Pět let bez zdražení. Vlaky a autobusy v Plzeňském kraji přepravily nejvíce lidí v historii
Zahájení provozu jednotek 847 pro provoz v Plzeňském kraji. Foto: České dráhy

Zájem cestujících si kraj vysvětluje moderními vozidly a nízkou cenou.
Překvapilo mě, že 5 let staré autobusy IDPK jsou lepší než fungl nové autobusy PID (viz třeba USB zásuvky u každého dvojsedadla).
Ceny IDPK jsou také velmi motivují – viz třeba jednodenní výlet vlakem z Prahy do Železné Rudy – ČD prodávají zpáteční jízdenku za 741 Kč, při koupi celodenních jízdenek PID+IDPK to vyjde jen na 380 Kč (člověka s pražskou lítačkou dokonce jen na 280 Kč tam i zpět). Škoda jen, že člověk na to potřebuje dvě aplikace a musí si studovat, jak fungují ty tarify.
Jistě. Bez zdražení. A co je tohle?
https://www.idpk.cz/cz/zmena-cen-jizdneho-od-1-4-2023/
„Plzeňský kraj k 1. lednu 2023 zlevnil předplatné jízdenky pro vnější tarifní zóny pro všechny kategorie cestujících o cca 5 %, a díky dohodě s nově zvolenou Radou města Plzně bylo možné k 1. dubnu 2023 snížit také ceny jednotlivých jízdenek pro přepravu do Plzně,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.
Kraj má naprosto jednoznačné těžiště dojíždění a 4 ze šesti hlavních směrů elektrifikované. Hezké když to někde takto funguje…
nechtěl by PK převzít JČkraj a KVkraj? a celé to integrovat? pomohlo by to všem. opravdu všem!
Ale chápu, máme tady EgoUp a přece ty úžasné kraje ( KV a ČB) se nebude podřazovat, mají oba mezinárodní letiště…
Bez zdražení ne, v roce 2023 jednotlivé jízdenky zdražili, i když ne předplatné. https://www.idpk.cz/cz/zmena-cen-jizdneho-od-1-4-2023/#:~:text=Vn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20z%C3%B3ny,cen%20j%C3%ADzdenek%20pro%20v%C3%ADce%20z%C3%B3n. Ale je to velmi malé zdražení za těch pět let, jinak kraj v zónách mimo Plzeň neměnil ceny. Pro spoustu cestujících se naopak ceny snížily, protože za tu dobu vymysleli pár nových slev (50% za doprovod dítěte do 6, rozšíření přepravy zdarma v zóně 001 z kategorie 70+ na 65+). Plzeň si v zóně 001 zdražuje pravidelně o inflaci, takže i jízdenky IDS ve zbytku kraje se každý rok zvedají o tu částku, pokud se cesta dotýká zóny 001 To je podle mě racionální přístup, protože… Číst vice »
Plz kraj zatím inflaci „utíká“ právě tím zvyšováním počtu cestujících, už o tom byl nějaký článek dřív.
Ad díry v taktu – souhlas.
Co nastane – nastane nová objednávka státu kde bude hodinovka Praha – Klatovy, tím Plz kraji odpadne doobjednávka té hodiny do Klatov, takže pak asi budou mít prostor na další doobjednání regionálky…
Doufám, že ten prostor kraj využije. V té době se snad už budou stavět i dvoukolejky na Domažlice a na Nepomuk, tam nejspíš bude poptávka po 30-min taktu.
Myslím, že úroveň a kvalita VHD objektivně celkem viditelně roste nejen v Plzeňském kraji. A oproti zažitému mýtu, že „se ruší spoje“, je to ve většině regionů přesně naopak, někdy skoro až moc. V obci v LK, kde občas přebývám, jezdily za socíku v sobotu 2 a v neděli 3 autobusové spoje v každém směru, pak se to na nějakou dobu zrušilo úplně (zůstal jen jeden nedělní spoj) a teď nově to jezdí po celý víkend ve dvouhodinovém taktu, navíc až do krajského města, což dříve nejezdilo vůbec. Obrovská škoda je jen to, že tarifní systémy jednotlivých IDS jsou každý… Číst vice »
Trasa Jilemnice – Semily?
Správně!:-)
Integrovanou dopravu Plzeňska považuji za 1 z těch lepších krajských dopravních systémů.
V Plzni je vidět, že se opravdu začali snažit. A nejenom železnicí a MHD. I třeba množství cyklostezek je proti např. ČB fakt luxus.
V cyklostezkách je naopak Plzeň hodně zaostalá, současné vedení města považuje cyklisty za nepřítele, viz absurdní uzavření cyklostezky podél Úslavy, aby tam mohla jezdit auta. Když se nová cyklostezka někde značí, tak je to většinou jen legalizovaný chodník nebo stezka přerušená výjezdem z každých vrat.
