Dopravci Lidé Železnice

Nová zápletka v personálních změnách na ČD. Krtek se rozmýšlí, zda zůstane

Pavel Krtek. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Pavel Krtek. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Představenstvo Českých drah může v pátek přestat být usnášeníschopné. I když se po včerejším odvolání dvou členů představenstva situace na první pohled uklidnila, z vedení nakonec ještě do konce týdne možná odejde do včera generální ředitel Pavel Krtek.

Podle informací deníku Zdopravy.cz si v úterý po hlasování dozorčí rady vzal Krtek tři dny na rozmyšlenou, zda přijme nový post místopředsedy představenstva. Na něj byl v úterý radou zvolen. „Ano, je to pravda,“ potvrdil informaci předseda dozorčí rady Petr Moos.

České dráhy a ministerstvo dopravy přitom včera oznámily jako hotovou věc, že Krtek ve vedení drah zůstane a bude mít na starosti ekonomiku a finance, tedy především refinancování dluhopisů příští rok.

Krtek byl na jednání rady jmenován místopředsedou místo Ludvíka Urbana, který v představenstvu skončil úplně. Do čela drah na post předsedy představenstva se přesunul Miroslav Kupec. „Rozhodnutí ponechat ve vedení ČD Ing. Krtka chápu jako potřebu zachovat kontinuitu a stabilitu vedení,“ komentoval to ministr dopravy Dan Ťok.

Krtek informaci o svém váhání nechtěl jakkoliv komentovat. Pokud v pátek oznámí, že funkci nepřijímá, představenstvo bude mít jen dva členy a nebude usnášeníschopné. Dozorčí rada pak bude muset hledat alespoň jednoho nového člena, případně snížit počet členů v představenstvu ve stanovách firmy na tři, jako tomu bylo v minulosti.

Důvodem Krtkova váhání může být fakt, že s ním nikdo jeho sesazení na nižší post nekonzultoval. Jedna z verzí je i údajná interpretace Krtkovy smlouvy: podle ní mu členství v představenstvu zaniká, pokud je odvolán z pozice předsedy. Mezi dalšími důvody může být i snaha získat vyšší odstupné, na které mu vzniká odvoláním nárok. Pokud by skončil jako místopředseda, měl by odstupné nižší. Ve hře je i varianta, že nechce jednat o refinancování dluhů Českých drah, pokud nebude mít přímý vliv na směřování společnosti.

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Medvěd

Včera o půl sedmý večer na ČT 24 byl rozhovor s novým generálním ředitelem ČD .

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2593909-konkurence-nam-prospela-nyni-se-chceme-prosadit-na-otevrenem-trhu-rekl-sef-cd

Byl jsem naježen jak dikobraz.

Jednotný systém na dráze byl rozdroben a je všelijakými reorganizacemi zdevastován.

Ministrině financí by měla říct na férovku, kolik to stát stálo.

Viktor

Krtkovo váhání je logické, ale je tam další háček a to nemožnost mít 2 členné představenstvo z důvodu ratingu a dalších obchodních komplikací neboť představenstvo nebude usnasenischopne. Ukazuje to jediné a to naprostá neschopnost Moose, který není manager a nemá tam co dělat. Nezvládl první jednání dozorčí rady když prošvihl termíny na svolání a teď další dost významná bota…To není jak zkoušet studenty… Akademik…

ondřej

OD fungování nějakého systému to jde do kytek,Pavel Krtek dobrý ředitel ČD odvolán a místo něj lopata…. Proč,? politickej šit Chce se mi blejt ..Železnice v ČR JE V HÁJI, není snaha nic zlepšit jen to rozjebat co nejvíc. Komunisti byli svině ale ten system spíš nesystem tedkom to je snad horší než ….

Jákob

Být jim, tak mizím co nejdřív, aby si zbytečně nepoškodil reputaci a nemusel jim tam dělat šaška.
Co se týče předsedy dozorčí rady. No vždycky jsem si myslel, že lidi z devádesátek už se z hrobu nemůžou vrátit, ale oni jsou pořád defacto schovaní a připraveni nastoupit do vysokých funkcí. Každopádně to možná byl jediný, který byl na sebe ochotný vzít „čistku“, kterou teda ani neumí pořádně vysvětlit. Výsledek toho, že stát tuhle akciovku nikdy neuměl a neumí řídit jako firmu. Proto míří tam, kde už nějakou dobu jsou ČSA.

jan

Nevím, třeba potřebují instalovat někoho, kdo schválí vyvedení pozemků za korunu. (parkoviště, pod kolejema v nádražích a pod.) Ale být majitelem dluhopisů, tak asi štěkám a možná podávám trestní oznámení. Protože by se mi tím podstatně zhoršilo zajištění. Protože to v té společnosti je, a pak prostě nebude.

