cargo

Podcast: Z ekonomické analýzy se stalo politikum, říká k rušení lokálek nový šéf IDSK Zdeněk Šponar

Motorák řady 810 KŽC Doprava. Autor: KŽC DopravaMotorák řady 810 KŽC Doprava. Autor: KŽC Doprava

V roce 2020 byla ztráta z tržeb půl miliardy, letos za první čtyři měsíce je to už čtvrt miliardy. A to není konec,“ komentuje ředitel Šponar dopady pandemie.

Zpět na článek
382 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Uklízeč

Politikum se stává z věcí nedomyšlených, nespravedlivých a zavánějících korupcí. Viz. provize z nápadu na zrušení tratí. Cesta do pekel. To ředitel neolže.

Rotker

Nejsou peníze? Tak ať se vyprdnou na ty jejich slavné integrace! Stejně o ně nikdo nestojí (maximálně tak linky jedoucí z regionu do Prahy)! U nás na vesnicích kousek od Berouna se jí nikdo nedoprošoval. Proč by jako u nás mělo jezdit něco jako ,,Pražská integrovaná doprava“?! Taky je vidět, že ty jízdní řády dělali od stolu Pražáci, kteří absolutně netuší, jak to tu chodí. Před integrací se člověk dostal, kam potřeboval. Neříkám, že to bylo na 100 % ideální, ale cestovat se dalo v pohodě. Po integraci? 1) úplné odříznutí některých obcích od okolního světa, 2) zrušení spojení obcí… Číst vice »

xyz

A předtím, když jste tam měli „SID“ (tzn. to nemělo v názvu „Pražskou“), do kterého mimochodem ani nebyly zapojeny vlaky, to bylo fajn?

Mimochodem, body č. 2 vs. č. 3 se podle mě docela vylučují (2x delší jízdní doby vs. nestíhání přestupu?).

Rotker

Úplně nejlepší to bylo ještě před ,,SIDkou“. Příchodem SID byly zrušeny v oblasti, kde bydlím, přímé autobusy do Prahy. Jezdilo to narvané. No, pánové místo toho vymysleli přestup na linku S7 v Řevnicích…
Jinak tady byla SID o mnoho lepší než je současná PID. To, že do toho nebyly zapojeny vlaky nikoho netrápilo (alespoň ne na lokálních tratích).

U bodů č. 2 a 3 jsem narážel na různé linky, nikoliv na jednu a tu samou.

Axel

A já myslel, že organizátorovi dopravy (integrovaného systému) funguje jejich web, jejich email… Takže byste se mohl pochlubit, co Vám odpověděli na Vaše zkonkretizované připomínky.

A věřím tomu, že pan/paní starosta/-tka Vaší obce určitě má možnost se potkat a vydiskutovat problémy osobně – tváří v tvář – s lidmi jako je tento pan Šponar či jeho zástupci/zástupkyně. Jaké jsou výstupy z tohoto setkání? Proběhlo?

Jestli to já, jako přespolní laik, chápu správně, tak integrace Berounska byla v 12/2020. To už je téměř 3/4 roku, tak předpokládám, že jste už konkrétně konal… nikoliv anonymně a nekonkrétně nadávat

Petr

Oni moc neodpovídají, několik týdnů i přes upozornění ponechali na stránce, že 380 bude prodloužena z autobusového nádraží do Počapel. Přičemž návrh JŘ, hovořil o něčem jiném. Nakonec byl pravdivý návrh. Tedy, místo aby linka 380 dělala přípoj k vlaku, tedy nahradila i část MHD po Berouně a jela závlekem přes autobusové nádraží, tak od Černého koně odbočuje přímo do Hlinek a přes sídliště. Předpokládám, že 380 při své jízdní době, nemá nahrazovat přímé linky Beroun-Praha, ale je doplňovat zajížděním do míst obtížně obsloužitelných a provádět návoz ke kapacitní železniční dopravě.

Rotker

2× jsem jim během připravovaných změn psal email. Pokaždé bez odezvy.. Odpověděli až na třetí zprávu, kterou jsem posílal přes Facebook. Odpověď: S jízdními řády už se nedá v tuto chvíli hýbat.

Starostka se o změnách dozvěděla až když s návrhy jízdních řádů nešlo nic moc dělat.

Takže jestli nepřijde do konce roku nějaké vyhodnocení, které by se přiblížilo kvalitou původnímu stavu, tak se obávám, že autobusem zde budou jezdit opravdu jen děti..

Daniel Jablonecký

Velmi dobrý rozhovor. Pan ředitel má smělé plány a já mu držím palce, aby se mu podařilo zrealizovat co nejvíc.

PRG-CDG

Ve stredu jsem se vratil z Francie, kterou asi nelze povazovat za zeleznicne zaostalou zemi. Presto se tam lokalky rusej a nahrazujou autobusama (byt provozovanejma SNCF), protoze za usetreny penize se da investovat do perspektivnich trati.

Svojsin

Někdo vám dal mínus za lehce ověřitelné skutečnosti.

Ivan

Jaaa, který sám dokládá své fantasmagorické postoje pouze „faktem“ „to ví každé malé dítě“, to dělá naprosto běžně.

Jaaa

Jistě pane vševěde. Pravdu máte pouze vy, svět lze pojmout selským rozumem a znalosti nejsou nutné.

Ivan

Opravdu se necítíte aspoň někdy naprosto trapně?

Jaaaa

Oproti vám nikdy. Opakovaně jste prokázal, že vůbec ani netušíte, jakou nevědomostí vládnete.

Jaaa

Jen za to, že okolnosti jsou zcela odlišné, ale zjevně pod vaši rozlišovací schopnost.

Ivan

A v čem jsou odlišné? Maximálně v tom, že si na rozdíl od celé Evropy stále udržujeme železniční síť vytvořenou v době, kdy alternativou k železnici byl pouze koňský povoz nebo cestování pěšky. To jsou ovšem okolnosti, které bychom měli co nejdříve inteligentně změnit.

Jaaaa

Rozdílné demografické ukazatele?

xyz

Demografie? O. K. Tak tedy přirozený (tzn. porodnost vs. úmrtnost) přírůstek/úbytek obyvatelstva ve Středočeském kraji za období 2014 – 2018: https://www.czso.cz/documents/10180/90635234/33011019m01.png/f4cd9b5a-23a1-423d-8102-9b5b400f5b9d?version=1.1&t=1576587756779

xyz

… a tady je to podle stěhování (nastěhování/odstěhování) za stejné období: https://www.czso.cz/documents/10180/90635234/33011019m02.png/899db046-1af2-438f-af4f-1c5d9d6581b3?version=1.1&t=1576587757183

Tzn. zelené, resp. modré barvy znamenají úbytek počtu obyvatel. Jen tak mimochodem, jde o oblasti, v nichž se nachází většina diskutovaných tratí. 🙂

svojsin

Nejsou zcela odlišné od jiných států Evropy. Lokální tratě se udrží nebo zanikají z podobných důvodů.

Měl by jste si o situaci něco zjistit. To že zanikaly v jiných (různých) časech a někdy s až přílišnou přísností v posuzování, na tom nic nemění.

Jaaaa

Vylidňování francouzského venkova vám prostě nic neříká.

Ale na komentáře lidí, kteří prostě absolutně netuší, o čem mluví, jsem si tady už zvykl.

xyz

A vylidňování českého venkova neexistuje?

(Zejména oblasti příhraničí.)

Jiří Kocurek

A také tam stavějí tramvajové linky namísto bývalých lokálek. https://en.wikipedia.org/wiki/Rh%C3%B4nexpress

Svojsin

To se ale týká velkých měst.

J.L.

To se týká hlavně toho, že tramvajové a železniční koleje jsou ze zákona vzájemně nekompatibilní!

Už samotný název „Zákon o provozu na pozemních komunikacích“ je absurdní. Z tohoto názvu lze dovodit, že železnice nejezdí po zemi.

J.L.

„u nás“

Jiří Kocurek

Tramvaj je drážní vozidlo i tady v ČR. Takže pro ni platí jak Zákon o Drahách, tak i ten o provozu…. Křížení železniční a tramvajové trati je zcela legální – Olomouc. Provoz tramvaje na železniční trati je také zcela legální – JHMD. A na kolejnicích S49 o rozchodu 1435 mm jezdí také obojí.
Je ovšem otázka, kdo by stavěl lehkou a levnou tramvajovou trať (oproti železniční) mezi vesnicemi s méně než 1000 obyvateli v místech odkud „i turisté utekli“.

Jaaaa

Ale nemohou legálně jezdit v souběhu. Ani ve splítce.

Leinad

Protože železniční doprava má své výhody proti silniční. Stejně těžké vozidlo méně žere (valivý odpor). Lépe zatáčí (článková tramvaj pořád jede každým článkem v koleji, řidič dvoukloubového busu musí více hlídat obrys).

Ivan

Ovšem tyto výhody začnou mít skutečný smysl až při dostatečné frekvenci cedtujících (rozhodně ne oři provozu sólo šukafónu).

Leinad

Ano. Můžeme vozit vzduch sólo šukafonem bez návazností po dvou hodinách a tvrdit že tím nikdo nechce jezdit. Nebo nabídnout kvalitní dopravní systém.

Jiří Kocurek

Rozhodně nemůžete očekávat, že Mochov naplní vlaky stejně jako Milovice, které mají 10x víc obyvatel.

Vojtěch Suchan

Kdyby tam jezdil jednou za hodinu panter z prahy, byly by tam levný pozemky a někoho napadlo zbudovat nějakou nechutnou sídelní kaši „Mochov u nádraží“, naplnil by je, protože by tam ty Milovice vyrostly. Lidi se stěhujou za obslužností, ne obslužnost za lidma.

Leinad

Je fakt, že při objednávce Čelákovice-Mochov jsem si něco takového říkal, neměla tam Jermanka pozemky?

Leinad

To taky neočekávám.
Ale taky neočekávám, že S88 poveze někoho z konečné na konečnou a bude v celé trase rovnoměrně obsazená. Ani že z Vraného na Kačerov musí jet stejný počet lidí, jako z Dobříše na Hlavní.

Axel

Jakože je OK, když vlak vyjíždí z Dobříše v průměru obsazený ze 4% ( = jedna z 25-ti sedaček je využita cestujícím)?

A využití vlaku není o moc lepší, poté co vlak odjíždí z Mníšku (směr Praha) … Jde o průměr za pracovní dny dle dopravního průzkumu v roce 2019.

