dkv-spojujeme

Pardubický kraj uleví BusLine, část spojů v jízdním řádu zruší

Autobusy SOR společnosti BusLine Pardubicko. Foto: BusLineAutobusy SOR společnosti BusLine Pardubicko. Foto: BusLine

BusLine stále nemá dostatek řidičů.

V Pardubickém kraji se v srpnu mírně změní jízdní řád regionální autobusové dopravy. Malé procento spojů nebude jezdit. Je to kvůli dopravci BusLine, který nemá dost řidičů, uvedl kraj v tiskové zprávě.

Zhruba od půlky června, kdy v kraji začali jezdit noví dopravci, nastávaly výpadky spojů zejména v okresech Svitavy a Ústí nad Orlicí. Upravený jízdní řád dočasně ruší málo využívané spoje. „Stávalo se nám, že spoje, které byly nahlášeny, že pojedou, tak nevyjely, a cestující měli velký problém, jak tuto situaci vyřešit, když už stáli na zastávce. Nemohli se bohužel absolutně spolehnout na informace, které nám, ale i jim, byly den předem poskytnuty. Proto jsme se dohodli s dopravcem na omezení méně využívaných spojů tak, aby ostatní dokázal dopravce odjezdit s železnou pravidelností,“ řekl náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS).

V pracovní dny nebude jezdit 40 z 1277 spojů, v sobotu osm z 219 spojů a v neděli 10 z 233 spojů. O všech změnách kraj do konce týdne informuje starosty. Jízdní řád bude platit do konce prázdnin, o úpravách jízdních řádů od září teprve kraj s dopravci jedná.

To, že přistupujeme k úpravám dopravy, je nejen pro nedostatek řidičů, ale i z důvodu neúměrných finančních nákladů, které během dvou let vzrostly z důvodu enormního nárůstu cen pohonných hmot o více jak třetinu. Jde nám hlavně o to, aby všechny spoje uvedené v jízdních řádech stoprocentně jezdily a nemuseli jsme razantně zdražovat jízdné,“ dodal Kortyš

Hejtmanství má s dopravci smlouvy na deset let. Společnost BusLine získala Orlickoústecko, Lanškrounsko, Jevíčsko a Litomyšlsko. V prvních dnech činily výpadky až 200 spojů denně, později se jejich počet snížil na 40 až 80. Firmě se nepodařilo převzít část řidičů po předchozím dopravci.

Aby byly cestujícím komplikace alespoň částečně kompenzovány, nevybíralo se v autobusech od 14. června zhruba dva týdny jízdné. Pardubický kraj chce firmě BusLine zatím odebrat část nasmlouvaných plateb, kromě toho bude muset firma zaplatit pokutu podle uzavřené smlouvy.

Kromě BusLine přepravní služby v kraji zajišťují ještě firmy Umbrella Services, ZDAR, Arriva autobusy a Car Tour. V jejich oblastech se závažné problémy nevyskytly.

ČTK

Tagy BusLine BusLine Pardubicko Pardubický kraj
121 komentářů