Pětkrát větší než současné. Dubaj ukázala podobu největšího letiště budoucnosti
Přestavba letiště Ál Maktúma vyjde na více jak 800 miliard korun. Po dokončení odbaví až 260 milionů cestujících ročně.
Dubaj zná budoucí podobu nových terminálů letiště Ál Maktúma, které po dokončení zaujme pozici největšího letiště na světě. Projekt v hodnotě více jak 800 miliard korun umožní letišti odbavit až 260 milionů cestujících ročně.
Mezinárodní letiště Ál Maktúma bude pětkrát větší než současné hlavní dubajské letiště, umístěné severně od centra města. V příštích letech na něj má být převeden veškerý letový provoz. Infrastruktura letiště Ál Maktúma počítá s pěti paralelními ranvejemi a čtyřmi stovkami odletových bran.
„Budujeme projekt pro příští generace, který jim zajistí nepřetržitý a stabilní rozvoj. Dubaj se stane světovým letištěm, městským uzlem a novým globálním centrem,“ uvedl premiér Spojených arabských emirátů Muhammad bin Rašíd Ál Maktúm.
Dokončené letiště zabere prostor o rozloze 70 kilometrů čtverečních. Očekává se, že první fáze projektu bude připravena do 10 let. V té době má letiště pojmout 150 milionů cestujících ročně. Stavba má rovněž pomoci s rozvojem jižní části Dubaje (Aerotropolis), budované pro milion obyvatel.
Současné hlavní dubajské mezinárodní letiště odbavilo vloni 87 milionů cestujících. Má tři terminály, přičemž Terminál 3 slouží pouze domovským Emirates. Jde o největší letištní terminál světa.