2206_CENDIS_sleva_jizdne_Zdopravy_728x90

Pardubice sní o novém leteckém spojení s ruskou Kalugou. S dotací

Terminál ruského letiště Kaluga. Pramen: Pardubický krajTerminál ruského letiště Kaluga. Pramen: Pardubický kraj

Zástupci Pardubického kraje, Pardubic a společnosti East Bohemian Airport provozující pardubické letiště jednali v ruské Kaluze o možném přímém spojení

Zástupci Pardubického kraje, Pardubic a společnosti East Bohemian Airport provozující pardubické letiště jednali v ruské Kaluze o možném přímém spojení mezi oběma městy. Podle tiskové zprávy kraje se hejtman Martin Netolický dohodl se svým protějškem Anatolijem Artamonovem domluvil na konkrétních krocích, jejichž cílem je navázání přímých letů. Kraj i Kalužská oblast chce provoz letů dotovat.

„Ruská strana projevila eminentní zájem o jednání, které by mělo vést k zavedení přímého leteckého spojení mezi Pardubicemi a Kalugou. Obě města mají společné to, že se nachází nedaleko hlavního města země s dobrou dopravní dostupností jak po železnici, tak po silnici. To je také velkým benefitem Kalugy oproti velkým letištím v Moskvě, které jsou vzhledem k dopravní situaci v ruském hlavním městě často špatně dostupná,“ uvedl hejtman Netolický.

Obě letiště toho mají společného více: také marně sní o větším provozu. Zatímco do Pardubic létá aktuálně na pravidelné lince pouze Ryanair z Alicante a od konce října začne ukrajinské SkyUp Airlines s lety do Kyjeva, v Kaluze je linek více, ale většinou s menšími letadly. I tak jsou v letovém řádu dny, kdy zde nepřistane ani letadlo.

Kaluga je jedním z centrem automobilového průmyslu v Rusku díky závodu Volkswagenu, kde se vyrábí i škodovky.

Podle Netolického jsou Pardubický kraj i Kalužská oblast připravena novou linku dotovat. „Ruská strana se zavázala, že je připravena na počátku spojení vynaložit dvojnásobnou finanční částku než akcionáři letiště EBA. My jsme připraveni, pakliže nalezneme dopravce a finanční model bude rozumný, podpořit tuto linku v jejím počátku z krajského rozpočtu,“ sdělil hejtman Netolický, který se o tyto lety zajímal také v rámci jednání ve dvou průmyslových oblastech.

Eminentní zájem o spojení by měli podle kraje například čeští zaměstnanci koncernu Volkswagen v Kaluze, ale také ruští turisté, kterým mnohdy cesta z Kalužské oblasti na moskevské letiště Šerementěvo trvá i okolo pěti hodin.

Kalužské letiště získalo mezinárodní status v roce 2015. „Letiště je velmi útulné, a to včetně nového terminálu, který vyšel na přibližně 140 milionů korun. Jedná se o velmi jednoduchou stavbu, která však plní nejpřísnější bezpečnostní kritéria pro mezinárodní lety,“ popsal hejtman.

Tagy Kaluga Letiště Pardubice Pardubický kraj
31 komentářů