Podél Berounky začíná platit nový výlukový řád, přibudou vlaky do Radotína a autobusy
CityElefant na lince S7 v Dobřichovicích. Foto: Jan Sůra
Od pondělí dochází k posílení vlaků mezi Radotínem a hlavním nádražím, přibudou autobusy.
Ja mam takovy pocit, ze cela ceska zeleznice spise nez kupredu speje do cim dal vetsiho kopru. Tunel do Berouna neni a trat kolem Berounky se rozpada. Tunel Chocen-Usti neni a puvodni trat se jiz v podstate take rozpadla. Brno-Blansko tunel neni a trat se take jiz rozpadla. Po 30 letech budovani koridoru se expresy vrati na HB s jizdni dobou Praha Brno 3 hod (to dojedu autem cestu tak a zkoro celou i zpet). Ostravske expresy ceka vyluka Pardubic, Poricany-Kolin, Usti-Chocen a zpozdeni v desitkach minut. kdyz tu a tam nejaky bagrista podebere nejaky kabel na vyluce, tak se… Číst vice »
No nevím, na jedné straně si stěžujete, že se tratě rozpadají, pak si ale zase stěžujete, že se tyto rozpadající tratě opravují a nečeká se na nové úseky, která ale budou bůhvíkdy. To je pak těžké. Samozřejmě hlavní chyba je, jakým se v ne zase tak dávné minulosti k železnici přistupovalo, ale to už dnes nezměníte.
Ale to ze se urcite useky trati rozpadaji na to se prece neprislo vcera, ale vi se to nejmene poslednich 10-15 let. proto tvrdim ze jde ceska zeleznice dlouhodobe do kopru. Investicky plany a koncepce SZ jsou totiz jedna velka tragedie.
Ano to máte pravdu a i v minulém komentáři jsem tomu nijak nerozporoval. Ale minulost teď už nezměníte. Reagoval jsem na vaše nářky, které jdou logicky zcela proti sobě. Holt prostě nemůžete mít nerozpadající se tratě a zároveň s velkými opravami čekat na dokončení staveb nových úseků, které budou až za x let.
No, a tím právě vznikla popisovaná situace. Nedostatečná infra, která se navíc rozpadá. Asi za to můžou ekoteroristi, jinak už by to nejschopnějí Správa ve vesmíru určitě měla dávno přestavěný na šinkanzen.
To je z důvodu rozhodnutí tratě modernizovat na 160, kdyby traťe nechaly tak jak byly a vedle se postavila nová, tak by to bylo lepší.
Tak ono je treba se zamerit hlavne na fakt, ktere trate nejrychleji chatraji. Pokud se neudela nejaka bota pri projektu, tak rovna trat ma i s minimalni udrzbou podstatne delsi zivotnost, nez v ostrych obloucich. A paradoxne ty nejklikatejsi useky trati byly na koridorech stale zachovany. Mimochodem Usti-Chocen je vyluka snad co kazdy druhy rok, protoze kolejnice jsou vybrousene v obloucich tak, ze chybi tretina hlavy. Za dobu co mohl stat tunel Chocen-Usti se v tomto useku koleje ve stavajich obloucich menily nejmene 5x se vsemi komplikacemi s tim spojenymi.
Nebo starou vytrhat, a paralelně budovat o kus vedle přeložku (báječný vynález).
Chtěl bych vidět černošické, až přijdou na to, že mají zastávku na okraji, s maximální rychlostí 160 km/h, a mokropeská byla rovnou zrušená…
A proč by se mělo něco takového dělat (vyjma toho, že správnej šotouš by Černošice srovnal se zemí)?
Kdyby se ty tratě nechaly, jak byly, tak je na nich od roku 2005 pomalá 10 km/h jak na Mšence.
V roce 1990 jsme stáli na hraně propasti, ale od té doby dráha udělal velký krok dopředu. .-D Ale vážně, to že se po 30 letech nepovedlo uvést tratě zničené přetěžováním předchozích 40 let , je trochu smutné. Další věcí je, že za tu dobu se vybudovalo desítky kilometrů nových dálnic, tedy zcela nových staveb infrastruktury, u železnice jdeme , pouze v úpravách stávajících tratí, čímž jen konzervujeme jejich nevýhody.
jedna vec je ze jste s vasi „analyzou“ jemne mimo.
druha, ze opravy stavajicich trati jsou tak asi maximum, co se da pri nevalnem vyuziti zeleznice obhajit.
Takže co je teda špatně? To že se tratě opravily a opravují, nebo se st tím má přestat a počkat až bude?
Problem je, ze se davno neopravily na tech nejdulezitejsich mistech, kde davno mely byt prelozky trati do nove stopy.