Leinad

Pokud by 4% byla maximální obsazenost nějakého spoje, tak by to bylo málo.
Ale že na konečné nastoupím do prázdného autobusu, další lidé nastoupí až na dalších zastávkách, to je za určitých okolností v pořádku, jsou linky které nemají rovnoměrnou obsazenost. Tramvaje taky jsou v centru obsazené víc než na 100% (někdo stojí), a na konečné vozí vzduch. A nápad zavést povinné přestupy (15T přes vnitřní centrum, sólo T3 k prvnímu okraji, standardní bus před konečnou, midibus na dnešní konečné) by mohl systém prodražit a cestující odradit.

Axel

Jenže pak je otázkou proč by konečnou stanicí DOTOVANÉ dopravy měla být Dobříš, když na této části linky je holt takřka nulový zájem cestujících… Zatímco se nabízí smysluplná alternativa z Dobříše pomocí mnohem levnějších autobusů…

Leinad

To se můžeme ptát u hodně dotovaných linek. Proč metro A jede na Depo Hostivař, když by mohlo končit na Strašnické? Proč tramvaj 9 jede na Sídliště Řepy, když by mohla končit na Slánské? Bus 154 by šel ukončit na Chodově místo Koleje Jižní Město.

Axel

Infrastruktura? (Smyčka resp. depo)

Ovšem vagon typu RegioNova (jezdící z Dobříše) má volant na obou koncích vagonu.

Leinad

Na Strašnické je možné končit, je tam kolejová spojka i odstavné koleje.
Jestli by tramvaj linky končící na Slánské musela manipulačně na Sídliště Řepy, to už by byl problém dopravce, manipulační přejezd by se neproplácel (a šlo by po vzoru Miškolce udělat kolejové spojky). Nebo jednodušeji, končit na Vozovna Motol.

Axel

Na konečnou P-Řepy jsem jel jen párkrát… ale šalina nebyla prázdná… tak nevím jestli fakt je důvod proč by DPP měl zkrátit linku na skutečně používanou část linky…

Možná taky hraje roli, že provozní dotace na dopravní obslužnost ve Středočeském kraji činí něco kolem 3 miliard… zatímco ve zhruba stejně lidnaté Praze jsou provozní dotace na dopravní obslužnost řádově několikaknásobek (tuším zhruba cca 12 miliard provozních dotací pro DPP plus platby pro ČD,…)

xyz

Pásmování provozu je běžná věc u některých tramvajových linek (nejen v Praze) i u metra.

Ondřej

Jakože v Čisovicích přesednu na bus do Mníšku, abych tam znova přesedl na další do Dobříše ? To se mi ta cesta z Modřan náramně zjednoduší…

ušatá

Jakou soupravu berete v úvahu? Motor 810? Jaké je to pak procento????

Ondřej

Dopravní průzkum v roce 2019 probíhal čistě náhodou zrovna v době kdy byla dlouhodobá výluka s nutností přestupu na bus a o dost delší jízdní dobou. To dost cestujících odradí. Možno jen spekulovat, zda to byla náhoda, nebo úmysl…

Kernteriér

Že jsi zapomněl na slovo potenciál? To znamená oblast, kam vedou koleje, a proto se tam musí jezdit. Pokud jezdí lidí málo, je třeba jezdit častěji.

Jaaaa

Aha, pán netuší ani jak se liší potence od existence.

Člověk, který nezná ani základy aristotelianismu by neměl mít ani volební právo.

Ivan

„810 po dvou hodinách“ je jasné. Co si představujete pod „kvalitní dopravní systém“?

Míra

To ale není dobrý příklad. Francouzi mají vysokorychlostní tratě už dávno, to asi nebude z ušetřených peněz za lokálky, které teď někde ruší. Možná by bylo zajímavé inspirovat se pařížským systémem příměstské železnice (RER), to by i vlaky do Dobříše jezdily jinak.

Jaaa

Přesně tak, Praha nic jako RER nemá, ale potřebuje jako sůl.

xyz

Praha je také poněkud menší než Paříž. A mimochodem od zprovoznění tzv. Nového spojení má Praha k dispozici jedno centrální nádraží pro dálkovou dopravu. Což v Paříži „nehrozí“. Každé má něco.

xyz

Jenže okolí Paříže je rovinaté, takže stavba železnic typu RER tam byla o to snadnější (srov. s trasou Praha – Dobříš).

Jaaa

Lokálky v trvale vylidňujících se regionech.

To nemá nic společného se živelně rostoucími pražskými suburbii.

xyz

Žádná z tratí určených k zastavení/omezení osobní dopravy ve Středočeském kraji není v pražském suburbiu, resp. jestli s přimhouřením oka lze započítat úsek Čisovice – Dobříš, tak ten je pro změnu dost pomalý a vedený nepříliš vhodně.

xyz

Technická poznámka – ve Francii je železniční doprava značně neefektivně provozována s ohledem na „nemožnost“ zadat výkony komukoliv jinému než státnímu molochu, ruku v ruce s výrazně nadstandardním „sociálním smrádkem a teploučkem“ v onom molochu.

O to dražší pak jsou vlaky pro objednatele a o to hůře vychází provoz vlaků ekonomicky.

Hans

Pan úředník zapomněl na důležitou věc: sice píše o pozitivním vlivu, o kterém se nemluví, ale jako cestující jsem tento vliv neviděl! Když přijedu do Březnice nebo do Příbrami, očekával bych před nádražím nastartovaný autobus nebo motoráček čekající na příjezd přípoje, ale NIC z toho jsem neviděl. A na autobusáku ani jasné označení, co, kdy a kam pojede! Oproti tomu např. Včera jsem byl v Jeseníku a na autobusáku byly jasné značky a pokladní, která přesně věděla, kam kdy a čím se dostat. Nebo v Bruntále na nádraží byly přehledně světelné tabule. Ať se tam radní zajedou podívat na studijní… Číst vice »

Petr

Ano doprava je v této oblasti ještě popelkou, ale zlepšuje se to.

Ivan

Když musíte platit zbytečné lokálky kvůli realitu nechápajícím šílencům jako Jaaa, tak vám holt ty peníze budou zákonitě chybět na něco jiného.

Jaaa

Taky tě miluju. :-*

Ivan

Jen buran tyká cizím lidem.
A jen extrémní … začne někomu tykat poté, co nedokázal uplatnit v diskusi jediný smysluplný argument.

Jaaa

Malým dětem nevykám.

Lež se nestane pravdou, i když ji budeš opakovat stokrát. 😛

Ivan

Takže extrémně hloupý a naprosto nevychovaný šotofanatik Jaaa.
Ostatně už ten „inteligentní“ nick každému psychologovi či psychiatrovi ledacos napoví.

Jaaaa

Aha, no moje inteligence sice není kdo ví jak úžasná (klinická měření psychologem vždycky ukázala na první decil), nicméně tobě se samozřejmě rovnat nemůžu.

Co se ti nedostává na znalostech, doháníš arogancí. Přesně jako malé dítě.

Petr

Kdyby byla ekonomika tak jednoduchá, bylo by to fajn.

Ivan

Je jasné, že za peníze, které se utratí na blbosti, nelze koupit nic rozumného.

Petr

Jenže ty peníze se jednak nedostanou do jiné přihrádky, někoho jiného (RUD) a jednak se lokálky mají rušit, ne aby se peníze ušetřili , ale protože ty peníze nejsou. Když nemáte na žvýkačky a tak si je nekoupíte, těžko za ty ušetřené peníze koupíte rohlíky. Ale jinak souhlasím, když se neutratí za něco, tak lze utratit za něco jiného. Nebo je tu moznost ty peníze ušetřit, ale to zas nemají moc rádi finančníci, protože ušetřené peníze jsou mrtvé peníze.

Ivan

Krajské peníze na PROVOZ lokálek ovšem patři do stejné přihrádky.
To, že stát vyhodil oknem peníze na opravu tratí, o které kromě šotoušů v podstatě nikdo nestojí, je problém státu, nikoliv kraje.

Petr

Zbytečné investice, jsou problém náš všech. Jen dotaz, to, že 380 v Berouně přestala mít přípoj k vlakům, je kvůli provozu na lokálkách?

kakov

Vážení, postřeh k tzv. ekonomice veřejné dopravy.

je nutné si uvědomit, že tzv. ZDO se bude vždy rozhodovat trochu jinak než komerční autobusová linka po D1, a dále, že někdy musí jezdit i ty spoje, které se ekonomicky nevyplatí, proto níže píšu o tom, že je to politické rozhodnutí….

při rozhodování o ZDO nelze rozhodovat jen dle ekonomické výhodnosti, ostatně to by skončila i celá řada silnic, kdyby se měli posuzovat jen ryze ekonomicky

svojsin

Ekonomicky se „nevyplatí“ většina spojů v regionální dopravě.
Na „vesnických“ bus linkách a tratích skoro žádný.
To ale není důvod přestat uvažovat a posílat ř.810 apd. pro pár lidí, když ve stejné relaci stejně musíme dál platit i za autobus…

Petr

S tím plně souhlasím. Jen mi není jasné proč to tak není v dokumentech IDSK. Tedy souběžnou autobusovou linku, doplnit o spoje NAD za zrušené spoje s 810. Následně po určité době běžného provozu, tento vyhodnotit a upravit počet spojů dle potřeby.

PvvS

Protože na muzejní a historické jízdy je čas o víkendech. Normální cestování má mít trochu úroveň a ne návrat do sedmdesátek..

Petr

Právě jde o to aby ten autobus jel i o víkendu. Muzejní provoz se může odbývat na těch kolejích.

kakov

„To ale není důvod přestat uvažovat a posílat ř.810……“
však já nic takového netvrdím, prosím nevymýšlejte a nepodsouvejte, číst doufám umíte 😀

Svojsin

Ale plno lidí tady takto uvažuje. Bylo to vidět i při reportáži se starostou Rožmitálu a tím šotoušem. Ani zmínka o skutečném (ne)využití a o tom, že existují jiné způsoby řešení. A pak ještě kecy o konci tratí, kde je přitom nákladní doprava. Nemají přitom jedinej příklad, kde by se u nás v posledních 40 letech taková trať zrušila.

Petr

Ano, kdyby se zeptali mne, zeptal bych, se proč se ta řešení nenavrhla zároveň s návrhem na omezení dopravy. Zbytečně nahráli jen ortodoxním názorům.

svojsin

Netvrdím, že komunikace ze strany KU byla ideální. Určitě je lepší navrhnout rovnou i způsoby, jak situaci adekvátně řešit.

svojsin

Na druhou stranu, pokud jel starosta na dlouhodobou dovolenou, měl pověřit někoho, kdo bude za Rožmitál jednat. A ne , že se po x týdnech vrátí, diví se , že situace pokročila a začne s nějakým šotoušem situaci „řešit peticema“.