Radek

To se dalo čekat.

lokodepo

O odchodné tady nejspíše ani nejde, spíše o čest a hrdost – dneska ráno byl hodně zachmuřený. Je mi ho líto, určitě to nebyl špatný ředitel.
Místo představenstva ČD se ministr měl prioritně zaměřit na SŽDC a tam udělat pořádnej průvan. Ačkoliv od Svobody jsem si toho moc nesliboval, tak po půlroce jeho působení na nejvyšším postu je pro mne velkým zklamáním (zatímco pan ministr je s ním určitě velmi spokojený), pod jeho vedením nepravosti a zločinná jednání SŽDC jen kvetou.

X 1

Též mam za to, aby se na celyho ministra vykvák. Odejde jako dobre ředitel a se vztyčeno hlavo. Posunul ČD o notne kus dál. A hlavně do Evropy. Jasny nemohl vyčarovat sme nove vlake, ale systémově sa teho dost zlepšilo. Vubec jsem nepochopil, co mu ministr vyčíta. Liberalizaco železnični dopravy, tu má připravit a aplikovat samo ministerstvo. ČD sa potem přirozeně přizpůsobí. Ale jestliže ministerští úředníci dopravě nerozumí a na všechno se chodí ptát do vedlejších vrat, k Modrejm, tož sa potem nemožo divit. Ťok se obklopil saméma Neumětelama a liberalizaco stavijo obráceně. Prostě vytírajo schode odspoda nahoro. Osobně si… Číst vice »

Bratt

Pan ministr mu vytýkal,že brání Jančurovi v expanzi,a on pan Jančura podporoval hnutí ANO v předvolební kampani-nic není zadarmo.Vím o lidech,kteří na pana Ťoka podají v dohledné době trestní oznámení pro špatnou správu státního majetku.Pan Krtek byl excelentní ředitel,ale určitým podnikatelům to hodně vadilo.Pan Ťok ale nemá rozhodně hájit jejich zájmy.Pan Sůra je bdělý a bleskově můj příspěvek smaže,i on pracuje pro ně.Ta příprava na liberalizaci trhu v podání pana Ťoka spočívá v poslušném odevzdání výkonů,lokomotivních dep atd.

TrainDriver

Pravda a lež jsou velice relativní pojmy, pane Sůra…..

Rossec

Až čas ukáže, jestli se poŤok inspiroval nasazením Tvrdíka do ČSA.

X 1

Rossec
Boha jeho. Doufejme, že ne !

Milan

Ačkoli jako vzdálený pozorovatel, i na mě působil Krtek celkem pozitivně a že se snažil. Takže pokud nastane bezdůvodným odvoláním ve vedení ČD chaos, přeju hlavně Moosovi, aby si v tom vymáchal rypák a snad by to mohlo přispět k jeho odvolání, přínos pro čd od něj neočekávám, naopak.

Martin1

Moosovi vůbec nejde o ČD. Je mu jde o jeho samotného. O ten pocit, že je zase někde ve vysoké funkci, že je znovu „vysoký hráč“. Dělá tak užitečného i….a, aniž by si to sám plně uvědomoval. To, že je Moos už tak trochu za zenitem, ví snad každý student ČVUT.

železničář v důchodu

To je, bohužel, zjevně naprosto trefné: tak to ovšem dopadá vždy, když někdo neumí odejít „se štítem“ – a Moos mě zklamal, že se nezařadil do té „lepší společnosti“ …

Jiri Tyr

SZDC se uz neboji ani kuklacu z NCOZ…

jan

Asi nebude vše, jak někdo píská.

Vlastimil

Rozložit ČD – ANO, to dovedeme. Dan Ťok 2018

Jiří 2

Tak ono řešit refinancování stávajících dluhů a k tomu případné další úvěry nového vedení (a že jistě budou), to je tak trochu danajský dar…

T.H.

…zatímco kdyby zůstal předsedou představenstva, tak by to řešit nemusel, firmu by mohl směřovat podle svých (=Faltýnkovy kliky v ANO) vlivů a „akcionáře“ (Českou republiku v zastoupení Ministerstvem dopravy) by poslouchat nemusel?

X 1

T H Podívej se na to jinak. Pokud by Krtek nabídku na místopředsedu přijal, tož pak by byl zodpovědný za dluhy ČD a jejich financováni, které by však neměl pod kontrolou a byl by bez možnosti to jakkkoliv ovlivnit. Pokud by zůstal El direttore, měl by to pod kontrolou. V liberalizační panice, kdy modrogumní kancelář bojuje s tou vedlejši a zároveň všechny mezi sebou, nepustí jeden odbor jakoukoliv informaci tomu druhému. Natož bývalému šéfovi. Jenom by mu házeli klacky pod nohy. Už teď jsou všichni zaměstnanci v nejistotě, co bude. Jaká je čeká budoucnost. Držení informací pod pokličkou. Klamání nepřítele.… Číst vice »