Letectví Letiště

Počty cestujících na Ruzyni dál rostou, Amsterdam předstihl Paříž

Letiště Praha, jumbo Korean Air. Pramen: Letiště Praha
Letiště Praha, jumbo Korean Air. Pramen: Letiště Praha

Letiště Praha v dubnu mírně zpomalilo svůj růst, stále ale letos míří k dalšímu rekordu, v součtu od ledna do konce dubna si stále drží dvouciferný růst.

Podle dnes zveřejněných statistik branami Letiště Václava Havla prošlo v dubnu 1,321 milionu cestujících, o 6,89 % více než v loňském dubnu. Letos jde o nejnižší měsíční nárůst. Od začátku roku odbavili na Ruzyni už 4,378 milionu cestujících, o 10,71 % více než ve stejném období loňského roku. Už dříve vedení Letiště Praha oznámilo, že letos čeká pokoření dalšího rekordu v počtech cestujících. Loni letištěm prošlo 15,4 milionu pasažérů (plus 18 %).

Žebříčku letišť, kam z Prahy létá nejvíce lidí, vévodila i v dubnu Moskva – Šeremetěvo, v městech celkově vede Londýn. Poprvé se na druhé místo v Praze dostal Amsterdam, který o dva tisíce předstihl hlavní pařížské letiště CDG. Čtvrté místo udržela Dubaj, následovaná Frankfurtem.

Letištní statistiky dobře ukazují, co umí udělat s počty cestujících nástup nízkonákladových dopravců: na sedmé místo pronikla Barcelona, kam začal od zimy létat denně k ČSA a Vuelingu ještě Ryanair. Počty cestujících jsou o více než 40 % vyšší. Podobný skok je u Londýna – Stanstedu, kde navýšil počty letů Ryanair, z první patnáctky vyřadil další londýnské letiště Gatwick. Z první patnáctky destinací vypadl například i Stockholm či Milán –  Malpensa, místo nich se do žebříčku dostal Madrid a Curych.

7 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Tak pokles CDG v dubnu je zrejme zpusoben stavkou casti pracovniku AF, kdy to pak lepili pomoci jinych linek vetsinou pres jina letiste (prave to AMS napr.).

 • Dubaj je už taky moc velká, když tam člověk tranzituje, tak i jen v rámci Terminálu co mají Emirates musí ujít několik km aby se dostal k dalšímu letadlu (svižnou chůzí i 30 minut).Po cestě potká rozvalující se cestující kteří taky čekají na spoj + když se k tomu přidá i oprava Terminálu, tak přestup je docela „opruz“ a říká si, že příště radši poletí přes Dauhá 😉

 • jsem celkem zvědavý, jestli se nástupem druhého letadla Emirates posunu v blízké budoucnosti i Dubaj.. jaké jsou mezi jednotlivými letišti rozdíly?

  • Mezi CDG na 3. a DXB na 4. místě zhruba 15 tisíc lidí měsíčně rozdíl. Což znamená, že DXB by se mohl na 3. místo dostat, zvláště s podporou odborářů Air France.

  • Jako ze by tím, ze budou letat do prahy druhym letadlem, posune dubaj v celosvetovem meritku? .)

   vyvozovat z jedne rotace 777 do Prahy to, ze DXB předběhne CDG … je .. trosku fantasmagorie 🙂

   • Myšleno v žebříčku destinací létaných z Prahy. DXB předstihl CDG v počtu cestujících jinak už dávno.

  • Aha 🙂 ok, to samozrejme ano. Nejak jsem uplne vypustil kontext clanku a z kontextu “ruzyne” jsem se prepl do kontextu svet.

   Samozrejme mate pravdu, se divim, ze mi to nedoslo uz pri psani 🙂

   Asi patek 😀

Newsletter

Partneři