cargo

Podcast: Připravujeme fotovoltaické elektrárny, zvažujeme i vlastní vodík, říká šéf VUZ Bělčík

Nový Vectron s polepem Výzkumného ústavu železničního. Pramen: ČDNový Vectron s polepem Výzkumného ústavu železničního. Pramen: ČD

VUZ testuje nejen vlaky, ale i součásti tratí. "Pražec prošel velmi agresivní lázní, během pár dnů zreznul, jako kdyby rezivěl 20 let," popisuje Bělčík.

Zpět na článek
10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alibaba

Měl jsem pocit, že někdy v minulosti měli na okruhu pro jednoho zákazníka třetí/boční kolejnici na kousku instalovanou a po otestování se hnedka snesla (asi překážela v profilu).

Elb

I kdyby odebírali ele jen z uhlí, ke komu by tak asi zákazník mohl přecházet? A zajímá to opravdu těch pár firem, které potřebují zkoušet vozidla?

Pražec

Z technického hlediska je vodík z vlastní střešní fotovoltaiky s prominutím chujovina.
Z ekonomického hlediska to však při výhledu do následujících let dává smysl a je to velmi prozíravá investice.

V takové době tedy žijeme. Tempora mutantur…

Jiří Kocurek

Při dostatečných dotacích vyjde levněji dotáhnout dřevo z lesa na dvůr, nařezat ho na metry a odvézt nákladním autem 50 km daleko do výrobny dřevěných peletek. Poté přivézt zpátky 2/3 použitého dřeva v podobě peletek. A tím topit bezemisně, bez fosilního uhlíku a ekologicky. Což dřevo vytažené z lesa na dvůr samo o sobě nesplňuje. Musí proběhnout dodatečná konverze dřeva na biopalivo.

Pražec

Můžeme se pohoršovat nad tím, jací jsou investoři (zde zákazníci) dementi. Ale kdo s nimi začne hrát jejich hru, přijde si na slušnou kořist.
A v zájmu akcionářů VÚZ je, aby jejich podnik tu kořist urval. Vedení si proto počíná správně.

Jackub

Když se zajímáme jen o „kořist“, tak se pak nemůžeme divit, kam jsme se dostali a jak to kolem nás vypadá… A když to budeme dál podporovat, tak se do toho pekla dostaneme ještě rychleji… 🙄😏

Jiří Kocurek

Jenže ty dotace odskáče daňový poplatník a navíc nebude dosaženo účelu dotací. A o tom to je.
Jinak urvat co se dá, to už jsme tady měli mockrát. Např. byl blbec každý krajský náměstek, kdo neznárodil velkokapilatistu holiče. Další takový „urvat co se dá“ preméruje.

dejf

tak zase když se všechno rozebere už ve sklepě, tak na ty nahoře moc nezbyde. ale je to taková ekonomika styl spálená země, to uznávám.

Alibaba

Pak je ale otázka pro společnost. zda je dobré nutit firmy hrát tyhle hry, a tím si zdražovat a komplikovat zpětně fungování společnosti.
Já si myslím, že tihle „zelení lidi“ fungují jako užiteční idioti.

Pražec

A už jste slyšel o indexu ESG?
To je (bohužel) realita současné ekonomiky.

Vlastní vodík z fotovoltaiky tento index zvedne, což přinese:
a) konkurenční výhodu
b) zvýšení hodnoty akcií společnosti

Chyba je v metrice ESG, nikoli v tom, že se do ní podniky ve vlastním zájmu snaží vejít.