PKP Cargo v existenčních problémech. Žádá soud o povolení reorganizace, propustí 30 % lidí

Předání dvanácti lokomotiv Dragon 2. Foto: NewagPředání dvanácti lokomotiv Dragon 2. Foto: Newag

Státní dopravce ztratil výraznou část trhu.

Odebírat
Upozornit na
guest
41 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Mates

Majú to tam veselé v tom Poľsku. LOTOS tiež na tom nie je dobre.

bently

Grupa Lotos už neexistuje. V roce 2022 byla společnost sloučena s PKN Orlen.

Mates

A vystupuje pod značkou Orlen naďalej.

Mates

Teda LOTO som myslel samozrejme…

182-097

Při jejich produktivitě práce se tomu vůbec nelze divit 😀

Greta

Jak bude ubývat uhelných elektráren, bude ubývat i výkonů železnic v Polsku, u nás a v Německu.

Daniel

A s tím přijde i pokles průměrné rychlosti na dálnicích v těchto zemích. A také růst délky kolon.

SYN

Hmhm, to zní relativně logicky… čím míň se bude vozit uhlí, tím víc ho budou vozit po silnicích?? Člověče, uvažujete i trochu nebo jen plodíte propagandu, zcela automaticky???

Jiří Kocurek

Jsem netušil, že vytápění zemním plynem namísto uhlí vyvolává více kamionové dopravy.

Středohor

To je problém nejednoho evropského dopravce, že se do poslední chvíle orientovali na tepelné elektrárny. A to není jen uhlí, ale třeba i vápenec na odsiření. Dalším hřebíkem do rakve u firem jako ČDC a PKP je útlum hutního průmyslu. Vis Liberty. Soupravy pro koks, klasické uhlí, vápenec a hotové výrobky najednou stojí.

marcel.stancl

Dragon 2 jezdí v ČR podle jakých rychlostníků?

Johnny Cash

Není to jedno? Kulaté končí a podle NS asi jezdit nebude.

Johnny Cash

Ozdravíme firmu a ozdravená garážovka PKP Cargo ovládne 15-20% trhu. Jakmile bude na 10%, tak se to prodá a PKP Cargo odpluje do historie.

SYN

Hm, smutná předpověď… ale zrušení hned (konkurz) by nejspíš bylo ještě horší?Nebo znáte nějakého potenciálního nového majitele který by u krachující firmy NEzačal propouštěním?

Trumway

Aha. Tak potom už naprosto chápu proč je DLC
SimRail – The Railway Simulator: Cargo Pack
tak drahý (skoro 20Euro) když obsahuje jen vozy Falns 441V, Zas a Zaes .

„Je třeba zdůraznit, že simulátor nabídne licencovaný vozový park společnosti PKP CARGO, která jako první vyjádřila vůli spolupracovat na výrobě a poskytla jak právní souhlas s užíváním značky, tak i věcné rady.“

Anonymní alkoholik

Tohle je zrovna dost nízká cena za DLC obsahující 3 typy vozů (každý má ještě svoje varianty nátěrů) a lokomotivu ET22 (dvě verze nátěrů). V Train Simulatoru tohle bývá tak za 25-50€. 🙂

Miroslav

Nebo zadarmo pokud víte kde si to stáhnout 😀

Trumway

Spoustě tvůrcům do tohoto hodil vidle konec uložto, ale dost se toho dá splašit. na stránkách tvůrců.Ale to odcházíme od tématu. Docela by mě zajímalo kolik ta licence stála kolik PKP z Simrailu plyne peněz. Bohužel jestli to půjde dál stejným způsobem a z SimRail se stane další TSC nebo TSW kdy se za každou maličkost bude platit (TSC má na rozdíl od TSW alespoň editor). z recenzí: Im Hinblick auf die angekündigten Dampfloks, kriege ich Angst, wenn ich ein DLC mit einer Güterzuglok und einer Hand voll Güterwagen für 19,50€ kaufen muss (Stand 22.04.2024 mit 10% Rabatt (17,55€)). Mir… Číst vice »

Anonymní alkoholik

Gratuluju. Stahování placených addonů přes torrenty a pofiderní ruské stránky je skutečně flex. 😀 Já si radši ty addony zaplatim, aby měli vývojáři co jíst. Ta práce na vývoji něco stojí.

Trumway

V TS Classic je za cenu 25-50 Euro dost často celá mapa včetně vozidel a kokomotivy třeba za cenu kolem 10E. Já využívám nákupu ve slevách kdy je vůz nebo loko zřerba za 3 Euro. Ale jinak je nejlepší komunitní tvorba. Do TS toho bylo už uděláno moře a svým způsobem se tyto dva tituly nedají srovnávat. U Railsimu je problém, že je stále v předběžném přístupu a neobsahuje vše co bylo oznámeno a už se prodávají DLC s obsahem který by tam měl být v základu.

