Železnice Železniční průmysl

Po kolejích, vodě i silnici. Cesta nových strojů z CZ LOKO do Turecka zabrala tři týdny

Lokomotivy na lodi plující po Dunaji v Bratislavě, vodní dopravu firma využila až do Ruse. Foto. CZ LOKO
Lokomotivy na lodi plující po Dunaji v Bratislavě, vodní dopravu firma využila až do Ruse. Foto. CZ LOKO

V náročnou logistickou operaci se proměnila dodávka nových lokomotiv EffiShunter pro turecké ocelárny İskenderun Demir ve Çelik. CZ LOKO muselo lokomotivy přepravovat nejen po kolejích, ale i po vodě a silnici.

Šlo o dodávku prvních dvou ze šesti objednaných lokomotiv pro turecké ocelárny. Putovaly z výrobního závodu společnosti CZ LOKO v Jihlavě do Iskenderu.

Lokomotivy nejprve dojely po kolejích do bratislavského přístavu, odkud po Dunaji odpluly na palubě lodi do bulharského Ruse. Tam byly přeloženy na silniční podvalník, na němž doputovaly do největších tureckých oceláren, kde si je převzali noví vlastníci. Ocelárny leží v blízkosti Středozemního moře a hranic se Sýrií.

Zde budou v náročném hutním provozu nasazeny na středně těžký posun. Během tří let firma İskenderun Demir ve Çelik (İskenderun železo a ocel) plánuje zvýšit produkci až o 30 procent a právě kolejová doprava v tom hraje důležitou roli.

„Součástí této strategie se proto stal i nákup šesti nových EffiShunterů 600. Tyto české lokomotivy jsou oproti dosud používaným ruským a čínským mnohem efektivnější,“ říká Michal Schaffer, vedoucí obchodního týmu CZ LOKO zodpovědný za země EU a Turecko.

První dvě lokomotivy označené jako 723.710 a 711 byly vyrobeny v červenci a prošly všemi testy. Jsou vybaveny silnějším spalovacím motorem CAT C27 (709 kW). Hlavní rám je na podvozky uložen pomocí ploché torny, umožňující projíždění oblouků o minimálním poloměru 60 metrů. Snížený průjezdný profil v ocelárnách vyřešili konstruktéři CZ LOKO přemístěním klimatizace do kabiny strojvedoucího a rozšířením vnějšího kamerového systému.

„Ten obsluze zaručuje dokonalý výhled před vozidlo. Součástí výbavy je také dálkové ovládání, při kterém je na lokomotivě spuštěn optický výstražný systém. Oproti běžnému provedení je rovněž dosazeno kombinované spřáhlo, umožňující napojení typu hák a šroubovka nebo poloautomatickým SA3,“ doplňuje Michal Schaffer.

Akciová společnost CZ LOKO exportuje zhruba 60 procent své produkce lokomotiv do 18 zemí. V Turecku patří mezi její zákazníky také ocelárny Erdemir v Ereğli, kde jezdí dvě lokomotivy 744.704 a 744.705. Státní dráhy TCDD pak využívají dvě lokomotivy 741.708 a 741.709 jako „záchranářské“ v podmořském železničním tunelu Marmaray pro případ mimořádných událostí, například výpadku elektrické trakce.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Kocurek

Nějak mi to nedává smysl: „do bulharského Ruse. Tam byly přeloženy na silniční podvalník, na němž doputovaly do největších oceláren v zemi“
Takhle to totiž znamená, že z Ruse doputovaly do největších oceláren v Bulharsku.

Jiří Kocurek

No schválně: Berge Stahl zakotvila v Rotterdamu. Tam byla železná ruda přeložena na říční bárky a odvezena do největších železáren v zemi.

Myslím tím železárny Thyssen Krupp v Porůří nebo Tata Steel v Holandsku?

Jakub

Přesně tohle jsem chtěl napsat 🙂

J.K.

Nevěděl by někdo proč je vlastně to Turecko po kolejích tak drahé? (OK, nebo Bulharsko, proč ten úsek do Ruse vyšel lépe lodí)

Petr

A ono je drahé? Tipnul bych si, že zbývající čtyři lokomotivy dorazí až do cíle čistě po kolejích.

Jerry

Možná to bylo i kratší ale několikrát to překládat to je taky na hlavu.i tak czloku přeji úspěchy s dalšími masinkami.. líbí se mi i když jezdím na starších strojích ČKD.. už bysme mohli dostat nějakou modernizovanou 742. Např ty kamery u nárazníku to je supa hlavně při najíždění na vozy v oblouku a dlouhým celém . Klima a ovládani .. v Ostravě sem si osahal tu novou mašinku pro Cargo ,ta je..

Partneři


Czechtoll

pst
podcast