Policie navrhla obžalovat sedm lidí kvůli zakázkám na náhradní autobusovou dopravu pro ČD

Lokomotiva 362 v čele rychlíku mezi Prahou a Českými Budějovicemi u Olbramovic. Pramen: České dráhyLokomotiva 362 v čele rychlíku mezi Prahou a Českými Budějovicemi u Olbramovic. Pramen: České dráhy

Obvinění měli získávat data o cenových nabídkách ostatních.

Vrchní státní zastupitelství začalo řešit případ možné korupce u zakázek na zajištění náhradní autobusové dopravy pro České dráhy. Policie mu navrhla obžalovat sedm lidí a dvě firmy. Uvedla to Česká televize, které to sdělil státní zástupce Jan Scholle z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Případ vyplul na povrch v souvislosti s odposlechy Romana Rogoze, blízkého spolupracovníka někdejšího místopředsedy Fotbalové asociace (FAČR) Romana Berbra. Obviněným hrozí tresty od dvou do osmi let.

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) došli k závěru, že obvinění měli jako organizovaná skupina v roce 2020 získávat prostřednictvím bývalého zaměstnance Českých drah informace o cenových nabídkách soutěžících u probíhajících řízení. Snažili se tak ovlivnit zakázky na náhradní autobusovou dopravu ve prospěch spolupracujícího dodavatele s cílem získat finanční provizi. V únoru je obvinili.

„Celkem se mělo jednat o osm zakázek v celkové hodnotě 18 milionů korun, přičemž ve dvou případech došlo podle našich závěrů k dokonání trestných činů a v šesti případech k pokusům o jejich spáchání,“ řekl v únoru mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Dodal, že Českým drahám vznikla přímá škoda tři miliony korun.

České dráhy už loni oznámily, že si chtějí více řešit dopravu při výlukách samy, letos proto koupily společnost Vydos Bus.

Bývalým zaměstnancem Českých drah, který zodpovídal za zakázky veřejné dopravy, má být podle serveru Seznam Zprávy Albert Oláh. Kromě Oláha a Romana Rogoze, který v minulosti působil jako činovník ve fotbalovém klubu Slavoj Vyšehrad, čelí podle serveru obvinění také masér vyšehradského klubu David Bejdák a Petr Heidenreich. Ten ještě v první polovině roku vykonával funkci místopředsedy ligového výboru, řídicího orgánu Ligové fotbalové asociace.

Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy a podvod obviněným lidem v případě odsouzení hrozí tresty odnětí svobody od dvou do osmi let.

Policie se tímto případem začala zabývat na základě odposlechů Rogoze, kterého vyšetřovala kvůli rozsáhlé kauze ovlivňování fotbalových utkání a korupce. V kauze s krycím jménem Šváb již bylo obžalováno celkem 21 lidí včetně Rogoze a Berbra. Mezi obžalovanými je také právnická osoba Slavoj Vyšehrad.

Tagy České dráhy NAD náhradní autobusová doprava Vrchní státní zastupitelství
18 komentářů