Anonymní alkoholik

Jasně, dá se koupit mapa od RSSLO za 30€, kde člověk dostane bundle se solidně osekaným taurem (a s otřesnými zvuky) a pár vozy, a mapa je bez komunitních upgradů nic moc. A pak stejně člověk radši koupí taura od RWA za 25€ nebo K-trains vectrona za 800 Kč. 😀 Ale jakoby já tu cenotvorbu nesoudím. Vývoj něco stojí, čas konzultantů něco stojí, grafický program něco stojí, provoz e-shopu něco stojí,… U toho SimRailu asi chápu to rozhořčení, že už se prodávají DLC, ale jak říkám… ten vývoj nebyl za hubičku, a pokud do toho ještě zatáhli PKP Cargo, tak… Číst vice »

Krachbumente

To se dalo předvídat. Příliš velké investice a zároveň ztráta podílu na trhu. Mzdy v Polsku rostou příliš rychle. Navíc ekonomika, která stále méně využívá železnici. V zahraničí se nevyskytují. Ani v České republice se bývalé AWT nedaří. Soukromá společnost by už dávno musela vyhlásit bankrot.

MP22

Mzdy v Polsku nerostou příliš rychle, to se zdá jen nám Čechům kde už tři roky mzdy nerostou.

Krachbumente

Za posledních 10 let vzrostly mzdy v Polsku téměř o 30 %. To je pro společnost, která zaměstnává tisíce lidí, poměrně hodně.

jiný Petr

Jak se v zahraničí „nevyskytují“? Na vlastní licenci jezdí v Česku, Rakousku a Německu, prostřednictvím PKPCI i na Slovensku, v Maďarsku a Slovinsku.

Krachbumente

To je správně. Mají však příliš malý podíl na trhu. Lze také říci, že konkurence v Polsku má více zakázek než PKP v zahraničí. To je ten problém. Investovali spoustu peněz do nových lokomotiv, z nichž některé nesmějí jezdit v zahraničí.

Johnny Cash

Jenže ty jejich kšefty v zahraničí jsou na úrovni malé garážovky.

Filip

PKP má aj na Slovensku licenciu

Johnny Cash

Vozit nákladní vozbu přes Slovensko je fakt terno.

Jiří Kocurek

Zas takový pád to za posledních 20 let nebyl.
https://www.statista.com/statistics/1092826/poland-volume-of-rail-cargo/

Doporučuju otvírat v incognito okně, při druhém otevření si pamatuje a překryje graf.

Jiří Kocurek

Jen teda letos přišel pád celkového objemu přeprav o 7 % podle jiného zdroje. A to už hodně je.

Michal M

O jednotky procent to snad padlo i u nás…

Johnny Cash

Což je mi záhadou, proč je ex AWT dnes PKP CI stále samostatná firma v rámci PKP Cargo.

jiný Petr

Je to jednodušší, dělají to tak i jiné firmy, i ty, které zakládají pobočky na zelené louce a mohou si tedy formu vybrat, viz CD Cargo Poland, Metrans Rail (Deutschland) nebo Rail Cargo Carrier Czech Republic.

Jiří Kocurek

„Ještě v roce 2013 mělo PKP Cargo na polském trhu podíl přes 60 %, nyní necelých 30 %“

Takže konkurence jim vzala polovinu jejich podílu na trhu. Pro PKP Cargo jistě neveselé, ale odkud na to ta konkurence nabrala lidi, pokud průběžně neodcházeli za prací od PKP-Cargo?

jiný Petr

A v roce 2006 mělo PKP Cargo podíl na trhu 79 %.

Jiří Kocurek

U bývalého státního monoplu se dá čekat propad, to jistě, ale až na 30 %, to už musí být něco opravdu špatně. ČDC se drží přes polovinu s 54,6 %.

jiný Petr

ČDC má za leden až květen 2024 50,36 %. Přes polovinu to je, to je fakt…

noerf

A kolik těch lidí potřebuje konkurence? Strojvedoucí, možná vlakvedoucí a občas posunovače. Nákladní pokladny a některé další činnosti již ostatní dopravci nemají, konkurence je levnější a efektivnější a schopná zboží přepravit od Baltu po Terst či do přístavů v západní Evropě.

182-097

Menší nákladní dopravci v PL hojně získávají lidi od osobních dopravců, jezdí taky velké množství důchodců (u nás třeba kolega ročník 1953) a dost lidí pracuje jezdí na dohodu pro více dopravců.

Johnny Cash

To je ten, co si v 50 letech pořídil syna teď ho živí na VŠ?