cargo

Podcast: Velká přílivová vlna vozidel z Německa se už nebude opakovat, říká Jan Paroubek

Lokomotiva 740.739 společnosti WYNX Pool. Foto: Dalibor PalkoLokomotiva 740.739 společnosti WYNX Pool. Foto: Dalibor Palko

ETCS? Ať už je to tady. Láska k lokálkám by neměla být nadřazena ekonomickému principu. Neměli bychom zachraňovat něco, co nedává moc smysl.

Zpět na článek
52 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Seibert

Tak to bude zřejmě příčina většího počtu nehod na železnici u nás než v Německu – strojvůdce v Německu řídí vlak (sleduje semafory) a strojvůdce v Česku sleduje co mu lokomotiva sděluje (píše se v článku).

Georg

ne, pricina je to, ze v nemecku maji uz 100 roku zabezpecovac…

Axel

No, ale faktem je, že v Německu opravdu byli průkopíci v automatizaci rutinních operací při ovládání stroje … viz ze 40. let zařízení Kommandogerät v letadlech Focke-Wulf 190A
http://www.warbirds-blog.cz/?p=5440

Ale možná bylo Kommandogerät podmíněn vhodným typem motoru … např. si nejsem zcela jist, zda bylo obdobný Kommandogerät v FW-190D (tj. hvězdicový BMW-801 byl vyměněn za řadový, vodou chlazený Jumo-213)

Georg

a souvislost se zeleznici je jaky?

Axel

Konstrukční filozofie = automatizace části ovládání, tak aby pozornost obsluhy mohla být věnována jiné činnosti

Mufiklo

No tak to budem v pi*i

Ctenar

Dnešní trend podcastů bohužel diskriminuje neslyšící. A narozdíl od pohlavně dezorientovaných jedinců toto téma zaslouží pozornost.

Axel

Během žehlení nebo během krmení prcků jsem ovšem taktéž diskriminován, dle Vaší logiky, která je proti podcastům.

IMHO pokud přispějete zdejší redakci patřičným obnosem, aby zaplatii přepis, tak určitě Vám rádi vyhoví … to nemyslím jako hejt. Nýbrž jako konstatování faktu, že jiné weby o dopravě vybírají předplatné (např. RailColorNews)

Spravedlivě

S předplatným by to bylo docela zajímavé. V tom smyslu, kolik lidí by najednou zjistilo, že číst každý článek o dopravě vlastně k životu vůbec nepotřebují. On je to docela dobrý filtr proti prokrastinaci, u placených článků (nejen o dopravě) se člověk celkem rychle zarazí a usoudi, že ho vlastně zase moc nezajímá, že se mu jen momentálně nechce dělat jiné věci a tak brouzdá po netu. Za peníze si člověk je ochotný filtrovat věci co čte jen na ty, které ho opravdu hodně zajímají.

Axel

Nevím – zkuste zjistit stav před a po např. u info (tecka) cz

jam

no, uz to nectu.ta sprostoa,ze miliardar, ktery ma noviny,aby mohl ovlivnovat svuj byznys ovlivnovanim informaci publikovach ve svych novinach za to jeste chce platit?fajn, ale ne za me:)

Axel

dalším webem, který nabízí část článků pro předplatitele je ArmadniNoviny (tecka) cz

Jan Sůra

Pokud se nepletu, neslyšící mají velmi často přístup k software na přepis mluveného slova.

Axel

Je-li řeč o neslyšících od narození, ve věku přes 40 let (tj. ve škole zažili socialistické internátní školy pro neslyšící), tak patrně jedinou možností je buďto normální přepis. Druhou možností, která má nižší nižší spolehlivost (mohlo by dojít ke zkreslení) by měl mít youtube záznam namířený na ústa, ideálně napřímo (nikoliv zboku)… Ideálně aby neměli vousy nebo aby nějak nešermovali rukou před pusou. Osobně si nemyslím, že by bylo vhodné opatřit youtube tlumočníkem z/do znakové řeči. Ono totiž znakování logicky má nižší slovní zásobu, zvláště v případě „nádražštiny“. A v případě košaté větné struktury je třeba převyprávět, nikoliv přeložit. (Pan… Číst vice »

ABC

znakového jazyka

Filip

By mě zajímalo, jestli vám skutečně jde o neslyšící, nebo si jen potřebujete vylít hněv vůči lidem, kteří vám vůbec nic nedělají, vy pohlavně orientovaný jedinče.

Kernteriér

Neslyšící nejsem, nicméně podcasty jdou mimo mě. Mnohem raději si rozhovor přečtu, než poslechnu. Je za módou podcastů jen pohodlnost současné generace, nebo to přináší i nějaké výhody autorům? Ptám se z pozice člověka, co se hezkých pár let živil klasickou novinařinou. V době, kdy podcasty neexistovaly, samozřejmě.

Jan Sůra

Za módou podcastů je nástup chytrých telefonů a podobných technologií, které umožňují přehání kdykoliv.

Kernteriér

Přečtení kdykoli neumožňují? Tohle mi otázku moc nezodpovědělo.