Petr

Pochopil jsem to tak, že nebylo s kým jednat .

Petr

Tak jsem dohledal, že opravdu do 29.7. nebylo ani o čem jednat. Protože až v onom okamžiku pověřila rada kraje, pana Boreckého projednáním se samosprávou jednotlivých obcí https://www.kr-stredocesky.cz/de/web/urad/home/-/blogs/provoz-na-malo-vyuzivanych-lokalnich-tratich-nahradi-kraj-autobusy

Petr

No a s těmi přišel onen šotouš na jednání.

svojsin

To by mě zajímalo podrobně, co přinesl(??)

Petr

Tak ho o ty podklady požádejte. https://rpdrahy.wz.cz/

Petr

Ještě by bylo vhodné dát prostor druhé straně a také třetím zainteresovaným stranám, tedy ministerstvu pro místní rozvoj a destinační agentuře.

Ivan

A jak jste přišel na to, že to podsouvá vám, ona diskuse mívá vždy širší kontext, to chápat doufám umíte.

Ivan

Ono je to ještě trošku jinak – ZDO jako veřejné služba je samozřejmě primárně činnost vyplývající z politického rozhodnutí, nicméně „uvnitř“ se ekonomickými principy řídit musí právě proto, aby za prostředky, které jsou omezené, fungovala co nejlépe a službu tam mohlo využívat co nejvíce lidí (což je něco úplně jiného, než že služba musí vyhovovat úplně každému).

Ivan

A mmch. nejde o rozhodování o ZDO, ale „pouze“ o volbě „trakčních alternativ“ pro konkrétní území. A tam je ekonomika vždy velmi významným faktorem.

Leinad

Jenže Stochovice zůstávají o víkendu bez autobusu, některé relace také.
Tedy nejde jen o převedení objednávky vlak – bus, jde o zrušení nějakých spojů i bez náhrady.

Ivan

A myslíte si, že to je fyzikální či interně ekonomická vlastnost autobusu, že o víkendu nejedí??

Leinad

To netvrdím.
Jenom že krajem uváděná úspora 52mega není se zachováním všech spojení.

Ivan

A těch 52 mio je deklarována jako kompletní úspora, nebo jen jako úspora za lokálky?

svojsin

Úspora za lokálky má být cca 82mil.
Po nahrazení přes 52mil.
To je ale očesaná verze bez Ledečka, Slaný – Louny apd.
Nějaký škrty se dají čekat i u autobusů, jako když došlo k reorganizaci okolo Kladna, Slanýho a v samotné relaci Kladno – Slaný.
Asi se bude čekat , jestli zdražení přinese těch očekávaných 250mil.
Pokud ano a covid půjde do ztracena (to by bylo fajn) tak asi i poleví snaha po šetření (ale to je jen můj osobní odhad).

Leinad

Jenom částka vybraná na jízdném před covidem * zdražení to nebude.
Zhorší se spojení. Více lidí je zvyklých na práci z domova, je otázkou zda na cestu dvakrát týdně (a z toho občas autem) potřebuju kupón nebo si budu platit jednotlivě.

Ivan

Jen blbec dá mínus na věcnou otázku.

Leinad

Za slaměného panáka (fyzikální vlastnost autobusů).

Ivan

A kde to vidíte v tom předchozím příspěvku? Já tam čtu „A těch 52 mio je deklarována jako kompletní úspora, nebo jen jako úspora za lokálky?“
Mínus patří k tomu příspěvku, který se někomu nelíbí, ne ke všem od stejného autora. Tak to alespoň dělá slušný diskutér – je to na vás moc složité???

Jaaa

Včetně vztahu nabídka – poptávka a započítání externalit.

Ivan

Však ano – není-li poptávka na vlak, tak má být (nejsou-li tam jiné faktory jednoznačně proti) nabídnuta ZDO autobusem (ani plná sólo 810 není argument, že „vlak má smysl“).
A pokud jde o započítání externalit, tak samozřejmě ne „šotoušské pseudoobjektivní počty“, tedy veškeré náklady do silnic připočítat jen k autobusům, ale jen to naprosté (často neměřitelné) minimum, o které ten autbus navíc ty externality vůbec zvedne. Asi jste dodnes nepochopil, že ty silnice neexistují a neudržují se jen kvůli autobusům ZDO.

Leinad

Já se obávám, že vliv autobusu na trojkách je daleko více, než „neměřitelné minimum“
Najíždí na krajnici daleko častěji než osobáky. Když se potkají dva autobusy, musí se nějak vyhnout (popeláři s hasičema se nepotkávají tak často).
Na zastávkách se častěji mění povrch.
Jo akorát na dálnici je pravda, že nostnost musí být na časté zatížení kamionem, šířka pruhu na pohodlbou rychlou jízdu kamionu,…

Ivan

A ony ty autobusy (i ty namísto lokálek) jezdí výhradně po trojkách?

Jaaa

To je jako tvrdit, že vlaky jezdí jen po lokálkách… :-/

Ivan

Jeden autobus (jedna konkrétní linka) velmi často jede během své trasy po silnicích různé třídy. Naopak vlak na lokálce jede JEN po lokálce.
Ani tak jednoduchou věc nejste ve své šotoušské zaslepenosti schopen pobrat??? :-Q

Leinad

Ne, proč? Ani na dvojkách, ani v obcích neplatí mýto.

Ivan

Kdybyste dokázal pochopit alespoň VLASTNÍ psaný text, těžko by vám uniklo, že jste sám psal o tom, že na trojkách musí autobusy „ničit krajnice při vyhýbání“.

Leinad

Nepsal jsem „musí ničit“. Pokud je silnice stavěná na častý průjezd něčeho o hmotnosti a rozměrech autobusu, tak ji průjezd samozřejmě neškodí(jenom běžné opotřebení), akorát stavba něco stála.

Ivan

Však ony ty trojky jsou dlouhodobě děleny na ty, po kterých VD jezdí a na ty ostatní. Mj. i v plánu zimní údržby SÚS.

Leinad

A ty, po kterých autobusy jezdí, jsou dražší.

Ivan

Rozhodně ten rozdíl v ceně stavby a údržby neodpovídá ceně a údržbě lokální trati.

Jaaa

A důkaz, smrkáči? 😛

Jaaa

„Kdybyste dokázal pochopit alespoň VLASTNÍ psaný text“

Tohle dítě teď tvrdí, ze dovede interpretovat sdělení lépe, než jeho autor. 😀

Ivan

Chudáčku.

Jaaa

Poptávková křivka autobusu a vlaku je jiná. Stejně jako je jiná poptávková křivka autobusu a dodávky. Vezměte to prosím konečně v potaz. Vlakem jede málo lidí -> autobusem pojede ještě míň. Při držení vámi nastavených kritérií bude nakonec následovat zastavení veřejné dopravy zcela. Dávno známé příklady, dávno ověřená data. Přesně toto se totiž stalo například v Rumunsku a v menší míře v Polsku, kde tento přísně „ekonomický“ princip převážil. Jaké jsou dopady na životní úroveň v místě je nabíledni. Nechceme centralizaci, protože je drahá, ale budeme ji podporovat. — Veškeré náklady na údržbu silnic nikdo autobusům nepřipočítává. To je jen… Číst vice »

Ivan

„Vlakem jede málo lidí -> autobusem pojede ještě míň.“ – Vezměte, prosím, konečně v potaz, že prezentace vašich vlhkých snů bez jakéhokoliv ověřitelného důkazu je jen trapné blábolení.

Ivan

„Veškeré náklady na údržbu silnic nikdo autobusům nepřipočítává. To je jen váš slaměnej panák.“
Kdybyste zvládal alespoň čtení (to se učí v prvních asi pěti měsících v I. třídě ZŠ, dobře byste věděl, že jsem o tom, že se tyto náklady skutečně připočítávají, nenapsal ani slovo.

Ivan

Ti, co mi dali mínus, mohou doložit, že jsem to někde napsal??
Nebo jde o šotomagory typu Jaaa, kteří už reagují jen na jméno, aniž by se vůbec obtěžoval čtením příspěvku (o tom, že by ho pochopili, lze sice rovněž s úspěchem pochybovat, ale cenila by se alespoň snaha)??

svojsin

Ano, např. v oblastech kolem Jevíčka , Kovářské, Hrušovan, Radonic apd. těch lidí v autobusu naopak přibylo.

Jaaaa

Záměrně vyjmenováváte oblasti, kde je vlak 1,5 km od obce nebo dál.

To ani v jednom případě není totožné s předmětnými lokálkami. Ale to vám absolutně nebrání použít to jako argument. Buď jste břídil nebo darebák. Sázím na to druhé.

A vaše sborově trapné mínusy mne nezajímají, neobtěžujte se. Taky vám jich dokážu nasázet osm v řadě.

svojsin

Pro nechápajícího!!
Cestující přibyly po nahrazení vlaku např. v relaci Vejprty – Chomutov, Kadaň – Vilémov – Podbořany.
Hevlín – Hrušovany – Brno (Hostěradice – Brno), MT – Boskovice.

Poukázal sem na nejen vámi opakující lež, že po nahrazení ubyde lidí ve veřejné dopravě.
Že se nahrazovaly tratě, kde to mají cestující často daleko, má jednoduchou (asi ne pro vás ) logiku.
Zkuste se zamyslet, proč třeba na VK – Vsetín je lidí hodně.

Mínusů si mějte třeba 100 tisíc!! a neotravujte pi……ma.

svojsin

Pokud bereme v úvahu předmětné lokálky, tak např. na mnou často poukazovaném příkladu do Kralovic najdeme úplně stejný problém. Podobně nádraží v Rožmitálu. atd

Jaaaa

U Kralovic vidím vzdálenost doprostřed sídliště 600 – 700 m.

Pokud by kraj nebyl idiot, prodloužil by linku k ulici Týnecká, kde by zřídil zastávku.

Vlak na okraji obtěžuje mnohem méně, než autobus v centru. Ale o tom už jsme tu vedli nikam nesměřující hádku.

Příklad takové pitomé zastávky jsou Kožlany hned vedle.

Nádraží v Rožmitálu je pitomě odříznuté křižovatkou dvou silnic I. třídy, tam by stálo za to protáhnout trať o 850 m ke škole.

