egoe-plus
Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví

Papeete – Paříž: Koronavirus donutil aerolinky uskutečnit nejdelší linkový let

Boeing 787-9 v barvách Air Tahiti Nui. Foto: Boeing
Boeing 787-9 v barvách Air Tahiti Nui. Foto: Boeing

Cestovní omezení přijímaná mnohými státy kvůli současné pandemii nového typu koronaviru mají obzvlášť neblahé důsledky na letecký průmysl. V důsledku současných výjimečných opatření však francouzská aerolinka Air Tahiti Nui uskutečnila dosud nejdelší linkový přímý let v historii. Letadlo na cestě z Tahiti do Paříže uletělo 15.715 kilometrů, informoval zpravodajský web CNN.

Rekordně dlouhá cesta byla přímým důsledkem nedávno vyhlášeného zákazu vstupu pro Evropany do Spojených států. Za normálních okolností má totiž letadlo na této trase mezipřistání v Los Angeles. Všichni cestující tam však musí ze stroje vystoupit a projít americkou pohraniční kontrolou, než mohou absolvovat další část cesty. To však u cestujících na palubě za nynějších podmínek nešlo.

Let TN064 proto vyrazil v neděli ve 3:00 místního času z hlavního města Tahiti Papeete a v 6:30 SEČ ve stejný den dorazil do Paříže. Stroj byl ve vzduchu necelých 16 hodin. Jednalo se také o nejdelší domácí let, jelikož Tahiti je součástí Francouzské Polynésie, jež je francouzským zámořským územím.

Let na vzdálenost překonal dosavadní rekord společnosti Singapore Airlines, které provozují linkové spojení mezi Singapurem a městem Newark poblíž New Yorku, které je dlouhé 15.343 kilometrů. Společnost Air Tahiti Nui uvedla, že na palubě byla posílená posádka včetně čtyř pilotů, kteří řídili stroj společnosti Boeing 787-9 Dreamliner. Letadlo tak dlouhou vzdálenost zvládlo uletět také kvůli tomu, že nebylo plné, a mělo proto nižší spotřebu paliva.

Jiný rekord drží australské aerolinky Qantas, jež vypravily zkušební přímý let z Londýna do Sydney. Letoun urazil necelých 17.800 kilometrů a ve vzduchu byl 19 hodin a 19 minut. Jelikož ale na palubě nebyli platící zákazníci, nelze jej počítat jako komerční linkový let.

ČTK

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
EM*

Je nemožné, aby dorazili do cíle v neděli bez schopnosti cestovat časem. Prosím o opravu na pondělí.

Y.K.

Datová hranice, nic?
Tam se opravdu cestuje časem, překročením na východ se dostanete do včera.

EM*

Žádná datová hranice po cestě není.

Když letadlo v neděli ve 3:00 místního času startovalo z Papeete, tak v Paříži ve stejnou dobu již bylo 14:00.

Y.K.

Skutečně, to jsem si neověřil, pardon.

Martin V.

EM* má pravdu, cestou vážně žádná datová hranice není: https://www.flightradar24.com/data/aircraft/f-otoa#24310bc8
Teď změnili mezipřistání z LAX na Pointe-à-Pitre na Guadeloupe, takže je to čistě vnitrostátní let s mezipřistáním. 🙂

Y.K.

Jojo, už jsem se také podíval, opravdu není.

MaT

A proč nemohli cestující počkat při dotankování v letadle? Já vím, ono je to pohodlnější se trochu protáhnout i mimo letadlo, ale když to nejde… A proč nemohli zůstat v nějakém tranzitním prostoru? Zažil jsem nějaká technická mezipřistání v Hurghadě – jednou to bylo tak, že se z letadla fakt nevystupovalo a tankovalo se i s cestujícími (v takovém případě to má být vždy pod dohledem hasičů). Když jsem ze stejné destinace letěl zpátky, tak nás sice z letadla pustili, ale ono to asi bylo spíš horší – pustili nás jen do nějakého uzavřeného prostoru na gatu, kde ze 4… Číst vice »

Vít Jůza

A jestli není lepší letět přímo … i kdyby šlo jen o to zdržení a tankování s asistencí hasičů …

Michal Štěpán

Každý stát má své instrukce, jak řešit dotankování s cestujícími na palubě. Některé státy to neumožňují vůbec, jiné státy pouze s asistencí hasičů. Dále do toho vstupuje na lokální úrovni „neletecká legislativa“, která může vyžadovat v případě přistání letadla kontrolu toho, co veze na palubě. Tedy i cestujících. Ale pokud ti jsou nežádoucí, tak letadlo přistát nesmí, pokud se nejedná o nouzovou situaci (a to by se pak muselo vyšetřovat).

Každopádně gratulace letecké společnosti za výborný výkon! Já osobně preferuji létat bez přestupů bez ohledu na délku letu.

Mad_Majk

V USA pro cestující v podstatě nic jako tranzitní prostor neexistuje. Takže proto.