Jan Sůra

Umožňují samozřejmě také. Je to prostě jiný formát. (V době, kdy s tím za námi přišel Ondra Kubala, jsem k tomu byl také velmi skeptický, nicméně v rámci studia jsem objevil, že u řady aktivit, kdy člověk nemůže číst, ale může poslouchat – např. jízda autem, běhání atd. – je to zajímavá možnost a objevilo mi to spousty jiných zajímavých podcastů).

Axel

Pane Kernteriér Ne, neumožňují. Např. máte lepší nápad než podcast, když člověk žehlí nebo když člověk krmí malé prcky (stačí když jeden z dvojice začne být mlsný a je to na palici)… Podcasty v tomhle pomáhájí. Podobně když člověk řídí auto po trase kterou víceméně zná. Tj. je-li na silnicích relativně prázdno, je-li moje auto v pořádku, tak stačí se soustředit 100% na řízení akorát na těch kritických pasážích typu „vyhazovací zatáčky“… Tj. po zbytek cesty je naprosto v pohodě poslouchat něco poučného/mluveného… P.S. Podcast u běhání jak radí @honzalb – asi záleží na sluchátkách, nevím …. mě se to… Číst vice »

Spravedlivě

No jak se to vezme. Samozřejmě naprosto chápu váš naznačený argument s tím, že přepis stojí čas a čas jsou penize, netřeba mi to vysvětlovat. Na druhé straně, čistě obecně, se mi moc nechce pouštět si rozhovor, kde je x témat, a proklikavat než najdu, co mě zajímá a nebo to celé poslouchat. V tomhle se psaný text filtruje ocima o hodně snáz. On je ten hlavní rozdíl v tom jak moc vás to zajímá a jak moc se na to chcdte soustředit. Jako kulisu si občas při uklízení pouštím ČT24, ale tam je zase vyhodou, že mě to v… Číst vice »

Axel

Já to neobhajuji…. Pouze se snažím si představit jaká by mohla být proveditelná cesta…

Dejme tomu: pošli 99 Kč/rok a máš možnost si zobrazit přepis podcastu… další rok, dalších 99 kaček… Nechceš platit 99 Kč? Tak použij audio = podcast, tak jak je…

Spravedlivě

Zajímavý nápad, ale je otazkou, zda by se našlo dost lidí ochotných platit, aby se ten čas na přepis zaplatil. To by vyzadovalo nějakého externistu. A kdysi davno jsem prepisoval nějaký rozhovor pro antropologické účely a šlo o půlhodinový rozhovor a bylo to peklo na nekolik hodin. Psát diplomku vedle toho byl balzám na duši. Přepisovat mluvené slovo doslova slovo od slova, to je peklo, které bych pod 500 za hodinu určitě nedělal. Jestli někdo ano, musí být hodně zoufalý. Protože jsou mnohem pohodlnější práce. Netuším jaká je v branži sazba, ale dle mě to bude drahá záležitost. Radši 3… Číst vice »

Huh

Pane Sůro, podcastů si vážím, prosím nešlo by něco udělat s agresivní znělkou? Nejlépe vypustit to uširvoucí troubení nebo alespoň výrazně snížit hlasitost znělky v poměru k mluvenému slovu. Působilo by to mnohem seriózněji a profesionálněji.

Jan Sůra

Zkusíme se zamyslet, díky za tip.

Karl vB.

Argumentem pro psanou formu může být třeba snažší možnost vyhledání nějaké, pro konzumenta důležité informace, nebo konzumace obsahu bez rušivých vlivů řečníka. Naproti tomu argumentem pro audio může být stejný, jako u audioknih – zpříjemnění času při výkonu nějaké jiné otravné činnosti – někdo žehlí, jiný sedí v autě, které stojí v koloně…. Český rozhlas uveřejňoval v některých případech i přepisy dialogů ze svých diskusních programů, ale nebylo to moc „pohodlné“ čtení, právě proto, že to byl přepis vyřčeného, tedy včetně různých vycpávkových a plevelných slov ze skupiny „prostě – vlastně – jakoby“. Myslím, že obě formy ve stávající četnosti… Číst vice »

Axel

Český rozhlas dělá i Youtube záznamy…. takže když je rozhovor s nějakou fešandou…

Karl vB.

Jo, jednu fešandu jsem vám tam našel. Podle toho, jak artikuluje, se lze domnívat, že buď zapomněla před rozhovorem spolknout žvýkačku, nebo jí nepadly náhradní zuby. Zpovídaný host se chová mnohem profesionálněji, než tato zaměstnankyně ČRo, která přestože ví, že je snímaná na kameru, se drbe ve vlasech a hraje si s řetízkem na krku…
https://www.youtube.com/watch?v=vZsv9Z-Z0eM

O.K.

Hrůza, lidi se chovají jako lidi a ne jako stroje.

Hara_Pes

Přesně takovýho člověka mám doma. Celý den poslouchá rádio místo aby si četla.
Fakt hrozná tahle generace 1930 – 1940.

Karl vB.

