Automobily

Pětimiliardová investice Škody Auto. Staví novou lakovnu v Mladé Boleslavi

Položení základního kamene nové lakovny v Mladé Boleslavi. Foto: Škoda Auto
Položení základního kamene nové lakovny v Mladé Boleslavi. Foto: Škoda Auto

Automobilka Škoda Auto začala se stavbou nové lakovny ve svém hlavním mladoboleslavském závodě. Firmě by měla přinést navýšení kapacity o dalších 600 aut denně a současně 650 nových míst.

Automobilika do nové lakovny investuje 214 milionů euro (více než 5,5 miliardy korun), hotová má být v červnu 2019. „Stavba nové lakovny v Mladé Boleslavi je důležitou investicí do budoucnosti našeho podniku,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky. Firma chce podle něj navýšit kapacitu kvůli rostoucí poptávce po vozech Škoda.

V nové lakovně najde ve třech směnách uplatnění až 650 nových zaměstnanců, kteří za den nalakují 600 karoserií. Spolu se stávající lakovnou vzroste celková kapacita lakování ve výrobním závodě v Mladé Boleslavi na 2700 karoserií denně.

Lakovna bude jednou z nejmodernějších a nejekologičtějších lakoven v celé Evropě, četné pracovní operace převezmou nebo budou podpořeny roboty. Díky vysokému stupni automatizace bude možné jednotlivá pracoviště zaměstnanců uspořádat mimořádně ergonomicky. Karoserie získá pět vrstev laku o celkové tloušťce zhruba 100 mikrometrů. Lakování se bude běžně provádět v 15 odstínech barev Zbytkové částice barvy po lakování budou absorbovány drceným vápencem – díky tomuto suchému odlučování nevznikne žádný odpad ve formě lakového kalu. Kromě toho se rekuperuje velká část procesního tepla. Recirkulace vzduchu umožňuje až osmdesátiprocentní úsporu energie.