Poláci prorazili nový tunel na rychlostní silnici v Beskydech k hranicím se Slovenskem

Ražba tunelu na silnici S1 v úseku Przybędza - Milówka. Foto: GDDKiARažba tunelu na silnici S1 v úseku Przybędza - Milówka. Foto: GDDKiA

Úsek nové rychlostní silnice spojující Katovice a Žilinu má být hotový v roce 2024.

Polský správce silniční infrastruktury Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) pokročil s výstavbou nové rychlostní silnice, která spojí Katovice se Slovenskem v oblasti trojmezí mezi Polskem, Slovenskem a Českem.

Došlo k proražení prvního tunelu, který bude sloužit jako obchvat města Węgierska Górka. Jde o součást stavby úseku Przybędza – Milówka. První tunelová trouba je 830 metrů dlouhá, druhá 980 metrů. Silnice S1 bude jednou z hlavních tras mezi Polskem a Slovenskem (Skalité a dál Čadca), hranici překoná mezi polskou obcí Zwardoń a slovenským Skalité (státní hranice).

„Proražení tunelu je důležitým krokem v realizaci této složité investice, která nás přibližuje k jejímu dokončení. S1 je důležitou silnicí nejen pro Slezské vojvodství, ale také přímým rychlým spojením se Slovenskem a zeměmi jižní Evropy,“ uvedl ministr infrastruktury Andrzej Adamczyk. Oba tunely se staví Novou rakouskou tunelovací metodou, kdy se nerazí celý profil tunelové trouby v kuse, ale ražba probíhá po částech.

Součástí stavby tohoto úseku rychlostní silnice je i výstavba téměř kilometr dlouhé estakády u obce Węgierska Górka či rozšíření stávajících mimoúrovňových křižovatek Przybędza a Milówka. Trasa S1 v úseku Przybędza – Milówka o celkové délce 8,5 km bude mít dva typy uspořádání: dvoupruhová o délce 3,7 km na úseku před a za tunely se střídavým předjížděcím pruhem (2+1), zbytek bude čtyřpruhový. Aktuálně je hotovo 52 % celé stavby.

Výstavba úseku probíhá od konce roku 2019 a dokončení je plánováno na rok 2024. Zakázku získalo konsorcium MIRBUD, Kobylarnia a Interbudmontaż. Hodnota kontraktu je 1,37 miliardy zlotých (zhruba 7 miliard korun). Stavba je detailně popsána na stránkách GDDKiA.

Ražba tunelu na silnici S1 v úseku Przybędza - Milówka. Foto: GDDKiAStavba silnice S1 v úseku Przybędza - Milówka. Foto: GDDKiAStavba silnice S1 v úseku Przybędza - Milówka. Foto: GDDKiAStavba silnice S1 v úseku Przybędza - Milówka. Foto: GDDKiAStavba silnice S1 v úseku Przybędza - Milówka. Foto: GDDKiAMapa nového úseku silnice S1. Foto: GDDKiA

 

Tagy GDDKiA Polsko rychlostní silnice S1 S1 Przybędza - Milówka
42 komentářů