Ale to se samozřejmě nestane, že. Přestože by to nebylo o mnoho dražší, než postavit stejnou délku cyklostezky.

Jaaaa

„Kde to má na vlak daleko“ je to, o čem se bavíme, víte?

Srovnávat vzdálenost 700 m se vzdáleností dvojnásobnou může jen někdo, kdo tomu vůbec ale vůbec nerozumí.

ušatá

A oni si tam mohli vybrat? Ne byla jim dána jen jedna možnost – silnice -autobus. To se pak dělá statistika.

Jaaaa

Aha. Takže pán odmítá uznat i základní fakta. Pro něj vlak jako autobus. Pak se není o čem bavit.

Pane, jestli i ve svém oboru postupujete shodně, buď jste podvodník a gauner záměrně, nebo vám dřív nebo později přijde žaloba k úhradě vzniklé škody.

S mentálně retardovanými jedinci bez jakéhokoli vztahu k realitě nemíním dál ztrácet čas.

PvvS

A doložitelný důkaz ? Nebo to je jen dojmologie ?

Jaaa

K čemu? Na co? Proč? Tady se ve velkým jede selská logika, že sekerou, kladivem i šutrem se dá zatlouct hřebík, takže je to všechno to samý. A pokud není, „tak to dokaž“. Tomu opravdu nemám ambici konkurovat. Případů, kdy substituty jsou na trhu zcela zaněnitelné, je naprosté minimum. Pokud nevíte proč, zapište si nějaký základní kurs ekonomie, tam se to dozvíte. Nejsem tu od toho, abych opakovaně dokazoval zcela základní fakta malým dětem. Nejsem váš učitel. Pokud netušíte, kde čerpat základní znalosti, obraťte se na nějakou vzdělávací instituci v místě vašeho pobytu. Pokud by tu probíhala slušná debata, dá… Číst vice »

Ivan

„Pokud by tu probíhala slušná debata“ – ano, to byste musel nejprve přestat blábolit bez jediného důkazu (i tento post je opět jen plný uboze trapné dojmologie, fakta jsou pro vás evidentně nikoliv jen neznámé, ale podle všeho sprosté slovo).

Jaaa

Jj, radši si jděte opakovat mocniny čtyř, třeba se příště ztrapníte míň.

Ivan

Míň než vy? Tak to opravdu nejde, i kdybych se snažil sebevíc.

Jaaaa

Bacha, aby ta vaše myšlenková bublina jednou nepraskla.

PvvS

Jak tedy sám se sebou vydržíte ?

Jaaa

Já jsem nad věcí, blbů bez vzdělaní ale s ambicemi rozhodovat o světě už jsem potkal za život hodně. Vraťte se zpátky do hospody, kam patříte.

PvvS

Ne díky, co kdybych tam narazil na vás..

Ivan

Teda tak nabubřelou nicku jako vy aby pohledal.

Jaaa

Jen vám nastavuji zrcadlo. 😛

Ivan

„Takže pán odmítá uznat i základní fakta.“
Doložená fakta uznám bez problémů,. Vaše trapná dojmologie (zatím jsem od vás nic jiného nečetl) ovšem nemá s fakty nic společného. Ale máte ještě šanci – DOLOŽTE fakty alespoň jedno svoje tvrzení.

„Pak se není o čem bavit.“
To, že se s vámi není o čem bavit, vám tady většina diskutujících řekla zcela jednoznačně a mnohokrát už dávno. Přesto vám chybí dostatek inteligence a sebeúcty k tomu, abyste tady přestal obtěžovat ty, kteří se o problémech chtějí bavit věcně.

Jaaa

Samozřejmě, pane vševěde. Komunismus platí, ulice bude hlasováním rozhodovat o tom, jakou rychlostí se šíří světlo. 😀

Vaše „věcná diskuse“ je na úrovni hospodských žvástů, nemáte ani nejzákladnější znalosti.

Ivan

Vy jste ten poslední, kdo dokáže posoudit, jaké znalosti mám či nemám. V žádné diskusi od vás nikdo neviděl JEDINÝ DŮKAZ toho, co stále jak tupý kolovrátek prezentujete jako „naprostý fakt“.

Jaaa

Je vidět, že vůbec nedovedete uznat, že v něčem nemáte dostatek erudice. Myslíte si, že vzdělání není potřeba, ke všemu lze dojít selskou úvahou. Ale jak se někdo začne navážet do právního prostředí, hned jste jak čertík z krabičky. Pro lidi vašeho nabubřelého formátu typické.

Dva příklady jste v diskuzi dostal (atraktivita železnice a opotřebení vozovky) a přesto je zdatně selektivně ignorujete.

Opakovanými argumentačními fauly typu „Skot není Skot“ nebo útoky ad hominem vaší nevědomosti nijak nepomůžete. 😉

Ivan

„Ale že má jeden průjezd autobusu na povrch běžné okresky stejný dopad, jako průjezd cca 10 000 osobních aut, je prostě fakt.“
Toč, že si nějaká nula pod nickem Jaaaa vycucá z prstu (aspoň doufám, že jen z prstu) hausnmero s mnoha nulami, orpavdu není žádný důkaz.

Jaaaa

To je krása. Tenhle vševědoucí megachytrák bude zpochybňovat už i základní fakta, která se učí už každý student stavební průmyslovky.

Prosimvás vy „nicko“, jděte si rozhodovat o někom jiném, o dopravě i stavebnictví víte prdlajs, vraťte se zpátky ke svým desetitisícům hodin u ústavního a nejvyššího soudu a přestaňte konečně oxidovat svými jalovými žvásty.

Pro ostatní, kteří netuší, co hledat: https://www.google.com/search?q=generalized+fourth+power+law

Leinad

Kde si vzal, že jeden autobus je jako 10 000 osobáků?
(Nedivil bych se, vyježděné nerovnosti jako na bus zastávkách jsem neviděl na parkovištích. Dokonce i na stejné ulici pár metrů od sebe je možné vidět rozbitou bus zastávku a rovný povrch u semaforu.)

Jaaaa

Obecně platí zákon čtvrté mocniny nápravového tlaku. Víc info vám řekne Google.

PvvS

Trochu opoměli propočítat počet styčných bodů a plochu. Kór pokud porovnávají kolo a prius. Tlak je sice větší, ale zas se rozloží. Proč asi i u nás zakázali v památkách jehlový podpatky a klasický boty nevadí. Ono ve výsledku to kolo může být horší jak autobus 🙂

Jaaa

Sorry, ale tohle jsou data doložená statistikami nutných oprav.

Pokud jste to zkoumal skutečně poctivě, tak jste zjistil, že právě příliš časté nutné opravy, kdy povrch počítaný na 20 let museli opakovaně měnit třeba už po 7 letech, vedly k podrobnějšímu výzkumu a skončily tímto závěrem.

Jaaa

A jinak jste vy zapomněl spíš uvažovat tuhost podkladních vrstev. 😉

Leinad

Počet styčných bodů nebude o moc větší, pneumatika je kolo a nejde tvarovat jako bota. Maximálně tak tuplák lze započítat jako dvě pneumatiky.

PvvS

A šířka pneu ? Je jasné, že těžší vozidla budou mít větší vliv na vozovku, ale ty čísla jsou silně přemrštěný.

Jaaa

Hospodská snaha z toho vybruslit za každou cenu. Smutné.

Thijs

jak jste přišel na ptákovinu, že jeden autobus má stejný dopad stav silnice, jako 10 000 aut? teda, mnoho lidí nadává na „bruselské zelené mozky“, jak tlačí „ekonesmysly“ ale Vy ultrazz šotouši v demagogii nemáte konkurenci. A teď máte ve svém čele opravdu těžkou váhu, Havlíčka. Byť mám s každým, kdo kandiduje za ANO, problém, tak v minulosti jsem určitou empatii vůči němu měl. Ale to, co předvádí teď, tak to je šipka do žumpy… Např. v Polsku není samosprávou autobusová doprava téměř vůbec řešena a podle toho to taky vypadá – i řádově tisícová sídla bez jakékoli obsluhy, resp.… Číst vice »

Jaaa

Sorry pane, ale tohle jsou originální výzkumy ze 70. A 80. let z USA. Ověřené všude po světě (od Japonska po Argentinu) za dalších 40 let. Promítnuté do stavby a údržby silnic po celém světě.

Že vy na to potřebujete škatulku „mrzká EU“, abyste to jakože mohl odmítnout, ukazuje pouze a jen na váš problém s egem.

To opravdu nebudu řešit.

Gwann

promiňte, ale prezentovat, že jsou k zastavení jakékoliv VHD, to je na flakanec.

mne to sice může být burt, vlaky Brno-Praha by nejspíš šly provozovat i komerčně, ale vy si zjevně neuvědomujete, co by mnohde úplně zrušení VHD znamenalo…kdo nemůže jezdít autem…ať se odstěhuje nebo chcípne. a mimojine by optam zmizeli i posledni mladí lide, neni jak jezdit do školy…

xyz

„Vlakem jede málo lidí -> autobusem pojede ještě míň“
Není pravda přinejmenším v některých případech (Hevlín) + totéž se dá tvrdit zejména u odlehlých nádraží typu Rožmitál či Kralovice

Martin

Pořád stejný.
Budeme integrovat parníky po Labi, až do Drážďan nebo kam?
A jednou možná až do Německa parníkem kompletně za tarif PID.
Protože je to marketingový unikát. Ale pro koho jako?
Ale na vlak který odveze děti do skoly peníze nejsou a platit ho prostě nebudeme.

Petr Šimral

Tak tak. Místo toho zajistíme autobusy, které zpravidla takové specifické potřeby (nárazová školní doprava) zvládají lépe.
Takže vlakem na PIDku klidně do Drážďan, ale vlakem do školy jen tam, kde je max. 30 minut takt.

kakov

pletete jablka a hrušky, PID tu opravdu není od toho, aby organizoval výletní dopravu na Labi, co že jste se přidal ke gumokolní loby?

a víte o tom, že školní doprava už dávno není tak nárazová?? tj. dnes už není o tom, že všem začíná vyučování v 8:00 a končí ve stejný čas, i střední školy a občas vyšší ročníky ZŠ začínají jindy než v 8:00 (znám SŠ, která začíná v 7:20) o různých koncích ani nemluvě…….

víte netvrdím, že musí všude jezdit vlak, ale tahle posedlost vše nahradit busy, „protože jsou levnější“, protlačovaná silovou metodou také není to správné

Petr Šimral

Nemyslím, že bych se přidal ke gumokolní lobby. Na rozdíl od drtivé většiny zde diskutujících mi něco říká „ekonomika“ a mám i zkušenosti z řízení unitární lokální dráhy, její propojení s autobusy atd. A rozhodně mě neoslovují náklady na přepravu člověka například ve výši 30 Kč od km. Na to už ani nemá smysl autobus, to už je na Taxi, pokud možno bezemisní. V tomto období čtu množství zcela absurdních argumentů, bohužel ne jen od šotoušů, ale například i od pana dvojministra. Na rozdíl od nich pan Šponar vystoupil v rozhovoru pro tento web zcela věcně, bez emocí a s… Číst vice »

Petr

To taxi je bohužel také za 30Kč/km. Řešením jsou autonomní vozidla, kde odhadne cena lidské práce. Do té doby je to bohužel málo řešitelné, což ostatně pan ředitel zmínil v odpovědi na použití minibusů.

