Počty cestujících na Ruzyni spadly v březnu na úroveň před dvaceti lety
Prázdné Letiště Václava Havla v neděli 15.3.2020. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com
Letiště Praha se v březnu počtem cestujících dostalo na úroveň odpovídající měsíčnímu průměru roku 2000. V dubnu bude kvůli postupnému
Aspoň se to trochu pročistí, poslední roky už byl provoz hodně přes čáru, místy až neúnosný, hlavně v létě. Snad už se to nikdy nevrátí. Jsem zaměstnanec letiště a vím, o čem mluvím.
Nechápu, jak tohle může říci člověk, kterého letecký provoz živí…myslim, že byste se měl podívat po jiném zaměstnání, pokud skutečně to, co jste napsal, myslíte vážně a ne jen jako pózu…
To je jednoduché, může to být stres, únava, směnnost nebo nedostatek ocenění. Málo který zaměstnanec je srdcař, bohužel mnoho z nás dělá práci jen z existenčních důvodů, je to smutné ale je to tak.
V každé činnosti je určité hranice, za kterou přestává platit: čím více, tím lépe.
Souhlas, bydlím kousek od letiště a mohu jedině potvrdit. Letecká doprava je rychlá, bezpečná a pro některé cesty nevyhnutelná.
Nic se ale nemá přehánět, nesmíme zapomenout, že jde o energeticky nejnáročnější druh dopravy pro něž se alternativní energetický zdroj bude hledat velice těžce.
By mě zajímalo, kde se vzala informace od FR, že začne lítat od toho data. Pokud z rezervačního systému, tak je to špatně 😉
Mají to na webu
Ono to pročistí trh od mnohdy zbytečného neekologickeho létání na trasách, kde by to v pohodě zastal vlak, jen za delší dobu, nicméně je potreba se zamyslet, zda nějaký malý diskomfort za cenu ekologičtější dopravy není vhodný.
ono s tou ekologičností to, bohužel, zatím není transparentně posouditelný. Každý druh má „v sobě“ skrytý něco, o čem se nemluví. Železnice například rozsáhlou infrastrikturu, tisíce tun maziv unikajících z vlaků so podloží, letadla zase letiště, radary, elektrika miliardy kilometrů vedení (Al, Fe, Cu), transformátory, rozvodny, elektrárny… bohužel tyto „související“ zátěže jsou zatím vždy opomíjeny
Transsibiřskou magistrálou se dá dostat i do Číny, tak budeme jezdit jenom vlakem, jo? A pak tu máme i lodě…
Mezi Evropou a Čínou se bude vozit zboží také kamiony.
To by cesta vlakem nesměla stát mnohdy několikanásovek ceny letenky. A muselo by vzniknout mnohem více přímých spojů do různých evropských měst. Za současného stavu, kdy je vlak drahý, pomalý a cesta kvůli mnoha přestupům diskomfortní a riziková, nemá vlak pro mezinárodní přepravu šanci se výrazněji prosadit.
U leteckého paliva se platí srovnatelná spotřební daň, jako na železnici příspěvek na obnovitelné zdroje/spotřební daň u natfy?
Pravidla sociálního distancování ohrožují obnovení činnosti, uvádí Alexandre de Juniac, generální ředitel IATA. „Žádná letecká společnost není schopna takto vydělat peníze,“ uvedl ve středu ráno komentujíc návrh American Airlines na blokování 50% sedadel ve svých letadlech, aby bylo respektováno sociální distancování. Pokud by takové opatření bylo nutnou podmínkou pro obnovení provozu, Alexandre de Juniac prohlásil, že „to znamená, že letadla nebudou létat (…) nebo že ten let bude velmi exkluzivní a pouze pro bohaté “. Světová letecká doprava poklesla na 80% ze svého obvyklého objemu a až na 90% v některých zemích kvůli omezením na hranicích. Ztratila v roce 2020… Číst vice »
No a dubnová číšla spadnou na úroveň před 120 lety…
No ono retro je docela v módě, tak by to mohli nazvat retro provoz.
Ty desitky az stovky zamestnancu co budou brzo vyhozeny ten retro provot uricte oceni:)
No počet obyvatel se za tu dobu moc nezvedl, tj budou dělat to, co před dvaceti lety… Před dvaceti lety taky lidi pracovali, ne? Když se podívám na prosincový zprávy, lidí nedostatek, v monhých profesích až limitující výrobu. Tak se lidi trochu „přeskupí“ a budou pracovat jinde.
Ano máme tu už přes 25 let internet a služby co na něm běží, tzn. části lidí se to nedotkne, ale pochybuji že lidé co dělali v automotive přes agenturu budou dělat něco jiného, když nic jiného neumí…
Pan Jiri v diksuzi vyse to oceni velmi, udajne ma hodne prace na letisti…
Mohou jít pracovat do Amazonu do vedlejší Dobrovízi, alespoň poznají co jeto bussines po americku.