Pavel Krtek opustí České dráhy úplně, stát musí hledat třetího do vedení

Šéf ČD Pavel Krtek ve vlaku z Dillí do Agry. Foto: ČDŠéf ČD Pavel Krtek ve vlaku z Dillí do Agry. Foto: ČD

Ještě před několika dny generální ředitel Českých drah Pavel Krtek opustí vedení státní firmy zcela. Dozorčí radě dnes oznámil, že

Ještě před několika dny generální ředitel Českých drah Pavel Krtek opustí vedení státní firmy zcela. Dozorčí radě dnes oznámil, že nepřijímá post místopředsedy představenstva.

Deníku Zdopravy.cz to potvrdil předseda dozorčí rady Petr Moos. „Pracovali jsme i s tímto scénářem, že post odmítne. Svoláme mimořádnou dozorčí radu, která zvolí třetího člena,“ řekl Moos. Kdo jím má být, není jasné, jména nechtěl Moos konkretizovat. Podle něj by mělo jít ale o nový impuls pro vedení firmy.

Krtek už v úterý na jednání dozorčí rady, kde byl odvolán z pozice předsedy představenstva, oznámil, že si bere čas do pátku na rozmyšlenou, zda nový post přijme. Svůj krok nechtěl ani dnes komentovat.

Pro České dráhy to znamená, že aktuálně nemá usnášeníschopné představenstvo, z pěti původních členů má jen nyní dva členy. Na v úterý dva odvolané členy chtěla vypsat dozorčí rada výběrové řízení, na nástupce Krtka ale půjde nejspíše přímým výběrem.

O Krtkově váhání s přijmutím postu místopředsedy představenstva ČD informoval deník Zdopravy.cz ve středu. Krtek měl zůstat ve vedení drah, aby zůstala kontinuita a měl mít na starosti ekonomiku a finance, tedy především refinancování dluhopisů příští rok.

Krtek byl na jednání rady jmenován místopředsedou místo Ludvíka Urbana, který v představenstvu skončil úplně. Do čela drah na post předsedy představenstva se přesunul Miroslav Kupec. „Rozhodnutí ponechat ve vedení ČD Ing. Krtka chápu jako potřebu zachovat kontinuitu a stabilitu vedení,“ komentoval v úterý ministr dopravy Dan Ťok.

Důvodem Krtkova váhání mohl být fakt, že s ním nikdo jeho sesazení na nižší post nekonzultoval. Jedna z verzí je i údajná interpretace Krtkovy smlouvy: podle ní mu členství v představenstvu zaniká, pokud je odvolán z pozice předsedy. Mezi dalšími důvody může být i snaha získat vyšší odstupné, na které mu vzniká odvoláním nárok. Pokud by skončil jako místopředseda, měl by odstupné nižší. Ve hře je i varianta, že nechce jednat o refinancování dluhů Českých drah, pokud nebude mít přímý vliv na směřování společnosti.

Tagy České dráhy Pavel Krtek
25 komentářů