z prahy

Velké rušení pokladen. SŽDC chce skončit prodej jízdenek ve 197 stanicích

Ve stanici Sepekov prodávají jízdenky závorářky SŽDC. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářVe stanici Sepekov prodávají jízdenky závorářky SŽDC. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Z téměř dvou stovek nádraží v zemi mají zmizet pokladny, v kterých si mohou cestující koupit jízdenku Českých drah. Jde

Z téměř dvou stovek nádraží v zemi mají zmizet pokladny, v kterých si mohou cestující koupit jízdenku Českých drah. Jde o místa, kde zajišťují prodej jízdenek zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), většinou výpravčí.

Po poslední redukci s příchodem nového jízdního řádu o 27 nádraží se SŽDC rozhodla k podstatně razantnějšímu kroku: k 10. červnu zrušit prodej na všech 197 stanicích, kde dosud jízdenky prodává.  „SŽDC zpracovává výpověď smlouvy s Českými drahami o nevýhradním obchodním zastoupení,“ řekl mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Podle něj má být smlouva ukončena k 10. červnu, tedy k letní změně jízdního řádu.

SŽDC vysvětluje konec tím, že pro ně prodej jízdenek znamená pouze administrativní zátěž. „Služba byla poskytována spíše z historických důvodů na základě požadavku ČD. Zrušením poskytování služby se pro SŽDC sníží administrativní zátěž a dojde současně i ke snížení zátěže provozních zaměstnanců, kteří se tak budou moci více věnovat svým provozním povinnostem,“ dodal Illiaš.

Počet pokladen v síti české železnice dlouhodobě klesá, jedním z hlavních důvodů je především rozšiřování počtu traťových úseků s dálkovým ovládáním zabezpečovacího zařízení. Z nich odešli zaměstnanci a nahradily je stroje.

Za koncem pokladen není ale jen snaha omezit administrativní zátěž, ale také spory mezi SŽDC a ČD. Podle mluvčího Českých drah Petr Šťáhlavského na podzim totiž ČD upozornily na fakt, že SŽDC v Prohlášení o dráze pro letošní rok (jeden ze zásadních dokumentů na železnici pro každý kalendářní rok) neuvedla podmínky, za kterých bude službu prodeje jízdenek poskytovat.

My jsme tedy jen upozornili v rámci podání námitek na tento fakt, že chybí vyhlášení podmínek, a že je tedy nutné toto udělat, nebo na druhou stranu neměla SŽDC sama aktivně nabízet tuto službu v Prohlášení o dráze, pokud podmínky nezveřejnila. Na tento nedostatek jsme upozornili Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře,“ uvedl Štáhlavský.

České dráhy podle něj litují, že jejich upozornění na nedostatek v prohlášení o dráze je vykládáno jako nezájem o využití této služby. „České dráhy mají nadále zájem o ekonomicky efektivní prodej jízdenek na co největším počtu prodejních míst i prostřednictvím smluvních partnerů jako je SŽDC,“ dodal Štáhlavský.

SŽDC má podle smlouvy z každé jízdenky 6,5%, personál pak fixní odměnu. Musí ale k prodeji jízdenek skládat ještě zkoušky ze znalosti tarifu Českých drah. Při posledním rušení pokladen ČD na některých nádražích zavedly své pokladny.

Tagy České dráhy prodej jízdenek SŽDC
24 komentářů