Petr Šimral

To Taxi je pro Vás, který si právě teď a okamžitě vzpomene, že chce někam jet třeba za třicet korun. U organizované objednané dopravy to podle způsobu využití koupíte klidně za patnáct a převezete třeba 6 lidí. Na tratích, o kterých nyní diskutujeme to může být zcela odpovídající způsob dopravy třeba tam, kde opravdu zrušením vlaku nezůstane jiná veřejná doprava, protože s ohledem na stav silnic do obce prostě autobus nemá šanci projet. Nicméně pokud budeme patologicky držet nevyužité vlaky na tratích, kde není rozumné využití, tak se nedočkáme ani oprav a úprav krajských silnic, protože na rozdíl od státu… Číst vice »

Petr

Tím posledním je potřeba začít. Ostatní už je věcí dohody. Také nejsem příznivcem ponechání železniční dopravy všude a sám jsem se v takovém místě ve Středočeském kraji, kde hrozí že o víkendech se bude jezdit jen IAD, zbavil nemovitosti (není to na těchto 12 lokálkách). Takže řešení existuje.

Jaaa

Ano, souhlasím.

Ostatně se teď ze StČ kraje stěhuji – také z důvodu naprosto katastrofálního stavu dopravy.

Petr

Stačí jen z těch oblastí tvořících vnitřní periferii. Ta ovšem přesahuje i do sousedních krajů. V současnosti se tvoří dotační tituly pro posílení infrastruktury a omezení exodu obyvatel, zlepšením podmínek v těchto oblastech.

Jaaa

Ne, já teď bydlím relativně těsně za vnějším okrajem Prahy. Nepředvídatelnost dopravní situace je značná. Netuším, jestli mi cesta do práce bude trvat hodinu nebo hodinu a půl (podle jízdního řádu má trvat 45 minut). Příměstské autobusy jsou naprostá loterie – vůbec netuším, co a v jakém stavu přijede a kolik tam bude lidí. Jenom vidím aplikaci vlnové teorie v praxi, když se sjedou tři busy s postupně klesajícím zpožděním za sebou, ale do toho prázdného na konci stejně nenastoupíte. O tom, že mnoha busům nefunguje ani přístroj na čtení lítačky a co z toho asi pro kraj vyplývá, raději… Číst vice »

ABC

A kde že bude ten nový vysněný ráj?

Jaaa

Ráj nebude, každopádně doprava ve středočeském kraji mne přestává zajímat. Metro jezdí pravidelně a načas.

ABC

za trest si večer nedám viržínko

Jaaa

Sami jste si to zavinili! 😀

Petr Šimral

A jaké nové tratě (S-Bahn) by měly v propojení Prahy a Středočeského kraje podle vás smysl a účelnost?

Mimopražský

Docela by mne zajímal příměstský region, kde to takhle s příměstskými autobusy funguje. Zkuste uvést světovou stranu.

Jaaa

Jih.

PvvS

A kampak ? Ať se tomu ráji můžem vyhnout . Napadají mě 2 státy a oba jsou na pokraji hladomoru..

Jaaa

Jj, když někdo rozumí zákonům trhu líp než přesvědčenej ultraliberál, tak to musí nutně být komunista. 😀

Nezapomeňte na to svolat uliční výbor. 😛

ABC

no super, budeme chystat dotace a zároveň jásat jak jsme zase novou modrou zónou vytlačili další dojížděče

Petr

Když ono to funguje obdobně , jako v dopravě, místo aby spolupracovala ministerstva s kraji a obcemi, tak si každý jede spíš po svém a synergické efekty jsou spíš v záporných finančních hodnotách. 🙁

Petr Šimral

Já se do Středočeského kraje přestěhoval z okraje Prahy (Uhřiněves) před čtyřmi lety. V Uhřiněvsi již výše nájmu vyskočila tak vysoko, že jsem jí nechtěl platit a ceny nemovitostí byly mimo mé reálné možnosti. Při hledání nového bydliště bylo hlavní podmínkou mít dům v pěší docházkové vzdálenosti na vlak a to pokud možno k trati Benešov – Praha. To se podařilo, dnes spokojeně bydlím 15 km hranice Prahy, na vlak to mám 15 minut pěšky, pak 20 minut do práce a 10 minut pěšky nebo 25 minut autem po D1.

Jaaa

Vy jste přesně vyjmenoval podmínky toho, jak se má dostředivá příměstská doprava řešit. 15 minut pěšky na vlak je podle zdejší silniční úderky a IDSK strašně moc daleko – babičky to neujdou. No možná neujdou, ale tyhle případy mají nárok na seniortaxi už dneska, jen 30 kč/km to nestojí, a nikdo jim to brát stejně nechce. Nicméně z množiny nutných řešení to poměrně značný koláč ukousne. Zapojení elektromikromobility je pro IDSK nemyslitelné, přestože jde o realitu dneška, nikoli nějaké scifi. Všude je potřeba posílat buď těžký autobus, nebo nic. Já netvrdím, že všude v suburbiích Prahy se žije a jezdí… Číst vice »

Petr Šimral

Já to nedopsal. Babičky nemusí u nás šlapat pěšky do prudkého kopce k zastávce, mají k dispozici tři autobusové linky do Strančic, kde mají celodenní půlhodinu a vlak je rychle pak odveze do Prahy.
Jinak co se týká cen: těžko se vám povede zpochybnit ten rozdíl ceny. Olezlou 810 již novou nekoupíte stejně jako olezlou Vrakosu a baterie v autobusech a TSI+ETCS ve vlacích vám ten poměr spolehlivě udrží nebo možná ještě o dost zhorší.

Petr

Pokud jste změnil i trvalé bydliště, jste čestná výjimka. Bohužel doprava a i nový koncept standardů, se odvíjí od počtu obyvatel s trvalým bydlištěm a jak to vidíme zejména při místních volbách i politici si z toho kde žijí a kde mají trvalé bydliště, moc hlavu nedělají.:-(.

xyz

A do kterého kraje se stěhujete + v tomto kraji je situace lepší? 🙂

medical examiner

To mě taky.
Akorát si tu realizaci představuji tak, že v celé republice skončí naráz přes 600 autobusových linek – aby se nedělala konkurence ekologičtějšímu vlaku.

Svojsin

Takže plno lidem výrazně zhoršite možnost použití veřejné dopravy. Váš nedávný nápad zde, zrušit bus do Kralovic mluví za vše.

medical examiner

Když je tak frekventovaný, tak si ho jistě rádi zaplatí ze svého…

svojsin

Samozřejmě (kromě vás, vy toho opravdu hodně nechápete) že to nebudou platit ze svého.
Frekvence je tam celkově vyšší násobně. Vlaku nepomohlo ani navýšení spojů, který si tam šotoušci prosadili, jakožto nutnost ke zvýšení počtu cestujících v šukafonu.
NESTALO SE.
S PID došel naopak další pokles.

Míra

Přesně tak. Středočeský kraj svádí výpadek tržeb na covid, ale příčina je zpackaná integrace.

kakov

když říkáte, že Vám něco říká ekonomika, tak nějak nerozumím poslednímu odstavci

to jako považujete za normální nalít do lokálky přes 100 mil. a následně ji ihned zavřít? to u Vás ve firmě taky uděláte na mašině kompletní generálku a rovnou jí pošlete do šrotu?

chyba je, že tu není žádná vize a žádný plán, pak by se dalo říct ano tahle trať má budoucnost investujte do ní, nebo naopak, zde dopravu vyřešíme jinak investice nemá smysl, bez toho dochází k nehoráznému plýtvání a navíc bez užitku.

Petr Šimral

Nikoliv. Považuji za nenormální, že v našem státě někdo vůbec narve do infrastruktury, která je nevyužitá a není možnost, jak jí využít více vůbec nějaké prostředky kromě úplně klasické údržby.
Zde jsou zcela zásadní nekoncepčnosti.

Axel

Přesně tak… namísto toho, abychom se z těch „vyhozených“ peněz poučili pro příště („chybami se člověk učí“), tak namísto toho někteří chtějí navýšit částku „vyhozených“ peněz … resp. to chce pan ministr Havlíček.

Jaaa

Vyhazovat prachy bez koncepce je horší, než nedělat nic. Nahodilé rekonstrukce čehokoli (včetně lokálek) „iba aby sa čerpalo“ jsou drahá sranda.

Petr

Když ono zrovna jsou dotace na regionální dráhy. Však víte jak rychle se stal Uničov lokálkou.

Ivan

Ne, normální to není. Tedy to, že stát tam těch 100 mil. nalil, aniž by se vůbec zajímal o to, jestli o její využití má objednavatel dopravy zájem.

Axel

IMHO klíčový je zájem cestujících… Fakt by mě zajímalo kdo a proč rozhodnul o opravě železniční trati z Dobříše, když v roce 2019 vlaky vyjíždějící směr Praha z Dobříše byly využity na 4% a vlaky z Mníšku na 6%…. A to ještě nevíme kolik z těch cestujících platilo (obvyklé) jízdné…

Zdroj dopravní průzkum v březnu, srpnu, říjnu 2019 (průměr za pracovní dny).

Jaaa

Nejde nasadit menší vozidlo. Holt je to „moc složité“, vámi lokálkobijci prohlášeno za „drahé“. Budete mít, co jste chtěli. Žádnou veřejnou dopravu.

