Pardubice mají nový terminál pro meziměstské autobusy za 125 milionů korun, nemá WC

Nový Terminál B pro meziměstskou dopravu v Pardubicích. Foto: Pardubice.euNový Terminál B pro meziměstskou dopravu v Pardubicích. Foto: Pardubice.eu

Terminál umožní snadnější přestup mezi všemi druhy veřejné dopravy.

Změna jízdních řádů v neděli přinese i přesun zastavování meziměstských autobusů v Pardubicích. Nově začne autobusům sloužit Terminál B vedle hlavního vlakového nádraží.

Stavební práce trvaly zhruba rok a město vyšly na přibližně 125 milionů korun, z čehož téměř 87 milionů korun by měla pokrýt dotace Evropské unie z Integrovaného operačního programu a od Pardubického kraje. Kvůli stavbě muselo dojít k demolici bytového domu. Stávající autobusové nádraží je od železniční stanice vzdáleno zhruba půl kilometru.

Díky novému terminálu bude nyní veškerá veřejná doprava soustředěna u hlavního nádraží, což má lidem výrazně usnadnit přestupy. Provoz na stávajícím autobusovém nádraží bude postupně ukončen. „Otevřením terminálu se výrazně zvýší komfort oproti stávajícímu autobusovému nádraží. Je to odtud blízko i na vlakové nádraží a Terminál A, odkud odjíždí vozy městské hromadné dopravy,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Kromě osmi nástupních, dvou výstupních a dalších ploch pro odstavení autobusů vznikl také mobiliář pro veřejnost jako lavičky, vodní prvky nebo stojany na kola. Podle náměstka primátora Pardubic Jana Hrabala (ANO 2011) nový prostor působí příjemně a svěže.

Veškeré změny spojené s přesunem provozu dálkových autobusů na nový Terminál B doprovází také změny jízdních řádů a nově budou pojmenovány také některé autobusové zastávky. Stejně jako terminál pro městskou hromadnou dopravu jej bude provozovat Dopravní podnik města Pardubic, který tak bude mít na starost kompletní provoz a údržbu terminálu včetně zázemí pro řidiče a především správu všech elektronických zobrazovacích tabulí a označníků. Stávající zastávka MHD Autobusové nádraží se nově bude jmenovat U Marka a zastávka Polabiny, Hradecká bude přejmenována na stanici Terminál Univerzita.

Terminál čeká měsíc zkušebního provozu, kdy bude město a kraj vyhodnocovat připomínky cestujících i dopravců. Nový terminál nemá vlastní toalety, podle města mohou cestující využít ty na vlakovém nádraží.

Nový Terminál B pro meziměstskou dopravu v Pardubicích. Foto: Pardubický krajNový Terminál B pro meziměstskou dopravu v Pardubicích. Foto: Pardubický krajNový Terminál B pro meziměstskou dopravu v Pardubicích. Foto: Pardubický krajNový Terminál B pro meziměstskou dopravu v Pardubicích. Foto: Pardubický krajNový Terminál B pro meziměstskou dopravu v Pardubicích. Foto: Pardubice.euNový Terminál B pro meziměstskou dopravu v Pardubicích. Foto: Pardubice.euNový Terminál B pro meziměstskou dopravu v Pardubicích. Foto: Pardubice.euNový Terminál B pro meziměstskou dopravu v Pardubicích. Foto: Pardubice.euNový Terminál B pro meziměstskou dopravu v Pardubicích. Foto: Pardubice.eu
Tagy pardubice Pardubický kraj terminál Pardubice
77 komentářů