Pokladny z malých nádraží nezmizí, nová smlouva mezi SŽDC a ČD je před podpisem

Ve stanici Sepekov prodávají jízdenky závorářky SŽDC. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářVe stanici Sepekov prodávají jízdenky závorářky SŽDC. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Prodej jízdenek Českých drah (ČD) zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane na většině menších železničních stanic s největší pravděpodobností

Prodej jízdenek Českých drah (ČD) zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane na většině menších železničních stanic s největší pravděpodobností zachován. Pár měsíců poté, co SŽDC vypověděla smlouvu o prodeji jízdních dokladů, je před podpisem smlouva nová.

Oproti původní dojde ale ke změnám: zaměstnanci SŽDC nebudou prodávat všechny typy jízdenek a zmenší se počet stanic, kde budou provoz pokladen zajišťovat výpravčí.

Návrh smlouvy projednávají právníci SŽDC a ČD, předpoklad podpisu smlouvy je do konce května,“ řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. Stávající smlouvu vypověděla SŽDC na konci ledna k 10. červnu. Výpověď měla znamenat konec prodeje jízdenek na 197 nádražích. Už před tím přitom došlo k menší redukci počtu pokladen od platnosti stávajícího grafikonu.

SŽDC argumentovala tím, že prodej jízdenek představuje administrativní zátěž. Napětí vzrostlo hlavně proto, že České dráhy penalizovaly například výpravčí za to, že neznali zcela dokonale tarif TR 10. To by měla nová smlouva řešit: v pokladnách obsluhovaných zaměstnanci SŽDC by podle nové smlouvy neměly být k prodeji všechny jízdní doklady, ale jen ty základní, které se běžně prodávají přes UNIPOK, tedy systém pro pokladny Českých drah.

Ne už ale doplňkové prodeje. „Neplánujeme vyřizovat například žádosti o výdej karet, kilometrickou banku, reklamace/návratky, úhrady hlášenek, příjem žádostí o odškodnění a další služby,“ dodala Šubová.

Oproti původním počtu bude ale stanic s prodejem jízdenek méně, zatím se jedná o 166 stanicích. „Oslovili jsme jednotlivá oblastní ředitelství a prověřujeme, kde je možné jízdní doklady prodávat,“ vysvětlila Šubová, jak došlo ke snížení počtu.

Provize za prodej jízdenek má být stejná, jako dosud, mění se sankce za porušení smlouvy.

Tagy České dráhy prodej jízdenek rušení pokladen Správa železniční dopravní cesty
38 komentářů