Já jsem hlavně zvědavý, jak to budou chtít vyjezdit po té jedné koleji elektricky. Už teď je každou chvíli výpadek napájení. Navíc v Berouně je teď napěťová výluka, takže to skoro všechno táhne jen Karlštejnská napáječka + „maringotky“ v Chuchli.
Tak ono po té jedné dané koleji jezdí stále podobné množství vlaků (docela pravděpodobně dokonce méně) jako normálně, vzhledem k tomu, že se značně omezil celkový rozsah dopravy.
Jenže tu měnírnu přetěžujete jednostranně. Kdy jedna větev je přetížená a druhá předimenzovaná a to moc těm měnírnám nesvědčí. Údajně to mělo přispět i k „táboráku“ v Chuchli (JPP).
Jak jednostranně přetěžujete?
Tak sudá a lichá skupina se napájí zvlášť. Jestliže v sudé jede prd a v liché vlak za vlakem, tak je nerovnoměrné zatížení obou větví. Protože nejčastější jsou výpadky právě při výlukách. Když se jezdilo oboukolejně s plným rozsahem GVD, tak to jakš takš šlo.
Nakonec nejaka chystra hlava zjisti, ze od Revnic dal na Beroun staci hodinovy takt i do budoucna …
Pamatuji když tam ještě byl, snad od roku 2004 tam je půlhodina celodenně a celotýdenně. V sezóně by to hodináč dneska asi už nepobíral, mimo sezónu by to asi velká tragédie nebyla, ale nevím jestli za to ta jedna ušetřená souprava stačí.
Od Řevnic do Berouna není půlhodina celodenně, ta je pouze o víkendech, ve všední dny jezdí vlaky po půlhodině jen ráno a odpoledne.
Pravda, napsal jsem to nepřesně. Před tím rokem 2004 se v pracovní dny odpoledne jezdilo do Berouna po hodině, ráno už asi půlhodina víceměně byla.
Ve skutečnosti je to tak, že od pondělí do pátku celý den jezdí na Beroun půlhodina (vlaky 88xx) ve špičce proložená půlhodinou na Řevnice (vlaky 99xx), o víkendu ten řevnický proklad nejezdí a je celodenní půlhodina na Beroun.
Dřív to bylo tak, že proklad na Řevnice neexistoval, na Beroun byla hodina, přičemž ve špičkách jely formou náhodného výstřelu nějaké vlaky, co točily v Řevnicích a jiné co točily v Karlštejně.
A to se nebavím o dobách, kdy z Prahy jezdily i 78xx a courák na Protivín, to už byl úplnej bizár.
jezdily i vlaky do domazlic nebo do stodu.
78xx
To je ovšem právě to, že když se jezdí Praha – Beroun v půlhodinovém taktu, tak jsou potřeba 4 soupravy, jenže když se jezdí v půlhodinovém taktu Praha – Řevnice a hodinovém Řevnice – Beroun jsou furt potřeba 4 soupravy. Jediný rozdíl je v tom, že buď v Berouně nebo Řevnicích jsou dlouhé obraty.
Os 88xx jsou 4 soupravy…vřele děkuji za informace.
Máte tyto přesné a cenné údaje i o jiných linkách?
Teď za korony asi jo. Před ní jsem tam. Pravidelně jezdil a opravdu ne. Ve špičce mnohdy sotva stačil ten půlhodinový.
Jako dočasné řešení během koronakrize klidně, trvale to ale být nemůže.
Taky by mohla zjistit, že by byl lepší 20 minutový takt až do Berouna výměnou za popojíždění do Radotína a Řevnic…
Mimo jiné…v Zadní Třebani je vždy volná 3.kolej…byl by aspoň někdy přestup hrana-hrana…
Tak což o to, teorie je to pěkná… 🙂
Pokud stihnou obnovení plného provozu ještě před návratem fakanů do škol, tak by snad žádné extra velké problémy pro VHD nastávat nemusely – do zaměstnání teď stejně hodně lidí jezdí auty a Strakonické výpadovky se ta výluka přímo netýká, když do Radotína vlaky jezdit budou.
Víte, na muzeání trati 171 se může každý den přihodit tolik mimořádností…
Možnost vzniku mimořádností samozřejmě nerozporuji, já jsem jen zkusil povrchně posoudit pro výluku připravená opatření ROPIDu + IDSK.
Stejně je zajímavé, jak obrovsky narostlo přesouvání obyvatelstva v posledních třech desetiletích: dříve lidé ve volném čase ani zdaleka tolik „necourali“: asi jim tenkrát místní hospody a doma „bedny“ s pouhými dvěma programy k vyžití stačily – a ti „venkovští“ se zřejmě dokázali daleko více zabavit sami vlastními silami přímo v místě a blízkém okolí, takže nikam jinam (dál než do sousedních obcí) nepotřebovali jezdit ani zdaleka tolik, jak si zvykli v poslední době (a to ani ti mladí).