Policie loni přistihla výrazně více vozidel bez dálniční známky

Elektronické viněty kontroluje mobilní automat. Pramen: MDČRElektronické viněty kontroluje mobilní automat. Pramen: MDČR

Ačkoliv je systém elektronický a umí odhalit vůz jedoucí bez placení, neuděluje automaticky pokuty.

Hlídky dopravní policie loni na dálnicích přistihly výrazně více vozidel bez dálniční známky než rok předtím. Na místě policisté projednali přes 34500 těchto přestupků, do správního řízení jich poslali 200. Počet řešených přestupků tak meziročně vzrostl o 75 procent.

Na pokutách za jízdu bez dálničního kuponu policisté loni vybrali přes 32 milionů korun. Na místě mohou uložit pokutu až 5000 korun, ve správním řízení se suma může vyšplhat až na 20 tisíc korun. Celková vybraná suma se meziročně zvýšila zhruba o 13 milionů korun.

Provozovatel systému elektronických dálničních známek aktuálně připomněl, že koncem ledna vyprší platnost zhruba 850 tisíc dálničních kuponů. Při nákupu v e-shopu edalnice.cz si lze přitom nastavit e-mailové (případně SMS) upozornění na konec platnosti známky.

Na stejném webu je možné také kdykoli zkontrolovat, do kdy je e-známka platná. „V části Ověření platnosti uvedete SPZ a stát registrace vozidla a systém hned ukáže, zda je známka platná a do kdy. Pokud potřebujete novou, na webu edalnice.cz si ji rovnou i koupíte. Náš e-shop už používá ke koupi známky 90 procent řidičů,“ doplnil šéf CENDISu Jan Paroubek. Dálniční známku lze pořídit také na pobočkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil nebo v samoobslužných kioscích v příhraničních oblastech.

Cena elektronické dálniční známky se pro letošek nemění. Roční stojí 1500 korun, třicetidenní 440 korun a desetidenní 310 korun. Elektromobily jsou od dálničního poplatku osvobozeny. Hříšníka bez známky přitom musí policie (případně celní správa) přistihnout přímo při jízdě. Ačkoliv je systém elektronický a umí odhalit vůz jedoucí bez placení, neuděluje automaticky pokuty.

Tagy Cendis dálniční známky policie
43 komentářů