dopravci. Hitem byla Itálie a Řecko, kde letiště zaznamenalo dokonce dvojnásobný nárůst ve srovnání s letní sezónou 2019. Síťové dopravě patřila 1/6 z celého provozu, nejpopulárnější byly lety Lufthansy do Frankfurtu a Mnichova a KLM do Amsterdamu.

Na Letišti Vratislav se zároveň připravují rozsáhlé investice. Díky získání peněz z fondů EU letiště čeká výstavba nové odbavovací plochy, paralelní pojezdové dráhy, rychlého výjezdu a stání na odmrazování. Modernizací projdou i stávající pojezdové dráhy. Práce mají začít koncem letošního roku. Ještě letos bude dokončen nový servisní hangár letecké společnosti Ryanair, kde najde práci na 200 inženýrů a mechaniků. Začne se také s výstavbou druhého skladu pohonných hmot a letištního hotelu v bezprostřední blízkosti terminálu. Právě terminál čeká v blízké době velká expanze ze 40 na 70 tisíc metrů čtverečních užitné plochy. Hotovo má být v roce 2028.

Modernizace Letiště Vratislav Foto: Facebook Port Lotniczy Wroclaw

Modernizace Letiště Vratislav Foto: Facebook Port Lotniczy Wroclaw

Tagy KRK KTW Letiště Katovice Letiště Krakov Letiště Vratislav Polsko WRO
20 komentářů