Nevím, jak jste starý vy, ale ve věku 80-90 let se může projevit oční vada – zákal a čtení je nepohodlné, nepřiměřeně silná koncentrace na čtení může duševně vyčerpávat, člověk se může cítit unavený. V tomto věku ne každý má odvahu jít na operativní odstranění zákalu z oka.
Jinak, až vám bude 80+, tak myslím, že o vás mladá generace bude mluvit ještě méně uctivěji, než vy teď ve svém příspěvku. 🙂

Hara_Pes

Nevím, jak starý jste vy, ale předpokládám, že už dospělý a tedy, že byste měl chápat ironii.
Ještě navíc, když se jedná o reakci na příspěvěk, kde týpek píše, že podcasty jsou lenost dnešní generace, aby nemusely něco číst.

Karl vB.

No, někde jsem psal, že mám dlouhé vedení, myslím, že to bylo u článku o olomoucké lince „U“. Tak se vám omlouvám, holt jsem ironii ve vašem komentáři nepostřehl. Příště to prosím pro starší omšelé kusy, jako jsem já, dejte pro jistotu na konec komentáře do závorky. Děkuji. KvB.

Georg

tenhle podcast jsem poslouchal behem petikilometrove cesty na plaz, jiny dneska v autobuse z berouna (v autobuse neumim cist).
navic kdyz obsahove i technicke zpracovani zdejsich podcastu je na naprosto spickove urovni. (k tomu si vezmete, ze podcasty jsou bez reklam, takze zasnu, ze se to v teto kvalite nejak dari financovat.)

Daniel Jablonecký

A vy se řadíte do které z těch dvou skupin?

Georg

to opravdu neni diskriminace, to je jednoduse handicap dotycneho cloveka.

Axel

K tomu areálu v K. Hoře … původně nabízeno firmou ČD k prodeji za necelých 7 milionů Kč https://prazdnedomy.cz/upload/media/1777/13383.jpg Ještě k té minulosti pronajímání: Od dubna 2019 do února 2020 si areál pronajímala firma WYNXA (ve které nebyl účasten pan Paroubek, jako fyzická osoba). Poté se nájemcem stala firma WYNX Pool, ve které letos došlo ke změně vlastnických poměrů. Pan K. Kováčik měl původně podíl 60% (od letošního srpna to kleslo na 25%), pan K. Modroczký si nechal svůj dřívější podíl 20%. a pan J. Paroubek navýšil svůj podíl z 20% na 55%. Holt to směřuje k modelu podnikání, kde… Číst vice »

Ibragim z Bastru

Ideální počet spoluvlastníků je VŽDY lichý a ne víc než dva 😉

Axel

Ovšem jsou i výjimky… Např. v tomto podcastu je zmíněna firma CZ Loko, která má 2 spoluvlastníky 51 ku 49.

Nebo firma JULI (z Brna), která má 2 spoluvlastníky půl na půl
koncern JUNGHEINRICH
koncern LINDE
pro oba koncerny firma JULI vyrábí motory do jejich vozíků… přitom oba koncerny si na trhu konkurují se svými vozíky.

Miroslav Zikmund

Totéž se ovšem týká i silniční sítě nevyužívané pro objednanou dopravu. Taková silnici „ekonomicky“ nevychází – buď si jí někdo „z lásky“ koupí a bude udržovat na vlastní náklady nebo se označí tabulkou komunikace se neudržuje, použití jen na vlastní nebezpečí a bude vyňata z „veřejné“ silniční sítě …

Rudolf Tuček

Nevím proč musíte mit hned hystericky záchvat když někdo řekne svůj názor na provozování lokálek.

Jiří Kocurek

A proto se musejí napřed všechny silnice převést na ŘSD do posledního vjezdu do nemocnice.

Vyrvat je ze spárů obcím a starostu popravit, když se ozve proti. Na výstrahu všem řidičům, co je může potkat když neprovedou svátost vlakovou. Židovský pogrom hadra.

Leinad

Nebo naopak, regionální tratě převést na kraje či obce.

Beny

Pecka!
Takže dle Vás mám z naší obce mít zákaz použít krajskou silnici, po které to mám do práce 10 km ale nejezdí po ní žádná objednaná doprava (hranice kraje) a muset jet 25 km po silnicích kde bus jezdí. Jo, to dává smysl. Trestat občany za to, že nemají ani bus.

Leinad

Přesně podle logiky, kde nejezdí vlaky v závazku, tam nemusí být trať (bez ohledu na to, jaký by byl zájem o nákladní vlaky, Most Inteligence prostě zbourat.)

Axel

Pěkný rozhovor. K věci.

Super.

Vochomůrka

Já bych tu vaši větu zestručnil: Pěkný kecy.

Jackub

😁

Axel

Promiňte, potřebujete si rýpnout do mého komentu? To klidně, neboť je mi to fuk. Neboť nevidím nic závadného na tom co jsem napsal… Prostě to beru jako „Vaši nenávist bez příčiny“.

Ale jestli nesouhlasíte s obsahem rozhovoru s panem Paroubkem, tak které pasáže rozhovoru považujete za „pěkný kecy“?

Hezký den.

Tomáš V.

Prostě má rád mašinky a kope do druhých, no.

Beny

Nevšiml jsem si nějakého „kopání do druhých“. Můžete upřesnit?