Pět za sekundu. Před zdražením vzali motoristé e-shop s dálničními známkami útokem

Elektronické viněty kontroluje mobilní automat. Pramen: MDČRElektronické viněty kontroluje mobilní automat. Pramen: MDČR

Od 1. března je systém elektronických dálničních známek nově napojen na Registr silničních vozidel.

46 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
VTT

Já po dálnicích jezdit potřebuju, ale celkově jezdím relativně málo. Mně by se proto líbilo zpoplatnění podle ujetých km.

Vrták

Souhlas, současný stav silně znevýhodnuje regiony kde dosud chybi dalnice, nebo se využije dálnice ani ne na půl cesty či méně. Moznost zaplatit si bud odjete km nebo koupit známku by byla férovější.

Emanuel

Jsem docela rád, že jsem nakoupil už 28/2 a nemusel řešit přetíženost – aspoň jim to toho 29/2 nespadlo úplně.

PavelX

Jakou přetíženost máte na mysli? Nakupoval jsem 28. i 29. 2. (pro dvě auta) ve večerních hodinách a všechno proběhlo rychle.

Dascher

Není to tak úplně pravda…..problémů bylo dost, nejdříve jsem se do onoho portálu vůbec pomalu nedostal a poté jsem nebyl schopný zaplatit kartou…..docela to zlobilo. Po nějakém čase se povedlo !

kix

29.2. to rozhodně bez problémů nebylo, musel jsem nakupovat několikrát, ale podle místních znalců a jejich mínusů asi kecám 😀

kix

no že funguje bych teda netvrdil, bylo to přetížené a musel se nákup opakovat

Jméno.m

Mohli by novináři vzít útokem nějaký méně zprofanovaný obrat?

Osamělý Vlk

I tak bude motorismus masivně dotován. Auta by měla platit reálnou cenu, nikoliv tuto dotovanou.

Kebab

Tu “reálnou” cenu určí kdo?

Jan T.

Stačí spočítat výdaje na stavbu, údržbu silnic a hlavě započítat negativní externality spalovacích motorů.

peter

Takze sa zrusi spotrebna dan z paliv ?

Jiří Kocurek

„výdaje na stavbu, údržbu silnic“

Takže těhotnou ženu buď vlakem nepo po cyklostezce. Existenci externích benefitů je potřeba popírat za každou cenu!

Jiří Kocurek

PS: Očekávám harmonogram stavby Dvoreckého mostu upravený tak, že silniční doprava na stavbu bude vyloučena a to vč. mobilních WC pro pracovníky na stavbě.

Trumway

No jistě, výdaje na stavbu a údržbu. Tak za prvé se nikdo nikoho o nové silnice neprosí (já určitě ne), za druhé to co by bylo potřeba opravit jako sůl se neopravuje nebo to trvá věčnost a za třetí např. zimní údržba tady není jen pro IAD, ale rovněž pro dopravu veřejnou hromadnou Vy negativní externalito.

KarelI

To i váš život je dotován.

Air Traveller

Takže – tímto voláte i po tom, abychom vám zrušili všechny dotace, kterými jste / byl / budete zahrnován?

– dotovaná MHD?
– dotované zdravotnictví
– dotované školství
– dotované turistické památky a turistické cíle
– dotované chodníky

atd atd?

Jiří Kocurek

Ve výčtu chybí Vodovod a kanalizace. Jen teda tu epidemii nechci vidět 🙁

PS: Bez silniční dopravy se ta kanalizace rekonstruuje dost blbě a věčný nebyl ani sovětský svaz.