Axel

Pardon, Nejde o rozmar, ale o nutnost…. My diskutujeme aktuální situaci, že chybí peníze na dotování regionální dopravy… Tj. řeší se které škrty budou „bolet nejmíň“… A varianta diskutovaná že z/do Dobříše přestane jezdit většina vlaků (neboť jsou téměř absolutně prázdné, viz využití 4%), které nahradí navýšený počet autobusů, které jsou provozně levnější … Jestli obvyklý rozsah vlakových spojů bude z Prahy nepojede do na konečnou do Dobříše, nýbrž vlaky budou končit v Mníšku pod Brdy nebo ve Vraném n. Vltavou … to si netroufnu posoudit, neboť jsem přespolní laik.

Petr

Nejmíň bolí plošné proškrtání spojů, tam ty bus/km a vl/km naskakují. Ostatně s počtem některých spojů, má dopravce problémy a není je schopen ani odjet.

Jaaa

Ale já to naprosto chápu – kdyby nešlo o nutnost, nedělá nikdo nic. Jenže jsou to právě opatření v krizi, které systém buď potopí, nebo posílí. Problém celé téhle patálie je čistě v té tabulce: Vy vidíte 6 % a řeknete si „a safra, to se musí zmenšit“. Regionovou 440 lidí nikdy pravidelně dojíždět nebude, ani kdyby měla jezdit místo metra. To číslo je zcela teoretické. Mimochodem je obrovské – ty Regionovy tam evidentně jezdí spojené dvě, ne? Ani nejde poslat menší vagón? 36 lidí není málo, tolik lidí už si v buse s plošinou vlastně ani nesedne. A jde… Číst vice »

Petr Šimral

Neexistuje menší vozidlo než MV 810 a již nikdy existovat nebude. Neexistuje lehčí, s menší spotřebou, za menší peníze. A když to nevychází ani s 810, tak opravdu nemá smysl tu železnici provozovat…

PvvS

Možná MUV..

ABC

Kolzam SPA-66

Jaaa

„a již nikdy existovat nebude“

OK, s tímhle přístupem nelze nic.

Nebude, pokud nebudete chtít. Neexistuje žadný objektivní důvod, proč by nemohlo. Je to jen zažrané drážní myšlení. TSI pro některá vozidla prostě platit nemusí a má to svůj důvod. Jen Češi jsku zase papežštější než papež.

Petr Šimral

Není sebemenší důvod kupovat motorák o kapacitě pro 40 lidí za 60 miliónů. Za to samé mám cca 7 elektrobusů.

Jaaaa

Veřejná doprava je a vždy byla věc prvotně politická. Že to někdo nechápe, je spíš jemu ke škodě.

Co se ekonomické analýzy týče – ono to vždycky závisí jen na tom, co se do ní ještě zahrne a co už ne.

Amper77

Veřejná doprava je a vždy byla věc prvotně ekonomická. Že to někdo nechápe, je ke škodě nám všem.

Co se ekonomické analýzy týče – ta je buď špatná a zahrne co si politik smyslí anebo správná a zahrnuje vše.

kakov

to se pletete, kdyby veřejná doprava byla ekonomická, tak by neexistovala…….

nebo by se do té analýzy muselo kromě nákladů na provoz zahrnout také: dopady snížení vzdělanosti obyvatelstva, zvýšení nezaměstnanosti = snížení výběru daní, omezení dostupnosti služeb a zdravotní péče……. atd

Petr

Ano ekonomika v dopravě, je věc zvláštní. Už jenom tím, že i pouhá cena PHM se odvíjí víc od politických rozhodnutí, než od ekonomického vývoje cen ropy. Podívejte se jaké procento ceny PHM tvoří spotřební daň. Jak by asi potom vypadalo porovnání ceny jízdného VHD a jízdy IAD.

Miroslav Zikmund

Cena PHM se odvíjí od rozhodnutí členů OPEC …. česká / evropská politická scéna na to má stejný vliv jako zatmění slunce / měsíce ….

Petr

Omyl, OPEC stanovuje cenu ropy, nikoliv PHM. https://www.epojisteni.cz/aktuality-ceny-benzinu-v-cr-klesaji/

Gwann

zajištění osobní mobility každému (teda skoro každému) je uz typická veřejná služba. proste se objevila shoda, že soukromá řešení jsou neefektivní.

a jako každá veřejná služba, jde o politickou otázku. u nas okořeněnou tím, že podstatná část populace má auto za symbol svobody…a jeho regulaci za neomarxismus. ovšem v duchu buranskeho postkomunistického sobectvi přesně jen do okamžiku, kdyz nekdo chce ta úžasná autíčka mu přivést pod okno nebo za humna…

takže rozhodně nejde o ekonomiku. je to málem identitarni politika, takze racionalitu tam nenajdete.

Petr

Lépe bych to nesepsal. Díky

ABC

no, šukafon jednou za dvě hodiny vážně symbolem svobody nebude

Gwann

auto symbolem otroctvi celkem snadno být může…

Jaaa

Celková pořizovací cena za všechna auta používaná v podstatě výhradně k dojížďce je nekolikanásobná oproti nákupu nových vlaků a autobusů.

Ale opovažte se tohle kritérium někde zmínit. Do soukromého vlastnictví vám nic není.

Takže započítáváte prosté stavební a údržbové náklady šestiproudé dálnice oproti dvojkolejné trati a tváříte se, že jsou to jediné pořizovací náklady do systému.

PvvS

To si mám koupit vlastní vlak , abych mohl jezdit podle svých potřeb ?

Jaaa

Jezděte si jak chcete, ale plaťte veškeré naklady s tím spojené všem dotčeným.

Petr Šimral

Já to tak kdysi udělal 🙂

Amper77

Aneb jak argumentovat proti svému vlastnímu tvrzení…

medical_examiner

To ano.
Kdyby měla kultura něco společného s ekonomií, tak neexistuje velká část knihoven a kin.
Knihy je možné číst i na internetu, a tamtéž sledovat i filmy…

ABC

Zrovna na dlouhodobou budoucnost kin bych si moc nesázel. Knihovny jsou zatím víceméně veřejná služba…. ale pokud se je podaří časem masově digitalizovat….

Gwann

jestli vás baví čumět i doma do pc misto do knihy…mne ne

Leinad

Zkoušel si e-knihu? Čtu z toho lépe než z papíru.

M19

Já ne, kniha je kniha. Z obrazovky se čte hůře, navíc u klasické knihy vám nedojdou baterky a nepotřebujete zásuvku, abyste si ji vůbec mohl přečíst.

Jaaa

Holt komunitní akce, kde se setkávají lidé zcela přirozeně, taky budete chtít „optimalizovat“ vytěsněním na net?

medical examiner

To já právě taky ne.
Jen u nás v Litni se musely do kina „investovat“ statisíce a totéž do kni-hovny.

Qěcy

A co všechno do ní patří a co už ne?

Ivan

To záleží mj. na stupni šotouštství daného „objektivního“ kalkulatéra.

Jaaa

Možná spíš nezabedněnosti. To, že pravničíte i u NS a ÚS, z vás opravdu nedělá specialistu na veřejné služby. Jakou jinou znalostní základnu, než zcela artificiální paragrafy, máte? Znalosti přírodních věd? Matematického modelování?

Ivan

Á, velmi silné kejhání následováno osobním útokem??
Navíc, já jsem nikde netvrdil, že u těch soudů právničím (to je jen další důkaz vaší neschopnosti pochopit psaný text).
A mmch. o tom, že zrovna vy máte alespoň minimální znalost matematického modelování, pochybují předpokládám všichni, kteří musí vaše zdejší plamenné ideologické žvásty prakticky vždy BEZ JEDINÉHO KONKÉTNÍHO DŮKAZU pravidelně číst. Jen (jako i v tomto případu) nenávistné výkřiky vůči každému, kdo má tu drzost mít jiný názor než vy (a dokonce má ještě tu větší drzost, že ten názor na rozdíl od vás dokáže doložit fakty).
Howgh.

Jaaa

Konkrétních důkazů jsem DO KAŽDÉ DISKUSE dával dostatek.

Že tam nejsou 5 minut po tom, co vy si usmyslíte, popřípadě je jen velkopansky ignorujete, je čistě vaše chyba.

Ivan

To, že vy použijete svůj obvyklý blábol „je to naprosto jasné“, „chápou to i děti z MŠ“ apod. opravdu není důkaz, i když to tak na ošetřovně možná chápete.

PvvS

A to nám poví nějaký přehazovač štěrku u SŽ ..

Jaaa

Jako hrdý prehazovač štěrku se vzděláním z dvou vysokoškolských oborů, doktorátem, několika výzkumnými zahraničními stážemi v západní Evropě a praxí tamtéž, se hluboce skláním nad anonymem PvvS, který sem přišel diskutovat sice bez jakéhokoli relevantního vzdělání, ale zato s naprosto neomylnou intuicí.

Je mi neskonalou ctí, že mi může tento velekněz moudrosti opakovaně dokazovat svou intelektuální i morální nadřazenost. Jeho argumenty jsou vždy přínosné a dalece převyšují fakta a znalosti veškeré světové odborné obce. Veškerá dopravní a ekonomická koncepce celého státu i blízkého zahraničí by měla být svěřena právě jemu!

PvvS

Konečně jste prozřel..

Amper77

Fšecko.

Jaaa

Zcela vše související žádná ekonomická analýza tak rozsáhlého produktu, jako je veřejná hromadná doprava v kraji, nikdy obsáhnout nemůže. To by zahrnovalo tolik různých analýz a odhadů, že byste na tom zaměstnal všechny vysoké ekonomické školy a ještě by to nestačilo – mezitím by se změnila realita.

Prosím uvědomte si, co je hlavní slabinou plánovaného hospodářství. Je to nesesbíratelnost a nezpracovatelnost dostatku relevantních informací pro tvorbu nabídky. Na volném trhu tuto roli nositele informací hraje cena.

Veřejná doprava ovšem nemůže podléhat volnému trhu, protože vyrovnává náklady, které se finančně do poptávky ani ceny za službu nezahrnou.

Chronosphere

Vemte si prášky,a běžte si lehnout. Samozřejmě po vyhodnocení analýz a odhadů. Bez toho se neobejdete.

Jaaa

Jj, prostě věda je blbost, český lojza vše zcela přesně odhadne pohledem z okna a pak to jde oslavit do hospody.

Ivan

Popsal jste se naprosto dokonale, že by změněná medikace??

Gwann

další takový…ač nemusím s Jaaa ve všem souhlasit, tak zjevně o daném něco ví. pokud má doktorát a zjevně ví něco o ekonomii, tak není debil a určitě má znalosti ve věci, které tu má málokdo. jen je asi problém s predsudecnym vnímáním prezentovaných faktů.

