Automobily Informační technologie Infrastruktura Silnice Zprávy

Peníze za nákup dálniční známky na neexistující SPZ dostanou lidé zpět

Vizuál k elektronickým vinětám. Pramen: MDČR/CENDIS
Vizuál k elektronickým vinětám. Pramen: MDČR/CENDIS
Pokud došlo k chybě vedoucí k nákupu známky na jinou, ale existující SPZ, peníze stát už nevrátí.

Rezort dopravy částečně mění přístup k případům, kdy lidé při nákupu elektronické dálniční známky omylem zadají jiné údaje. Dosud platilo, že takový omyl nelze napravit. Nově bude stát vracet peníze alespoň v případech, kdy motoristé koupí kupon na neexistující registrační značku vozidla. A to i zpětně.

„Systém elektronické dálniční známky nemůže dle platné legislativy kontrolovat, zda dané SPZ existují, či nikoliv. Při řešení těchto situací nám pomůže ministerstvo dopravy, které potřebné informace v případě potřeby ověří a poskytne,“ uvedla Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Možnost vrátit peníze se týká případů, kdy lidé udělali chybu v zadání SPZ a zadali neexistující značku, a také těch, kteří špatně zadali zemi registrace vozidla. Pokud došlo k chybě vedoucí k nákupu známky na jinou, ale existující SPZ, peníze stát nevrátí.

„Musíme chránit systém před možným zneužíváním. Navíc chybí možnost, jak skutečně prokázat, že k danému nákupu došlo omylem, a ne po dohodě s provozovatelem vozidla,“ doplnila Bartáková.

Motoristé si o vrácení peněz musejí zažádat. K žádosti doloží kopii technického průkazu, ze které bude patrná SPZ, zároveň přiloží potvrzení o úhradě na neexistující SPZ. Po obdržení žádosti nechá SFDI na ministerstvu dopravy ověřit existenci, respektive neexistenci SPZ a následně vrátí úhradu časového poplatku na účet, ze kterého byla úhrada provedena.

Nárok na vrácení bude možné uplatnit zřejmě až od poloviny května, neboť rezort musí upravit obchodní podmínky a systém. Lidé budou moci nárok uplatnit i zpětně, a to od počátku prodeje elektronických dálničních známek loni v prosinci.

Odebírat
Upozornit na
guest
36 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gwann

kolik, že ten slavný eshop stál? a proč musel být tak vytuněný a tajný….když nekontroluje ani SPZ?

nápadně mi to připomíná údiv pachatelů systému pro registraci očkování, že tu jsou ještě lidi v RČ s třemi číslicemi za lomítkem…a obdobný problém při sčítání.

IT systémy v podání našeho státu…jsou vskutku nevšední

David

Řeším se tu něco, kde maximální škoda, která může státu nastat, je naprosto minimální.
Nebyl by vůbec problém, kdyby dovolili třeba jednu změnu SPZ za rok do týdne od nákupu. Těch několik jednotlivců co by to „očůrali“ by nás opravdu nevytrhlo. Trocha víry ve vlastní občany už vůbec ne.

bkv

Změna je možná do začátku platnosti…

M19

Do doby prvního článku v novinách. To byste viděl tu melu, co by se strhla. To by bylo těch co to věděli předem…

Kosmik

Jo to se na eShopech stává, chci vitaminovou tyčinku a omylem koupím slivovici.

Blume

A co takhle moznost vraceni bez udani duvodu do 14 dnu pri nakupu na internetu – to pro stat neplati?

Gogo

Na to je v zákoně výjimka, odstoupení nelze využít pro služby, které byly již splněny na žádost spotřebitele před uplynutím 14denní lhůty pro odstoupení. Koupíte si 10denní známku a po projetí ji vrátíte?

Kosmik

To je právě ono, nic splněno nebylo.

Gogo

To že zákazník zadá blbou SPZ není problém obchodníka.

Johnczek

Jak pise kolega, je na to vyjimka. Nebo jak byste si to predstavoval? Bud jako v Rakousku, kde (pokud nenakupujete jako firma) proste nezaloupite znamku s platnosti driv jak 14 dni (coz by znamenalo nadale vydavat papirove znamky, ergo u elektronickych by ta uspora byla jeste mensi) nebo to povolit a pak by stat prisel o spoustu penez. Proc by nekdo chtel podobny mechanizmus vyuzit? Pokud pomineme samozrejme klasickou ceskou snahu vyjebat se vsim?

bakiy

Jako v Rakousku? Já, když potřebuju koupit dálniční známku, tak potřebuju, aby platila hned a ne až za 14 dní…

Gogo

V tom případě si koupíte papírovou známku která platí hned. Rakušáci papírové známky nezrušili, jen umožnili koupit si ji přes internet ale kvůli těm 14 dnům na vrácení holt platí až za 14 dní.

