Podcast: Těžce snáším, když si dá někdo na sedačky nohy v botách, říká nejznámější vrchní JLV Pavel Peterka

Pavel Peterka v jídelním voze. Foto: Jaroslav RudišPavel Peterka v jídelním voze. Foto: Jaroslav Rudiš

"Svíčková, čepovaná Plzeň, šunka s vejci nebo omelety. To je klasika."

Přinášíme vám další z letních podcastů Cesty Zdopravy.cz, tentokrát vás vezmeme do zákulisí práce na palubě jídelního vozu. Hostem nového dílu podcastu je asi nejznámější vrchní, který jezdí pod značkou JLV, Pavel Peterka.

Letos je to už 20 let, co křižuje evropské koleje v jídelním voze. Rád se dělí o své zážitky z cest s ostatními na twitteru, kde se nebojí občas napsat, co si myslí o tom, jak železnice funguje. Sám říká, že spojil práci a koníčka v jedno a že si práci pro jiného, než modrého železničního dopravce, zatím představit nedokáže. I když technické mimořádnosti a chyby v řazení souprav umí jeho práci hodně zkomplikovat.

„Když na soupravě chybí vůz nebo nefunguje, znamená to omezení služeb. V tu chvíli je tu jídelní vůz jako náhrada a samozřejmě i rozmrzelí cestující,“ říká v novém díle podcastu Pavel Peterka a dodává: „S kolegou kuchařem jezdíme už třináctý rok. To už je takové malé manželství“.

Pavel Peterka. Foto: Ondřej Kubala

Pavel Peterka. Foto: Ondřej Kubala

Je pravděpodobné, že jste se s bodrým vrchním při svých cestách už také setkali. S hosty si rád povídá a na place se cítí nejlépe. Když se v JLV ucházel o práci, nechtěli číšníka, a tak musel začít jako kuchař. „Jsem číšník. Uvařím, když bylo potřeba zaskočit. Ale nikdy mě to v kuchyni nebavilo,“ říká Pavel Peterka. Na hosty si nestěžuje. Váží si každého, kdo přijde. „Je to jedno, odkud kdo je. Každý má někoho, kdo se umí a kdo se neumí chovat. Ať je to Čech, Němec, Američan, Maďar nebo Slovák,“ podotkl v podcastu, když jsme otevřeli téma, jak moc se umí cestující v jídelním voze rozjet.

Kde se můžete s Pavlem Peterkou setkat? Jak funguje franšízový koncept pro posádky jídelních vozů? Jak se pod značkou JLV podniká? Které jídelní vozy jsou podle Pavla Peterky nejlepší? Těší se na nové ComfortJety? Dá se práce vrchního v turnuse mezinárodních vlaků skloubit s výchovou dětí doma v Jeseníkách? Jak se stalo, že právě o něm vyšel fejeton v německém listu Frankfurter Allgemeine Zeitung? Jak se seznámil se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, který proslavil v Aloisi Nebelovi Peterkovo rodné Jesenicko? Proč nakonec nehraje divadlo, které miluje? Jak vzpomíná na přímé vlaky z Česka až do Dánska nebo na cesty do Splitu s Jadran Expressem? Čím ho cestující někdy trochu rozčilují a za co si jich váží?

Poslechněte si náš nový díl podcastu přímo zde na stránce a nebo Cesty Zdopravy.cz odebírejte odebírat na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts nebo Podcast addict.

Tagy Doporučeno jídelní vozy JLV Pavel Peterka podcast Cesty Zdopravy.cz
60 komentářů