Pokuty za vstup na koleje rostou, většinu řeší exekutor

Velmi častým místem, kde lidé porušují zákaz vstupu do kolejiště, je pražské hlavní nádraží. Foto: Zdopravy.cz/Jan SůraVelmi častým místem, kde lidé porušují zákaz vstupu do kolejiště, je pražské hlavní nádraží. Foto: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Drážní úřad loni přitvrdil při trestání neoprávněného vstupu do kolejiště. Ve správním řízení řešil celkem 425 případů a udělil pokuty

Drážní úřad loni přitvrdil při trestání neoprávněného vstupu do kolejiště. Ve správním řízení řešil celkem 425 případů a udělil pokuty v celkové výši přes 180 tisíc korun. V průměru tak jeden hříšník na kolejích musel zaplatit 425 korun.

Oproti roku 2016 se tak výše pokuty zvedla z průměrných 286 korun téměř o polovinu. Případů, které dospěly do správního řízení u Drážního úřadu, loni ubylo, celková výše pokut se ale zvedla. Lidé přitom většinou neplatí dobrovolně. Z loňských celkových 180 tisíc je téměř 130 tisíc vymáháno (nebo už bylo vymoženo) exekucí.

„Je nepochopitelné, že se někteří nad zákazem vstupu do kolejiště podivují. Tak jako dálnice, tramvajové tratě nebo přistávací letištní plochy neslouží lidem jako chodník, tak ani železniční koleje nejsou k tomuto účelu určeny,“ sdělil deníku Zdopravy.cz ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.

Zejména kvůli desítkám nezletilců, kteří ročně na kolejích riskují, zvažuje Drážní úřad osvětovou kampaň. Pokuta za neoprávněný vstup do kolejiště může podle zákona o drahách dosáhnout až 10 tisíc korun. Drážní úřad přitom zdaleka neřeší všechny přestupky, řadu z nich vyřeší policie pokutou hned na místě nebo domluvou. Ke správnímu řízení tak míří jen nejzatvrzelejší „narušitelé“.

 

Vývoj evidovaných přestupků neoprávněného vstupu do kolejiště, které řešil DÚ:

Rok

Počet případů

Sankce celkem

2015

311

115 500 Kč

2016

507

144 800 Kč

2017

425

180 500 Kč

Pramen: Drážní úřad

 

Tagy Drážní úřad koleje pokuty přestupky
44 komentářů