Podcast: Militantní umějí být řidiči i cyklisté, silnice je pro všechny, říká šéf dopravní policie

Jiří Zlý. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej KubalaJiří Zlý. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej Kubala

Zlý: Zkušenosti mladých řidičů jsou chabé, ale bohužel jejich ego je velké.

Letní prázdniny znamenají pro dopravní policisty tradičně nejvíc práce. Letní cestování, sváteční řidiči, řada uzavírek, motorkáři v plném nasazení a více cyklistů na silnicích. A tak jsme pozvali do nového dílu podcastu Cesty Zdopravy.cz ředitele dopravních policistů Jiřího Zlého. Zkušený policista bude příští rok ve služebním poměru rovných 30 let.

Jací jsou čeští řidiči? Proč se za hranicemi chovají slušněji než u doma? Liší se podle šéfa dopravních policistů chování profesionálních řidičů a běžných řidičů? Jak na pomalu předjíždějící kamiony v levém pruhu na dálnici? Proč by se rád Jiří Zlý zasadil o zvýšení trestů za ty nejzávažnější dopravní přestupky? A které by podle něj mohly být naopak ohodnoceny mírněji? Na tyto a další otázky uslyšíte odpověď v podcastu, který vám dnes přinášíme.

Dotkli jsme se i vztahů mezi řidiči a cyklisty. „Cyklistická doprava v posledních letech extrémně narostla a už to není pouze volnočasová aktivita. Je určitá militantní skupina zastánců řidičů motorových vozidel, a je určitá militantní skupina zastánců čistě cyklistické dopravy. Dopravní infrastruktura je určena pro všechny účastníky silničního provozu. Je potřeba k dopravnímu prostoru přistupovat objektivně a řešit ho pro všechny. Existuje celá řada příkladů, kdy cyklopruhy v rámci obcí a měst jsou vybudovány tak, že cyklisté mohou být ohrožováni, a pak ten pruh ani cyklisté nepoužívají, protože se v něm cítí nebezpečně,“ komentuje Zlý vztahy mezi zapálenými cyklisty a anticyklisty. V podcastu také vysvětluje, proč nefandil povinnému bočnímu odstupu od cyklistů v té podobě, jak ho na jaře projednávali poslanci.

Část rozhovoru věnujeme také tomu, proč by podle dopravní policie bylo dobré zavést řidičák na zkoušku a inspirovat se u mladých řidičů s praxí do pěti let rakouským přístupem. Stranou nezůstalo ani téma agresivních řidičů.

Došlo i na odpovědi na otázky čtenářů deníku Zdopravy.cz. Poslechněte si nový díl podcastu přímo zde na stránce, odebírat ho můžete i na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts a Podcast addict.

Tagy dopravní policie Jiří Zlý podcast Cesty Zdopravy.cz Policie ČR seznam
69 komentářů