Gwann

na slušný argument…urážka. někým kdo zjevně intelektuálně a vzdělanostne nemá na to daný text pochopit.

ano, čtyřka plná géniů na netu.

Amper77

socan mně začne vykládat o slabinách plánovaného hospodářství :)))

Jaaa

Jj, vám určitě. Evidentně vůbec netušíte, jak trh funguje, bez ohledu na to, jakou máte školu.

Amper77

železniční a ekonomickou

Jaaa

Výborně, a co vám na té ekonomické škole ráčili říci o informačních vztazích při regulaci vztahu nabídky a poptávky tam, kde nefunguje volný trh? Teda kromě klasických řečí, že je to Sodoma a Gomora?

Tady je klasický příklad, že volný trh prostě nechceme. Co teď?

Gwann

zásah, potopena.

Jaaa

A žádnej socan nejsem, nácku.

Amper77

že o tom nevíš je jiná věc
BTW nácek je taky levičák

M19

Na to jste přišel jak? Pinochet byl také levičák? NSDAP byla krajně pravicová strana.

Jaaa

To je dětinská libtardí teorie. Všechno špatné je levice. Že nacismus vyrůstá z přepjatého individualismu tihle velikáni neřeší.

Gwann

ale měla v názvu sozial a arbeit. pro tupce to rovnou znamená, že jde o levici.

Gwann

jasne a proto nacek řve čistá rasa a bílá síla. to jsou jasné levicové slogany. jen ale nevím, jak pak géniové vašeho formátu můžou za levičáky považovat i různé ty LGBT obhájce a BLM spolky. zjevne to je totiž ve vaší myslivne zařízeno tak, že cokoliv skaredeho je levice a cokoliv hezkého pravice. jenže s podobným vnímáním pojmů…se nikam nedostanem. kdybyste řádil chvíli myslet, tak dojdete k tomu, že v německém nacismu je spousta prvků pravicových (nic než národ, zkrácené, zachovane soukromého vlastnictví aj) i levicových (ekonomická koordinace ale i různé kolektivisticke nesmyslný jako hitlerjigend aj). a kupodivu v mnohém… Číst vice »

Petr

Bohužel pan ředitel neodpověděl na moji otázku, ale vzhledem k tomu, že deklaroval, že není politik, samozřejmě nemůže odpovídat na politické otázky, ohledně dalšího rozvoje sítě PID, který je v rukou politiků. Přeji tedy panu řediteli hodně úspěchů, zejména při zlepšení pracovního prostředí, pro své podřízené. Aby pak společně mohli koordinovat spoje v rámci dopravní politiky kraje.

Míra

Pan ředitel je spokojen, když mu starosta odsouhlasí nahrazení vlaku autobusem, ale je nespokojen, když se starostovi nelíbí nahrazení autobusu trolejbusem.

Pavel Bláha

Z ekonomického pohledu je to logické. Na trolejbus dostane EU dotaci, autobus kupovali z krajského rozpočtu.

ABC

a trolejbus si započte do podílu bezemisní dopravy

Jiří Kocurek

Pokud se jedná o nahrazení 810 soudobým autobusem, tak klesne nejen spotřeba nafty, ale také emise. Pokud se jedná o nahrazení autobusů trolejbusem, opět klesá spotřeba nafty i emise. A politickým cílem je snížit emise CO2. Tahle cesta tomu napomůže. Pro celkový obraz dodám, že trolejbus často zastavuje a často se rozjíždí. Rekuperace brzdné energie je u trolejbusu naprosto běžná věc, autobus tu enenrgii vyplýtvá v brzdách. Běh naftového motoru v neustálených režimech (často řadí) tomu moc nepřidá. Jezdí-li někde 2 nebo 3 linky á 10 minut, tak (parciální) trolejbus je řešení. A je taky tišší. Mnohem tišší než 810… Číst vice »

medical examiner

No jo. Ale pak máte „Regiomouse“ a naproti tomu nejméně 8 let starý autobus (a zející prázdnotou k tomu).

medical examiner

A co teprve, když by ho nějaký starosta vyhodil s autobusem a trval na tom, že odmítá autobusy, ať radši posílí vlaky.

ABC

tak nebude mít nic

Petr

To je jak kdyby na Dobříš měl začít jezdit trolejbus. Nějaký takový návrh byl v devadesátých letech.

kakov

a co je na tom špatného? před časem tu někdo tvrdil, že se připravuje interval 7,5 min. na lince Příbram-Praha, pokud by to tak opravdu muselo být (z důvodů poptávky), pak je na místě trolejbus zvážit i na takovou trasu

Petr

Ano je to v souvislosti P+R Dubenec. Jako dočasné řešení páteřní autobusovou linkou. Současná krajská reprezentace požaduje jen elektrizaci tratě 200 s jednotkami na rychlost do 200km/h a novým spojením do Berouna.

lakes1

No, že by rozhovor na mne působil nějakým přílišným optimismem, to zas ne. Peníze, peníze, second hand z Německa, dovezeme busem do práce, školy, k doktorovi ráno, odpoledne zpět … to je vize hodná 21. stol.? Trolejbus – zadrátování obcí – kdyby se alespoň třeba uvažovalo o hybridu – mezi obcemi trolej, kolem kostela v obci bez drátů – na baterie.

David

Pokud si obec připlatí, tak není problém, aby spojů jezdilo víc. To v rozhovoru taky zaznělo.

Jaaa

Jj, bohaté regiony budou dál bohatnout a chudé chudnout. To je opravdu regionální politika jako prase.

PvvS

A povinně dosídlit pohraničí.. To už tu bylo a nedopadlo to.

Jaaa

Jj, diverzifikace zdrojů do krajiny je nesmysl.

Gwann

no radši vše v Praze. ta sice praská ve švech, doprava se hroutí a jídelní struktura periferie i služby tam jsou v pytli, ale to neva. jen tak dál…ze tato opomíjena periferie nám ale zvolí babíse, pitomia a volného…takze se i centru bude žít stále a stále hůř…to jajinci, sobci a arogantni nafukove zcela ignorují.

Gwann

hele, vy chytrej…jdete se do toho pohraničí podívat…

z dříve hustě osidlene, udržované a většinou I dost průmyslově a mnohdy bohaté a vyspělé části země…je hnůj.

já se osobně hodně stydím za to, co moji soukmenovci s pohranicim udělali. a tenhle plivanec jste si hezky plivnul do ksichtu sobě a svým předkům.

ohledně tohoto fuck-up by měl každý Čech raději mlčet, stydet se a soupat nohama.

PS; pradedecek byl v koncentráku, a rozhodně ne dozorcem, takze mne z přílišné lásky k nackum podezírat nemusíte.

Petr Šimral

A začíná to tím, že vás půl dne vodí po pohraničním finančním úřadě a v každé kanceláři se s vámi zastaví a povídají: hele, on si koupil lokomotivu. A chtěl by za ní vrátit Dépéháčko…
V Praze s tím problémy nemají.

xyz

No ještě aby měli, když tam (díky virtuálním sídlům) je X tisíc firem na jednoho úředníka finančního úřadu, takže nemají čas se s tímto zaobírat. 🙂

Démon

Bohužel v této zemi nikdo neudělal ekonomickou analýzu lokálek. Podle mě by se odhadem půlka zavřela a půlka opravila. Nechápu, proč v 21.století jezdí dieselové vlaky se vzduchem. To je prostě vyhazování peněz oknem. Elektrobus by to obsloužil levněji a ekologičtěji a z peněz na údržbu železnice by se opravila silnice.

Tadeáš

Ekologičtěji? Ona se ta elektrika bude vyrábět někde solarními panely na Sahaře a sem se bude teleportovat?

medical examiner

Asi. To ten SOR může mít kamna na uhlí a vyjde to nastejno…

Pacicka

Celý problém elektromobility je hlavně ten, že nikdo nezohledňuje výrobu baterek, která není ekologická ani trochu.

Pavel Bláha

Máte vůbec ponětí, jakou zátěž obnáší těžba, zpracování a distribuce fosilních paliv?!

Facepalm

…zatímco taková výroba a distribuce elektřiny se děje pomocí dechu jednorožců a třepotání křidýlek vážky? Nikdo netvrdí, že spalovací motory mlsající fosilní paliva (tedy principáalně přes 100 let stará technologie) jsou nějakým vrcholem ekologie, nicméně u současných elektromobilů se v tom svatém tažení za krásný nový etický konzum trošku zapomíná nejen na baterky (výroba je hrubě neekologická a navíc většinu ložisek potřebných surovin kontroluje Čína), ale i na potřebu totálního přebudování elektrické sítě a vybudování naprosto nové infrastruktury pro dobíjení. Budou-li všechna auta na elektřinu, bude potřeba obrovské množství rychlonabíječek, což pak znamená, že průměrná elektrická „benzínka“ bude mít příkon… Číst vice »

Pavel Bláha

Je to právě naopak, elektroauta se primárně nabíjejí malým proudem, když jsou odstavená (domácí wallbox, nabíjecí sloupek či jiná zásuvka). Což je výhodné jak pro majitele (nízký tarif), tak pro energetickou společnost vyrovnání odběrové křivky, i z hlediska prodloužení životnosti baterie.

kakov

pane Bláho, vyrovnání odběrové křivky je nesmysl, to sice trochu pomůže rozvodné síti, ale dělá komplikace výrobě, Váš názor je poplatný tak době před 30 a více lety, dnes je spíše potřeba umět (byť to zatím moc nejde) spotřebovat elektřinu tehdy, když je k dispozici, tj. zafouká vítr nebo zasvítí slunce…

Pavel Bláha

Právě k regulaci odběru el. energie slouží energetickým společnostem dálkové ovládání spotřebičů. Pro nabíjení elektromobilu existuje speciální tarif, podobně jako pro el. topení, bojler atp.

kakov

to všechno samozřejmě vím, ale v dnešní době není možné pružně reagovat na výkyvy výroby ovládáním spotřeby tak, jak to vyžadují zelené zdroje, bohužel

Gwann

jasne, a má to dojezd max 300. dal se nedovezu.

máme ve firmě elektrokrapy. oficiálně platí zákaz s nima překročit hranice okresu praha východ a západ. proč asi, že…

sorry jako, ale současně vergly jsou dobré tak na vožení se do práce a nákup. na to první bych to zakázal alespoň ve velkých městech, ta města plná plechových kráksen jsou ku zblití. a na nákup jezdite cca1xtydne.

takže…je to zatím fanouskovska technologie brutálně podporována legislativou

Petr Šimral

Takže když jedete z Prahy východu na Prahu západ, tak nesmíte přes Prahu?

