Paříž a okolí zvažují vlaky úplně zdarma, tamní vláda zadala první studii

Jednotka Régiolis pro příměstskou dopravu ve Francii. Foto: AlstomJednotka Régiolis pro příměstskou dopravu ve Francii. Foto: Alstom

Největší francouzský administrativní region podle počtu obyvatel Ile-de-France,  který zahrnuje Paříž a okolní departementy, začal zkoumat, zda je vůbec proveditelné zavést

Největší francouzský administrativní region podle počtu obyvatel Ile-de-France,  který zahrnuje Paříž a okolní departementy, začal zkoumat, zda je vůbec proveditelné zavést pro obyvatele veřejnou dopravu zdarma.

Dva týdny poté, co pařížská primátorka Anne Hidalgová oznámila, že chce v Paříži zavést jízdné pro všechny zdarma, přišla ale prezidentka centrálního regionu s tím, že je potřeba zadat studii, která reálnost dopravy zdarma zhodnotí. Hromadnou dopravu v regionu včetně samotné Paříže řeší právě centrální region Ile-de-France, nikoliv samotná radnice.

Vláda regionu rozhodla o zadání studie, která má do září říci, zda je něco takového vůbec proveditelné a udržitelné. Studii zpracuje devítičlenný tým, který vede někdejší šéf SNCF Réseau (obdoba SŽDC) Jacques Rapoport.

Jízdné zdarma se v Paříži stalo velkým tématem už v polovině března, kdy s tímto nápadem přišla pařížská primátorka. Chce tím snížit emise z individuální automobilové dopravy.

Studie má podle zadání řešit nejen výpadek příjmů ve výši kolem tří miliard eur ročně, ale i potřebné peníze do modernizace železniční sítě. „Jízdné zdarma nesmí znamenat zastarávání a zhoršení veřejné dopravy,“ uvedla regionální prezidentka Valérie Pécresseová.

Tagy doprava zdarma francie Paříž
27 komentářů