Nezvyklý incident řeší policie v USA. V Las Vegas zatkla na letišti muže, který se záhadným způsobem dostal na křídlo Boeingu 737-800, procházel se po něm a pak z něj spadl.
Cestujícím linky Alaska Airlines z Las Vegas do Portlandu se před odletem naskytla podívaná jako v seriálu Pan Tau, kde se hlavní postava rovněž procházela po křídle. V Las Vegas byl ale podle záběrů na sociálních sítích buď pomatenec nebo muž pod vlivem omamných látek. Let kvůli tomu nabral přes čtyři hodiny zpoždění.
WTH did I just witness… #alaskaairlines #alaskaflight1367 #lasvegas #lasvegasairport pic.twitter.com/vdXsDrrU44
— ErinInWA (@ErinInWA) December 13, 2020
Video muže na křídlech se šíří sociálními sítěmi. Nejprve se na něm procházel, pak si na něj sedl, nakonec si sundal boty a ponožky a snažil se vylézt na zakončení křídla, takzvaný winglet.
Podle CNN muž pravděpodobně přelezl plot letiště McCarran v Las Vegas. Než ho stihla policie dohnat, dostal se až k letadlu, v němž už byli nastoupeni cestující a připravovalo se na vzlet.
Let nabral přes čtyři hodiny zpoždění, než mohlo letadlo znovu vzlétnout, muselo křídlo projít kontrolou mechaniků.
Děti mi říkaj, pan Au, bylo to krásný, tak čau!
To není winglet ale sharklet.
Je to winglety, sharklety má Airbus
A část letadla rudder mohou používat všichni jako rudder? A jak je to s wings?
Vámi uvedené příklady jsou v pohodě. Křídlo (wing) i kormidlo (rudder) mají všechna letadla stejně.pojmenovaná. 🙂
Rudder je rudder, směrovka. Zato vztlakové klapky a sloty mohou být mnoha provedení. Stejně jako Winglety, ty vyvinula NASA někdy v 70 letech za účelem snížení indukovaného odporu (v téměř svislá plocha v úhlu konci křídla) obecně „Wingtip device“. V průběhu času se výrobci snažili o různé techniky jak indukovaný odpor snížit ještě více, případně zlepšit rozložení vztlaku po délce rozpětí, na což mají winglety obrovský vliv. Často obecně říká winglet ať je to jakákoliv podskupina. – canted winglet (asi nejstarší variata – vertilkání část bez přechodů) – blended winglet (plynulý přechod z křídla do vertikální části) – podskupina „sharklet“… Číst vice »
Je to Sharklet
Ne, není. Je to Split Scimitar Winglet (ostatně už to tu několikrát bylo zmíněno).
U Boeingů je to winglet. A winglet je certifikovaná ochranná známka společnosti (jejíž jméno jsem bohužel zapomněl, tak mě prosím někdo pak opravte), která je dodává na Boeingy. Takže jen Boeingy mají winglety.
U Airbusů A320 family máte wingtip fence (trojúhelníkový winglet) a sharklet (velký winglet). U jiných výrobců se to musí jmenovat zase jinak i když to vypadá a plní stejnou funkci.
Já mám dojem (alespoň jsem o tom nikde nic nenašel), že vlastní pojem winglet nemá ochrannou známku, nicméně řešení blended wingletů (nejen) má patentováno v USA firma Aviation Partners. Airbus má zase v Evropě patentované své sharklety, což fakticky také jsou blended winglety. Klasický divoký západ patentového práva, vlastní vynález je NASA, ale firmy si rozšlapávají bábovičky kdo to rozvinul originálněji.
Tohle je dokonce Split Scimitair Winglet
Neboli Splitter
m.youtube.com/watch?v=MqEOBwlkfyM
https://youtu.be/CMG15ga30QA tady je i konec videa. Docela by mě zajimalo kolik let dostal či jakou pokutu a taky kolik měl zlomených kostí. 🙂 🙂 🙂
Na videu psali, že byl zatčen a přepraven do zdravotnického zařízení. Ale není jasné, jestli na traumatologii nebo na psychiatrii (či jedno po druhém).
Budete ležet částečně na oddělení chirurgickém, částečně na oddělení pro duševně choré. Cestu pak doporučuji účtovat jako cestu dvou pacientů s poznámkou, že jeden převoz nepřežil.