Letectví Letiště

Počty cestujících na Ruzyni dál rostou, Amsterdam předstihl Paříž

Letiště Praha, jumbo Korean Air. Pramen: Letiště Praha
Letiště Praha, jumbo Korean Air. Pramen: Letiště Praha

Letiště Praha v dubnu mírně zpomalilo svůj růst, stále ale letos míří k dalšímu rekordu, v součtu od ledna do konce dubna si stále drží dvouciferný růst.

Podle dnes zveřejněných statistik branami Letiště Václava Havla prošlo v dubnu 1,321 milionu cestujících, o 6,89 % více než v loňském dubnu. Letos jde o nejnižší měsíční nárůst. Od začátku roku odbavili na Ruzyni už 4,378 milionu cestujících, o 10,71 % více než ve stejném období loňského roku. Už dříve vedení Letiště Praha oznámilo, že letos čeká pokoření dalšího rekordu v počtech cestujících. Loni letištěm prošlo 15,4 milionu pasažérů (plus 18 %).

Žebříčku letišť, kam z Prahy létá nejvíce lidí, vévodila i v dubnu Moskva – Šeremetěvo, v městech celkově vede Londýn. Poprvé se na druhé místo v Praze dostal Amsterdam, který o dva tisíce předstihl hlavní pařížské letiště CDG. Čtvrté místo udržela Dubaj, následovaná Frankfurtem.

Letištní statistiky dobře ukazují, co umí udělat s počty cestujících nástup nízkonákladových dopravců: na sedmé místo pronikla Barcelona, kam začal od zimy létat denně k ČSA a Vuelingu ještě Ryanair. Počty cestujících jsou o více než 40 % vyšší. Podobný skok je u Londýna – Stanstedu, kde navýšil počty letů Ryanair, z první patnáctky vyřadil další londýnské letiště Gatwick. Z první patnáctky destinací vypadl například i Stockholm či Milán –  Malpensa, místo nich se do žebříčku dostal Madrid a Curych.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
M.

Tak pokles CDG v dubnu je zrejme zpusoben stavkou casti pracovniku AF, kdy to pak lepili pomoci jinych linek vetsinou pres jina letiste (prave to AMS napr.).

DP

Dubaj je už taky moc velká, když tam člověk tranzituje, tak i jen v rámci Terminálu co mají Emirates musí ujít několik km aby se dostal k dalšímu letadlu (svižnou chůzí i 30 minut).Po cestě potká rozvalující se cestující kteří taky čekají na spoj + když se k tomu přidá i oprava Terminálu, tak přestup je docela „opruz“ a říká si, že příště radši poletí přes Dauhá 😉

Vojta

jsem celkem zvědavý, jestli se nástupem druhého letadla Emirates posunu v blízké budoucnosti i Dubaj.. jaké jsou mezi jednotlivými letišti rozdíly?

Jen tak

Jako ze by tím, ze budou letat do prahy druhym letadlem, posune dubaj v celosvetovem meritku? .)

vyvozovat z jedne rotace 777 do Prahy to, ze DXB předběhne CDG … je .. trosku fantasmagorie 🙂

Jen tak

Aha 🙂 ok, to samozrejme ano. Nejak jsem uplne vypustil kontext clanku a z kontextu “ruzyne” jsem se prepl do kontextu svet.

Samozrejme mate pravdu, se divim, ze mi to nedoslo uz pri psani 🙂

Asi patek 😀