Vojtaano

Jasny, hned sednout do elektra ktery je ,,bez emisni“ nebo se vrklat ze strany na stranu po krajnici na kole. Jezis😃. Ona i mhd nebo vlakova doprava je dost dotovana. Ale zas by se chtelo trosku o problematice zajimat a ne jen zas vypustit nahodnej vyblitek v diskuzi.

mlokXCM

Zvláštní je, jakým způsobem tu roční známku počítají. Když si koupíte roční známku, tak její platnost skončí v den předcházející dni, ve kterém byla známka koupena. Tzn. je-li koupena 20. února, platnost skončí 19. února následujícího roku. To je ale v rozporu s počítáním času podle občanského zákoníku, podle kterého platí, že konec doby určené podle let připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá skutečnost, od níž se doba počítá. Tzn. je-li známka koupena 20. února, platnost by měla skončit 20. února následující rok. Ledaže jsou stanovená jiná pravidla pro počítání času, což… Číst vice »

Ojin

Matematika asi nebyla váš oblíbený předmět, co? 🙂
Kdyby známka platila od 20. února 2024 např. ráno do 20. února 2025 půlnoci, tak by platila rok a den. Pokud chcete využít platnost celého roku tj. 365-366 dní, tak si ji kupte s platností aspoň den dopředu.

Walt

To nemá s matematikou nic společného. V normálním vnímání lidí je rok například 1. 1. 2024 až 31. 12. 2024, ale v právu, pokud je lhůta stanovena jako roční, tak je to od 1. 1. 2024 do 1. 1. 2025. Viz desetiletá platnost občanky, pasu, řidičáku atd.

Bohužel některé firmy toho zneužívají. Když jim pošlete výpověď smlouvy, která končí 31. 12., protože si myslíte, že ten den končí, tak odpoví, že výpovědi nemohou vyhovět, protože žádnou takovou smlouvu s vámi uzavřenou nemají. Jak by to dopadlo u soudu, pokud by bylo zcela jasné, jakou smlouvu máte na mysli je otázkou.

Y.K.

Tohle ale není žádná lhůta, je to počet dní platnosti, jeden rok, tedy 365 dní.

mlokXCM

Je rozdíl, když něco platí rok a něco 365 dní, stejně jako je rozdíl, kdy něco platí měsíc a něco 30 dní.

Y.K.

Máte opravdu takový problém rozumět pojmu rok? Už na prvním stupni se učí, že rok má 365 dní s výjimkou roku přestupního, který má 366. Takže letos je jeden den „grátis“.

mlokXCM

Máte opravdu takový problém porozumět tomu, že občanský zákoník stanovuje způsob počítání času, kdy v případě platnosti jednoho (nebo více) roku, platnost končí stejný den, jako započala (a pokud takový den není, tak následující den). To, že neznáte problematiku počítání času není nic mimořádného, to nezná spoustu lidí, kteří nemají právnické vzdělání, ale asi byste neměl z toho důvodu někomu říkat něco o prvním stupni ZŠ.

Black

Musíte mít těžký život pane „dokonalý“. Pochopil jste vůbec, že článek je o něčem jiném, než o hádání se, zda má DZ platit 365 nebo 365 +1 dní?

Y.K.

Vy pořád odkazujete na hůty a ten kupón není žádná lhůta. Cit: „Podle § 603 je doba takové určení času, úsek času, který omezuje existenci práva a/nebo povinnosti (nájem sjednaný na dva měsíce). Naproti tomu lhůta je určení času, časový úsek, stanovený nebo určený k uplatnění práva u jiného právního subjektu, popř. u orgánu státní moci (např. lhůta určená k podání žaloby).“ Lhůty se počítají ode dne NÁSLEDUJÍCÍHO po dni vzniku právního aktu co lhůtu stanovil. Tedy rok končí stejný den kdy se událost stala. Je to zase 365/6 dní, liší se jen začátek počítání. Pro kupony nic takového neplatí,… Číst vice »

Walt

Když někdo neumí číst, tak to dopadá takhle. Ty paragrafy určují pravidla pro počítání doby, nejen lhůty. Pokud se něco kupuje na dobu určenou podle týdnů, měsíců nebo let, tak platí pravidla upravená v § 605. Se lhůtami, případně počátkem platnosti smlouvy, se kterými tu šermujete to nemá nic společného.

