Nová zápletka v personálních změnách na ČD. Krtek se rozmýšlí, zda zůstane

Pavel Krtek. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářPavel Krtek. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Představenstvo Českých drah může v pátek přestat být usnášeníschopné. I když se po včerejším odvolání dvou členů představenstva situace na

Představenstvo Českých drah může v pátek přestat být usnášeníschopné. I když se po včerejším odvolání dvou členů představenstva situace na první pohled uklidnila, z vedení nakonec ještě do konce týdne možná odejde do včera generální ředitel Pavel Krtek.

Podle informací deníku Zdopravy.cz si v úterý po hlasování dozorčí rady vzal Krtek tři dny na rozmyšlenou, zda přijme nový post místopředsedy představenstva. Na něj byl v úterý radou zvolen. „Ano, je to pravda,“ potvrdil informaci předseda dozorčí rady Petr Moos.

České dráhy a ministerstvo dopravy přitom včera oznámily jako hotovou věc, že Krtek ve vedení drah zůstane a bude mít na starosti ekonomiku a finance, tedy především refinancování dluhopisů příští rok.

Krtek byl na jednání rady jmenován místopředsedou místo Ludvíka Urbana, který v představenstvu skončil úplně. Do čela drah na post předsedy představenstva se přesunul Miroslav Kupec. „Rozhodnutí ponechat ve vedení ČD Ing. Krtka chápu jako potřebu zachovat kontinuitu a stabilitu vedení,“ komentoval to ministr dopravy Dan Ťok.

Krtek informaci o svém váhání nechtěl jakkoliv komentovat. Pokud v pátek oznámí, že funkci nepřijímá, představenstvo bude mít jen dva členy a nebude usnášeníschopné. Dozorčí rada pak bude muset hledat alespoň jednoho nového člena, případně snížit počet členů v představenstvu ve stanovách firmy na tři, jako tomu bylo v minulosti.

Důvodem Krtkova váhání může být fakt, že s ním nikdo jeho sesazení na nižší post nekonzultoval. Jedna z verzí je i údajná interpretace Krtkovy smlouvy: podle ní mu členství v představenstvu zaniká, pokud je odvolán z pozice předsedy. Mezi dalšími důvody může být i snaha získat vyšší odstupné, na které mu vzniká odvoláním nárok. Pokud by skončil jako místopředseda, měl by odstupné nižší. Ve hře je i varianta, že nechce jednat o refinancování dluhů Českých drah, pokud nebude mít přímý vliv na směřování společnosti.

Tagy České dráhy Krtek představenstvo
22 komentářů