Gogo

Ta SPZ se tam zadává dvakrát a před zaplacením je ještě jedna sumarizace pro kontrolu, pokud tohle někdo nezvládá tak mu ztráta peněz patří. To je takový problém vzít si ke kompu malý techničák?

kulhán

A ještě bych jim vzal papíry, pokud se dvakrát spletou nemají na silnici co dělat.
Dnes to je koupě známky, zítra přednost na křižovatce.

Tom

No mě se např u Maďarske povedlo se splést o měsíc (u 10 denní) Po zaplacení jsem si toho hned všimnul a? Smůla… Jen osobně na pobočkách v pracovní době za poplatek 5 euro (známka stala 10e) Předpokládám že u té CZ je to obdobné… Přitom pokud by nešlo o to lidi ojebat tak po nákupu (např registrovánem) bych viděl svoje objednávky. Pokud by známka nezačala platit mohl bych ji stornovat.Kredit hned na účet a koupit si jinou. Na jindy… Na jiné auto. Nevím v čem bych je tím okradl. Přesně tak to mohli mít Maďaři kde vyžadují registraci nebo… Číst vice »

thegrid

Tisíce systémů, které mezi sebou nemůžou komunikovat. Mam pocit, že Česko je v mnoha ohledech stále ve starých zlatých devadesátkách.

nedůležité

Nejsou-li ke vzájemné komunikaci IT systémů státní správy legální důvody, nekomunikují, prosté, milý thegride.

Jiří Kocurek

Fajn, tohle je dobrý krok kupředu nevypadat jako příslovečné peklo. Co peklo schvátí to už nenavrátí.

Vašek

Bože, bože, kde je ta proklamovaná digitalizace státní správy… To nejde udělat tak, aby zadání neplatné RZ nebylo možné? Takhle se na tom akorát budou „živit další úředníci“, kteří snad „ručně“? budou kontrolovat, jestli je RZ platná?

Willy

„Systém elektronické dálniční známky nemůže dle platné legislativy kontrolovat, zda dané SPZ existují, či nikoliv.“

Vašek

To je mi úplně jedno, legislativu „tvoří také stát“… A že tvoří legislativu často „ne zrovna dobrou“, to víme.

M19

Zákony schvaluje parlament, realizuje je někdo jiný.

tondovo

A Parlament (Poslanecká sněmovna) volí vládu…

M19

Na to jste přišel jak, že parlament volí vládu? Vyslovení důvěry a volba je něco zcela jiného.

tondovo

Omlouvám se, vyslovuje důvěru.

M19

A vláda může vládnout i bez důvěry. Parlament je sestaven na základě voleb. Právo každého občana volit a být volen.

Willy

To nemá souvislost s „digitalizací státní správy“, proti které jste měl výhrady. Měl jste se kdyžtak ptát, proč existuje legislativní omezení, aby lidi nemohli zjišťovat existenci spz.

bkv

Jak ověříš značku registrovanou mimo ČR, třeba na Novém Zélandě?

Jiří Kocurek

Složitě, neméně složitě než automobil s NZ registrací dopravit a provozovat v ČR. Jezdí se tam vlevo.

Nicméně u CZ registrací to lze udělat jednoduše: Dotaz na registr vozidel, zda je značka 3A4-3XA5 platná. Odpověd ve formě ano/ne. Kupujícímu poté zobrazit, že značka, kterou zadal není vedená v registru vozidel ČR, jestli chce pokračovat (a přístě se už neptat).

Otakar

Stačí podporovat jen registr ČR SPZ, tím odchytíte 99 % případů a to 1 %, na to stačí 1 úředník na homeoffice při půl úvazku. Aut z NZ tady jezdit moc nebude a z těch co budou, tak ne každý bude trouba, co neumí opsat pár písmen.

v.sp

Značku registrovanou na NZ ověřím jednoduše, je na to veřejně přístupný on-line formulář:
https://transact.nzta.govt.nz/transactions/CheckExpiry/entry

Jinak řešení samozřejmě je zkontrolovat proti registru ČR a zobrazit (jen) varování, pokud tam není.

thegrid

Australské číslo, to je fakt neřešitelný problém. Co třeba porovnat zadaný řetězec a při neshodě alespoň 2x upozornit že se nejedná o české číslo? Naprostá banalita.

M19

A jak to vyřešíte se značkami na přání?

Vašek

Úplně stejně, akorát varující hláška nebude tom, že se nejedná o české číslo, ale něco ve stylu nestandardní, či cizí RZ…

M19

A jak to odlišíte? Jak systém pozná, že je to značka na přání a ne cizí číslo. I v cizině existují značky na přání.

Petr

To jako že značky na přání nejsou v registru značek??? 😮