Walt

To právě není tak jednoduché. Nikde se nepíše, že rok je 365 dní, právě mimo jiné kvůli přestupnému roku. Pokud prodávají známky na 1, 10 a 30 dní (ale nikoliv měsíc), tak je to v pořádku, ale o té roční není uvedeno, že je na 365 dní, ale na rok (třeba dopravní podniky většinou důsledně píší, že je to kupon na 365 dní a ne na rok). Pokud prodávají na rok, tak by mělo někde ve smluvních podmínkách být upraveno, co se tím myslí (neříkám, že to tam není) nebo se řídit tím nejbližším, co k tomu zákony říkají a… Číst vice »

Martas

Podle mě to při přestupním roce klidně připočte ten den. Tzn v roce 2027 si 1.3. koupíte známku na rok a hodí to tam platnost do (včetně) 29.2.2028

Y.K.

Jinak u lhůt je to jen a čistě proto, že lhůty začínají běžet až následující den po skutečnosti od niž se lhůta počítá.

Kontrakty platí naopak ode dne kdy jsou uzavřeny a ne ode dne následujícího.

Walt

Ach jo. Doufám, že nejste právník. Pokud ano, tak mě to dost děsí, vlastně mě dost děsí jak snadno lze přesvědčit někoho o naprosté nepravdě. § 605 občanského zákoníku, tady zákona, který upravuje vztahy mezi soukromoprávními subjekty a nikoliv lhůty ve správním řízení říká: (1) Lhůta nebo doba určená podle dnů počíná dnem, který následuje po skutečnosti rozhodné pro její počátek. (2) Konec lhůty nebo doby určené podle týdnů, měsíců nebo let připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá skutečnost, od níž se lhůta nebo doba počítá. Není-li takový den v posledním měsíci,… Číst vice »

mlokXCM

Mě matematika říkala dost. Ovšem také mi něco říká počítání času, které v právu platí, jak jsem popsal výše. Pokud má něco platit rok, tak se neodpočítává 365 dnů, ale platí to do shodného dne, jaký byl počáteční den. Stejně jako když něco platí měsíc, tak to platí do stejného dne následujícího měsíce (bez ohledu na to, jestli to je 28 dní nebo 31 dní). Pokud chcete platnost vyloženě 365 dní, musíte uvést, že platnost je 365 dní (ne rok).

Air Traveller

když si objednáš známku s platností od následujícího dne, bude ti platit přesně tak, jak požaduješ a přesně tak, jak to máš v tom právu.

mlokXCM

Pokud si objednám známku s platností od 1. března, má platit do 1. března následujícího roku.

Petr

Pokud si objednám roční známku od 1.4.2024 tak platí od 1.4.2024 čas 00:00 do 31.3.2025 23:59 melete pořád něco o počítání. Nic nepočítej študovaný génie a zapni selskej rozum. On je někdo občas tak chytrej až je úplně blbej.

DavidS

Co v případě velmi aktuálního 29. února?

Veny

A jak se vám jinak žije s vaším autismem?

mlokXCM

Škoda, že neumíte argumentovat jinak než nějakými urážkami.

Jméno.m

Pokud se tomu věnujete takto absurdně hnidopišsky, pak je opravdu na místě otázka, kde v tom spektru se nacházíte.

bakiy

Já se ale alespoň dověděl, proč mi povinné ručení na auto platí vždy rok a den… 🙂 Ale že by pojišťovna to další o den posunula, to nee. Tedy první a poslední den mám auto pojištěné vždy 2x 🙂

Otakar

Autismus není urážka, autisti jsou často velmi chytří lidé, takže nemůžete být autistou, v tom se uživatel Veny zmýlil.

mlokXCM

Sice žádný argument k tomu, co jsem napsal nemáte, ale raději budete psát nějaké ptákoviny. 😀

Průvodce původní Aleš

Dle Cebia platí takzvaná roční známka 365 dní. Předpokládám, že v podmínkách nákupu bude někde uvedeno, že platí 365 dní. Nezávisle na tom, zda je přestupný rok.