Za mě jsou nejlepší IDPK, IDOL, PID a DÚK. (z Moravy zkušenosti nemám) Hodnotím především přehlednost a jednoduchost
IDOL donedavna nebyl ani integrovanou dopravou. Prestoze to ma v nazvu.
Plzeňskému kraji a jeho veřejné dopravě fandím! Cestující ví, jaký může očekávat standard, vlaky i autobusy jsou moderní, nízkopodlažní. Jízdné přívětivé, možnost nákupu i v aplikaci Můj vlak. I pokud by přišlo rozumné zdražení např. o 10 %, stále je to velmi v pohodě.
Ta cena je fakt absurdně nízká. Například Strakonice Mariánské Lázně za 84.
Dám vám odpověď jako každému. V roce 1994 stál benzín 19 Kč. Aby tou veřejnou dopravou u nás někdo jezdil, musí být levná. Neboli silně dotovaná. Bohužel. Nejsme Švýcarsko.
Jen absolutní hnup co nezná dopravu říct,že ve Švýcarsku je drahá doprava. Normální cenik ano,ale na každou trasu, den atd jsou levné celostátní jízdenky platné na vlaky,autobusy,lodě,mhd včetně slev na lanovky
Jakube, klid. Chceš si o tom popovídat? Neboj se zeptat. Ve Švýcarsku jsem strávil už nějaký kus života.
Vzhledem k ceně benzínu je naopak vysoká.
150 km autem za 84 Kč? Můžu to auto vidět?
Já nic takového nepíšu, Jinak se stačí podívat na silnice. Nebo se vám zdá že když jedete vlakem že Strakonic, že si nemáte kam sednout?
Cena je jen jedním x mnoha parametrů, který ovlivňuje volbu dopravního prostředku.
Co takhle mistenka
on nepíše o autě, ale ceně za jízdenku v snad nejdelším možném úseku v IDPK
Libore mistenka se da přikoupit v každém rychlíku na ty 3osobaky denně ze Strakonic se nevyjadruji…takže asi to půjde za poplatek ze….
Až to bude za 84 Kč od dveří ke dveřím, tak ať si to zdraží. Zatím se musíte nějak přiblížit na nádraží i z nádraží. Málokdo je totiž bezdomovec co přebývá na různých nádražích 😀
Ono je otázkou, na jaké spojení tu jízdenku s těmi „dveřmi“ chcete využít :), protože když to vezmu ze svého pohledu, na „síťovku od dveří ke dveřím v podstatě ke známým na návštěvu dojedu 🙂
Mám služební auto, za kilometr soukromé jízdy platím 2 Kč. Při cestě nad 7 km se mi vyplatí veřejná doprava, na území Plzně při cestě nad 11 km. Tož tak.
Bohužel je benzín příliš levný, však taky spotřební daň je 20 let prakticky stejná. Ale my ostatní ty dálnice „rádi“ zaplatíme…
To je ve vyspělých systémech normální, že jak člověk přidává další a další zóny, cena už moc neroste a nejlépe se zastropuje celosíťovou platností, což je pak pro zákazníka nejen cenově výhodné, ale hlavně jednoduché a flexibilní. Ale neřekl bych že cena jednotlivých jízdenek je tak důležitá, pro jednotlivé cesty spíš záleží na rychlosti, intervalu, přestupech apod. Větší roli hraje cena (a hlavně existence) časových jízdenek, kde se o tom dá přemýšlet z dlouhodoběhšího hlediska. Teď v sobotu jsem využil „Turista Plzeňskem“ za 260 Kč pro skupinu (plus předtím PID do Hořovic), což mi přišlo jako super cena, a to… Číst vice »
Však já jezdím právě docela často z Budejc někam do plzeňského kraje a vždy si dělím jízdenku právě ve Strakonicích a ze Strakonic IDPK buď nějaká jednotlivá a nebo ta celodenní.
Uvidíme zda Jčk přebere i podobný tarif když už tam Poved vypomahá. Celodenní za 250 se ale vyplatí dost často už teď.
Souhlas.
Mne to stojí dokonce jen 33 Kč se slevou pro dárce krve.
Za tytéž kilometry u GW Train v Jihočeském kraji zaplatím 273 Kč.
jojo, to je šílené, když člověk přijede do jčk, tak se nestačí divit, kolik stojí km… tam je snad lepší jet autem …
Musím říct, že sleva pro dárce krve v Plzeňském kraji, tj. Plzeň zdarma a po kraji za polovic, je něco, z čeho by si jiné kraje měly vzít příklad… i kdyby to třeba posunuly ze zlaté Janského plakety (40 odběrů) na Zlatý kříž 3. třídy (80 odběrů). V rozpočtu krajské VHD se tato sleva ztratí a přitom by to mohlo být motivátorem pro získávání dárců krve.
přesně tak, i mě to dost hnalo do odběrů, zlatá medaile a kt-Pm 23 kč je prostě paráda