Dopravci Lidé Železnice

Pavel Krtek opustí České dráhy úplně, stát musí hledat třetího do vedení

Šéf ČD Pavel Krtek ve vlaku z Dillí do Agry. Foto: ČD
Šéf ČD Pavel Krtek ve vlaku z Dillí do Agry. Foto: ČD

Ještě před několika dny generální ředitel Českých drah Pavel Krtek opustí vedení státní firmy zcela. Dozorčí radě dnes oznámil, že nepřijímá post místopředsedy představenstva.

Deníku Zdopravy.cz to potvrdil předseda dozorčí rady Petr Moos. „Pracovali jsme i s tímto scénářem, že post odmítne. Svoláme mimořádnou dozorčí radu, která zvolí třetího člena,“ řekl Moos. Kdo jím má být, není jasné, jména nechtěl Moos konkretizovat. Podle něj by mělo jít ale o nový impuls pro vedení firmy.

Krtek už v úterý na jednání dozorčí rady, kde byl odvolán z pozice předsedy představenstva, oznámil, že si bere čas do pátku na rozmyšlenou, zda nový post přijme. Svůj krok nechtěl ani dnes komentovat.

Pro České dráhy to znamená, že aktuálně nemá usnášeníschopné představenstvo, z pěti původních členů má jen nyní dva členy. Na v úterý dva odvolané členy chtěla vypsat dozorčí rada výběrové řízení, na nástupce Krtka ale půjde nejspíše přímým výběrem.

O Krtkově váhání s přijmutím postu místopředsedy představenstva ČD informoval deník Zdopravy.cz ve středu. Krtek měl zůstat ve vedení drah, aby zůstala kontinuita a měl mít na starosti ekonomiku a finance, tedy především refinancování dluhopisů příští rok.

Krtek byl na jednání rady jmenován místopředsedou místo Ludvíka Urbana, který v představenstvu skončil úplně. Do čela drah na post předsedy představenstva se přesunul Miroslav Kupec. „Rozhodnutí ponechat ve vedení ČD Ing. Krtka chápu jako potřebu zachovat kontinuitu a stabilitu vedení,“ komentoval v úterý ministr dopravy Dan Ťok.

Důvodem Krtkova váhání mohl být fakt, že s ním nikdo jeho sesazení na nižší post nekonzultoval. Jedna z verzí je i údajná interpretace Krtkovy smlouvy: podle ní mu členství v představenstvu zaniká, pokud je odvolán z pozice předsedy. Mezi dalšími důvody může být i snaha získat vyšší odstupné, na které mu vzniká odvoláním nárok. Pokud by skončil jako místopředseda, měl by odstupné nižší. Ve hře je i varianta, že nechce jednat o refinancování dluhů Českých drah, pokud nebude mít přímý vliv na směřování společnosti.

25 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Chudak naš pan ředitel, nekdo tady psal BAKALA a kauza OKD no to snad ne, ale nedivila bych se.U nás ve statě je asi všechno možne

 • Rozklad ČD v přímém přenosu, v hlavní roli ministr Ťok se svojí nastrčenou částí dozorčí rady v čele s panem Mossem. To má být ten nový impuls, o kterém jste mluvili, pánové? A pane Mossi, máte to zapotřebí? Styďte se!

  • Moos už není to co býval. Otázka je, jestli je si ještě vůbec vědom toho, že je jen nastrčenou figurkou.

 • 1/ výčtu gř čd špatně hospodaření
  2/ odvolán gř
  3/ auditoři sníží rating čímž čd přijdou o peníze

  Geniální Ťok Ťok v praxi.

  • On se nejspíš chtěl prostě zbavit schopného oponenta. Přikyvovač bude pohodlnější.

