cargo

Podepsáno. ČSA přechází s odbavením k Menzies

Pracovníci Czech Airlines Handling při práci na ploše letiště. Foto: Letiště PrahaPracovníci Czech Airlines Handling při práci na ploše letiště. Foto: Letiště Praha

Cestující Českých aerolinií a Travel Service budou od října v Praze poprvé odbavováni stejnou handlingovou společností. Umožní to tento týden

Cestující Českých aerolinií a Travel Service budou od října v Praze poprvé odbavováni stejnou handlingovou společností. Umožní to tento týden podepsaná smlouva ČSA a Travel Service s handlingovou společností Menzies. K té ČSA 1. října přechází. Mluví se i o dalších změnách, například unifikaci flotily či zavazadlové politiky.

I přes nový společný kontrakt budou zatím cestující na lety ČSA a SmartWings odbavovány odděleně na určených přepážkách, nicméně letadla i cestující bude odbavovat stejný tým. „Jde o zatím nejviditelnější synergický efekt ve spolupráci obou dopravců,“ řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Podle něj je logické, že obě firmy budou na své domovské bázi využívat stejnou handlingovou společnost. „Očekáváme, že to přinese zefektivnění procesu odbavení letadel a v konečném důsledku úsporu nákladů,“ dodal Šabík.

Lety ČSA dosud odbavuje společnosti Czech Airlines Handling (CSAH), která patří pod končící Český aeroholding, postupně přejde pod Letiště Praha. Smlouva s ČSA na konci měsíce vyprší, CSAH tak přijde o velkého zákazníka. Menzies má velmi krátkou dobu na to, aby připravil odbavování více než 700 letů ČSA týdně. Odbavení cestujících na přepážce je částí činností, kterou handling dělá, jde jinak i o další pozemní operace, například nakládku zavazadel nebo odbavení cestujících před nástupem do letadla, úklid či odbavení letadel samotných.

Travel Service ovládl České aerolinie na přelomu roku, kdy vykoupil podíl od Korean Air a státu, reálně ale zatím k velkým změnám ve firmě ještě nedošlo. Obě firmy spolupracují už několik let například formou sdílení letů ( prodej kapacit na sdílených letech, tzv. codesharová spolupráce) nebo si vzájemně půjčují letadla).

V oboru se mluví o tom, že spolupráce by se měla výrazně prohloubit ještě hlavně sdílením letadel. Probíhají jednání o nahrazení airbusů A319 ve flotile ČSA, jimž postupně v letech 2019 a 2020 končí leasingová smlouva na pronájem, a jejich nahrazení boeingy 737-800, se kterými létá Travel Service. „Probíhající jednání o budoucím uspořádání flotily nebudeme zatím komentovat,“ řekl Šabík.

Tagy České aerolinie Czech Airlines Handling Menzies Aviation Travel Service
16 komentářů