Gwann

good point, samozřejmě, elektrokrapy jsou v praze, nejspíš kvůli parkování zdarma kdekoliv.

Ivan

Vy jste na základce nepochopil násobilku??

Jaaa

Reakce hodná vašeho génia.

Amper77

Těch nabíječek nebude muset být násobně víc protože na elektromobil bude mít tak polovina lidí co na automobil…

medical examiner

A to i přes případné zvýhodnění.
Pokud bude to odebráno, bude elektromobil záležitost jen pro pár zvědavců.

kakov

až se budou hromadně vyrábět a nebude to módní výstřelek, jejich cena klesne, vždy budou (asi) dražší než auta na benzín/naftu, ale už to nebude taková darda jako dnes

Pavel Bláha

Vyrovnání ceny EV a aut na fosilní paliva se očekává během pěti let.

Amper77

Jo, už deset let.

ABC

jistě, tím že fosilní auta podraží

Miroslav Zikmund

Akorát bude problém s výrobní kapacitou EE pro dobíjení …. pak to skončí na přídělovém systému.

Gwann

jo, to bude super. takze si tlacenim elektrokramu zařídíme to že venkovane, kterým takto seberete auta…která narozdíl od městských fakt potřebuji…náš vyvedou po vlajkou pitomia z Eu. a to se fakt vyplati…

dopravak

Jste trošku mimo. Naopak pro nás venkovany je elektromobil naprosto ideální. Na střechu si můžeme hodit panely a jezdit za třicetník za km.

Tom

Pro venkovana je elektromobil na…. To mluvím z vlastní zkušenosti. Panely na střeše určitě uživí tenhle krám během jízdy.

Gwann

jo, jasně, Jozka kombajner a Milan co do Johnsons Controls chodí sit potahy (a je v oddluzeni/exekuci) mají na auto za mega a víc…

já na teslu mám. nevidím důvod si ji pořizovat. ale patřím mezi cca 3% nejlépe placených zaměstnanců. drtivá většina lidí…má smolika.

Petr Šimral

Pro Jožku kombajnéra naskočí trh s ojetými elektromobily úplně stejně, jako když si dnes koupí fosilní ojetinu v Áčkách.

ABC

za padesát tisíc si toho věru moc nekoupí

Petr Šimral

Ono na to taky časem dojde…

Amper77

njn, přijdou žluté vesty

jen bych prosil neosočovat, já popisuji stav, já tuto politiku určitě neprosazuji

Gwann

pokud jsem vám to mimoděk podstrčil, omlouvám se.

a přesně tak…z nasranych lidí v ulicích mám strach.

protože auta jsou lokální problém.
globální problém…je metan, uhlí, cement

dopravak

Ne, většina lidí vůbec nemá ponětí, kolik energie spotřebuje těžba, rafinace a distribuce fosilních paliv. Cisterna nafty nenávratně propálená výfukem jim nevadí, ale pár set kilo recyklovatelného kovu jim strašně leží v žaludku. Jinak tady je ukázka životnosti baterie Tesly po ujetí 320tkm. http://www.hybrid.cz/baterie-elektromobilu-tesla-ztrati-pouze-10-kapacity-po-320-000-km

ABC

A jak se ten kov recykluje? Je-li mi známo tak momentálně „recyklace“ spočívá leda v tom, že články co jsou ještě použitelné se použijí třeba na bateriová úložiště.

Jiří Kocurek

V každém rekatoru 130 tun paliva, obměňováno v pětiletých cyklech. Uran se často vyskytuje jako vedlejší ruda k měďnaté rudě. Extrém je v Austrálii.

Převézt odněkud 130 tun paliva 4x během 5 roků není až tak velký problém. To je zásobování Temelína a Dukovan.
Převézt 1.000.000 tun dřevní štěpky do bývalé uhelné elektrárny je poněkud složitější, přesto se tím zelení chlubí. Prý jejich a ne naše lesy. Chucpe.

Pavel Bláha

Které elektrárny v ČR se to týká?

Kalanis

Napadá mne Trutnov. Ten jede na štěpku.

dopravak

Jako navézt palivo asi jde, ale co s tím odpadem, který je potřeba desítky tisíc let někam dát? Pokud vím, tak to se třeba na rozdíl od baterek ani po desítkách let recyklovat nepodařilo.

Gwann

máte ponětí, co je to těžit a zpracovávat cobalt, med, lithium, kovy vzácných zemín. a pak to nějak recyklovat?

dopravak

Recyklace je zvládnutá věc. Ano těžba nějakou stopu zanechá, ale těží se materiály nejenom na elektromobily. Spalovák taky obsahuje hromadu hliníku, mědi a něco i drahých kovů jako je platina. Pokud se chcete vrátit na stromy, tak můžete, ale většina lidí vás asi nebude následovat. Btw. používáte třeba nerezové hrnce? víte co to znamená těžit a zpracovávat nikl?

Gwann

osobně si myslím, že nerez se získá přídavkem spíše chromu. jakkoliv nikl se někam pisypava taky.

hrnec má v mém pojetí tu výhodu…ze mam dokonce ještě nějaké po babičce z roku 1960. takze můj nerezovy hrnec znacky WMF zkusím nejspíš odkázat…coz o tesle úplně nepředpokládám.

Kalanis

No to teda fakt není. Pokud je to de facto stopové množství v elektronických čipech (křemíkové lepty), tak to stále nejsme schopni zpětně rozebírat.

dopravak

To je jenom jeden z mýtů. Výroba baterií se do celkové uhlíkové stopy samozřejmě započítává. I v našem mixu se vrátí za rok až dva. baterky jsou na rozdíl od fosilních paliv recyklovatelné.

Jarda Š.

Fosilní paliva jsou také recyklovatelná, a to uměle i přírodními procesy. Problém je v tom, že jich spotřebováváme příliš mnoho, tisícinásobně víc, než se stačí zrecyklovat.

Jiří Kocurek

Ona je ta debata vůbec složitější. Ropa se nachází i v místech, kde by podle teroie fozilizace „dinosaurů“ být neměla. Abiotický původ ropy… Kdyby se nějak rozumně podařilo tohle napodobit, tak… stačí pořádný zdroj energie. Ale to už je spíše sci-fi.

Jarda Š.

Němci už to mají v poloprovozu.

Kalanis

Porsche? https://www.novinky.cz/auto/clanek/synteticky-benzin-porsche-se-blizi-fazi-testovani-muze-zachranit-konvencni-auta-40351304
Postavit do každého kraje jednu tuhle fabriku a srát na nesmyslné omezování nad Euro 5.

medical examiner

A likvidace není o moc lepší.
Zvlášť, když je taková baterie na odpis po 150 000 km a její výměna stojí pomalu jako to auto nové (zn. Tesla)…

Pavel Bláha

Kromě toho, že po 150.000km není baterie na odpis platí, že je zdrojem surovin k opětovnému využití. https://insideevs.com/news/525965/tesla-battery-recycling-no-waste/

ABC

Reportedly = údajně

dopravak

Jako že se baterie po dosloužení hodí do lesa? Baterky se zrecyklují úplně stejně jako se to dělá se spalovacím motorem. Btw. nemůžete brát článek jednoho youtubera, kterému se porouchala baterka jako bernou minci. tady je trošku jiná statistika, která říká, že baterie auto samotné přežije. http://www.hybrid.cz/baterie-elektromobilu-tesla-ztrati-pouze-10-kapacity-po-320-000-km Jasně, může se stát, že někdo baterii zničí třeba vybitím do nuly, ale taková fatálka se může stát i u spalováků, akorát se z toho nedělá takové haló. Když se někomu utrhne rozvodový řemen/řetěz, tak je to taky na výměnu motoru. A to se taky sem tam stane, akorát to neplní stránky časopisů… Číst vice »

ABC

výměna motoru u ojetiny (tak jak se běžně dělá – za jiný ojetý) ovšem nestojí statisíce

Jiří Kocurek

Udělal. A byla stávka, psal se rok 1997. Už tehdy padlo něco o 1000 cestujících za den a převedení lokálek na kraje.

Následkem stávky v železniční dopravě bylo mimo jiné to, že se firmy, mnohé na pokraji přežití, musely zařídit jinak.

medical examiner

Ono kdyby se udělala nyní (po integraci některých linek do PID) analýza autobusů, tak by leckde nejezdily žádné.

Je třeba v pořádku provozovat SOR 9,5 (v nejlepším případě) na lince, kde nejezdí víc než 10-12 lidí?

Svojsin

Konkrétní linka??

Kernteriér

A je v pořádku na takové lince provozovat vlak?

medical_examiner

Pokud na některé vlakové lince jezdí průměrně méně než 12 cestujících na vlak, pak je to v první řadě na hloubkovou inspekci tamějších poměrů.
Může to být
– nepoužitelným jízdním řádem,
– protěžovaným paralelním autobusem,
– jízdou skrz vybydlenou oblast,
– zoufalým stavem nádražních budov nebo jejich polohou,
– sabotážemi ze strany SŽ…
Nebo i jinými důvody.

Kernteriér

A u autobusu by se tyto důvody posuzovat neměly?

ABC

vlak nahradíte levněji autobusem. autobus už levněji nenahradíte. leda rikšou.

Kernteriér

No vida. A pak že autobus levnější není, jak se tu neustále dovídáme.

Jaaa

Jak jednoduché je vaše myšlení.

Všechno má hezky svoji škatulku:
Vlak > autobus > rikša.

Za všech okolností.

Krásný to svět.

ABC

realita

Gwann

ale měly. svého času tu kdosi co makal v třebové psal, že osobak do zabreha…odjížděl 10 minut před koncem směny…v CZ LOKO. no, to je pak na presdrzku, že podobný snad úmyslně sabotovany spoj platíme. ať se jede třeba na belbloudovi

Frantík

Zas by mohli v té fabrice směnu posunout o 20 minut, kdyby se nic jiného nerozbilo.

medical examiner

Pokud vede paralelně k vlaku – zprivatizovat!

Kernteriér

Ten vlak? Souhlasím.

medical examiner

Ne – ten autobus…
Vlaky budou provozovat vždy Státní dráhy, stejně jako tuto část autobusů:

https://i.ibb.co/vVN1L6T/zeleznicni-mapa-cr-2003-2004.gif

Kernteriér

Co to meleš? Jaké státní dráhy? Nezaspal jsi dobu? Podívej se, kdo dnes železniční dopravu provozuje. Třeba na Ústecku.