 • No, dalo se to čekat. Co je však horší, dokazuje to hodně těžkej amatérismus Moose i Ťoka. „Prostě to oznámíme“, řekli si asi oba dva, aniž by dopředu znali jeho rozhodnutí. Aneb to je zřejmě ta odborná správa pod Ano…

 • „Tešte sa“ ,až teraz príde pravá sila žlťáčka a jeho ružovích košielí…

 • Agent ŠtB a jeho minister dopravy v priamom prenose likvidujú České dráhy. Najprv odvolaný gen.riaditeľ ktorý vyštudoval prestížne zahraničné VŠ,potom nočné zmazanie a zrušenie včasných jízdenek ČEsko a redaktor Sůra,ktorý do tejto problematiky pchal nos sa teraz teší.Len jedno je isté,všetci raz zomrieme a pred Hospodinom budeme všetci súdení podľa našich skutkov

  • Hele ale Krtek zas takový střelec není. On by mohl dělat drahám CFO a nějakého objížděče konferencí, ale jinak tam spíš chodil do práce a nějak v tom plaval, zřejmě s očekáváním, že to nějak dopadne.

 • Do představenstva tipuji 2 komunisty… To bude ten svěží vítr…

  • Já to tipuji na JUDr. Veselého – ten tam přežívá všechny režimy a každému se přizpůsobí!

   • No, taková myšlenka není úplně nerealistická – čím větší absurdita, tím větší má naději na realizaci …

 • Cekal jsem to a nedivim se mu. Tok s Moosem si mohou pogratulovat…
  Otazkou je koho tak narychlo vyberou na jeho misto ? Bude to odbornik a kvalitni clovek, nebo nejaky trafikant ? Bude to jeste moc zajimave…

  • Krtka jsem sice nikdy za žádnou „hvězdu“ nepovažoval, ale asi něco skutečně dokázal – a teď to dokazuje i tím, že si nenechá „kálet na hlavu“, a určitě se „neztratí“ ani mimo ČD: dobře jim tak, ať si teď sami „vylížou“, co sami způsobili – jen ČD a jejich zákazníkům to určitě nepomůže.

   • Krtek se neztratí, ale začnou se ztrácet ČD. Toto poŤok potřeboval, následně mu Moos splní několik přání a do roku bude Moos odvolán. Kam se hrabe Bakala….

 • Řešení je prosté – na úterním mimořádném zasedání dozorčí rady tato vrátí do funkce místopředsedy představenstva Ing. Urbana, čímž rovněž zůstane zachována kontinuita, která byla zmiňována panem Ťokem a panem Moosem, a vše bude vyřešeno.

 • Rozumíte, prosím, opravdu někdo větě „Ještě před několika dny generální ředitel Českých drah Pavel Krtek opustí vedení státní firmy zcela.“? Já nějak ne …

  • Ta věta má normální smysl, zkuste si místo slov ,,ještě před několika dny” dát slovo ,,bývalý” . Nevím jak více význam této věty popsat. Hovoří prostě o panu Krtkovi a označuje, že ještě před několika dny byl generálním ředitelem.

   • Vida – díky: já sice také často používám komplikovaného slohu a různých rozvitých neshodných přívlastků (nebo jak se ty slovní kategorie teď nazývají – já jsem se českou gramatiku učil před asi 60 roky a už jsem toho samozřejmě naprostou většinu dávno zapomněl), ale tohle mě nenapadlo – budu asi muset požádat autora o doučování ve věci jeho způsobů vyjadřování …

    • „budu asi muset požádat autora o doučování ve věci jeho způsobů vyjadřování…“
     Podle mě se jen snaží být zajímavý, to je celé.

  • on měl dělat nějakého předsedu představenstva, což je o hodně nišží plat, a kdyby to vzal měl by nižší odstupné, tak ono je rozdíl mít odstupné 5 mil. a nebo 1-2 mil. 😉
   Asi každý kdo umí do 5 počítat, by vzal radši 5 mil. než 1 mil. , na tom není co řešit 😉

  • on přeci chtěl dělat cosi jiného, potom to chtěl vzít zpět a ted uplně odejít.

 • Ono v ČD vedení odjakživa zajímaly hlavně tři věci – výše platu, prémie a zlaté padáky, to ostatní potom už bylo podružné..

  • že jste se dosud nepřihlásil do nějakého výběrka.Teď máte možnost.

Newsletter

Partneři


Výběr editora