Letecké společnosti Letectví

Pan Tau v Las Vegas. Po křídle Boeingu 737 připraveného k odletu se procházel muž

Boeing 737-800 společnosti Alaska Airlines. Foto: Alaska Airlines
Boeing 737-800 společnosti Alaska Airlines. Foto: Alaska Airlines
Policie muže po pádu z křídla zatkla.

Nezvyklý incident řeší policie v USA. V Las Vegas zatkla na letišti muže, který se záhadným způsobem dostal na křídlo Boeingu 737-800, procházel se po něm a pak z něj spadl.

Cestujícím linky Alaska Airlines z Las Vegas do Portlandu se před odletem naskytla podívaná jako v seriálu Pan Tau, kde se hlavní postava rovněž procházela po křídle. V Las Vegas byl ale podle záběrů na sociálních sítích buď pomatenec nebo muž pod vlivem omamných látek. Let kvůli tomu nabral přes čtyři hodiny zpoždění.

Video muže na křídlech se šíří sociálními sítěmi. Nejprve se na něm procházel, pak si na něj sedl, nakonec si sundal boty a ponožky a snažil se vylézt na zakončení křídla, takzvaný winglet.

Podle CNN muž pravděpodobně přelezl plot letiště McCarran v Las Vegas. Než ho stihla policie dohnat, dostal se až k letadlu, v němž už byli nastoupeni cestující a připravovalo se na vzlet.

Let nabral přes čtyři hodiny zpoždění, než mohlo letadlo znovu vzlétnout, muselo křídlo projít kontrolou mechaniků.

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Žabák

Děti mi říkaj, pan Au, bylo to krásný, tak čau!

kulhán

To není winglet ale sharklet.

Tomáš

Je to winglety, sharklety má Airbus

kulhán

A část letadla rudder mohou používat všichni jako rudder? A jak je to s wings?

Petr

Vámi uvedené příklady jsou v pohodě. Křídlo (wing) i kormidlo (rudder) mají všechna letadla stejně.pojmenovaná. 🙂

Y.K.

Rudder je rudder, směrovka. Zato vztlakové klapky a sloty mohou být mnoha provedení. Stejně jako Winglety, ty vyvinula NASA někdy v 70 letech za účelem snížení indukovaného odporu (v téměř svislá plocha v úhlu konci křídla) obecně „Wingtip device“. V průběhu času se výrobci snažili o různé techniky jak indukovaný odpor snížit ještě více, případně zlepšit rozložení vztlaku po délce rozpětí, na což mají winglety obrovský vliv. Často obecně říká winglet ať je to jakákoliv podskupina. – canted winglet (asi nejstarší variata – vertilkání část bez přechodů) – blended winglet (plynulý přechod z křídla do vertikální části) – podskupina „sharklet“… Číst vice »

Anonymous

Je to Sharklet

Y.K.

Ne, není. Je to Split Scimitar Winglet (ostatně už to tu několikrát bylo zmíněno).

Petr

U Boeingů je to winglet. A winglet je certifikovaná ochranná známka společnosti (jejíž jméno jsem bohužel zapomněl, tak mě prosím někdo pak opravte), která je dodává na Boeingy. Takže jen Boeingy mají winglety.

U Airbusů A320 family máte wingtip fence (trojúhelníkový winglet) a sharklet (velký winglet). U jiných výrobců se to musí jmenovat zase jinak i když to vypadá a plní stejnou funkci.

Y.K.

Já mám dojem (alespoň jsem o tom nikde nic nenašel), že vlastní pojem winglet nemá ochrannou známku, nicméně řešení blended wingletů (nejen) má patentováno v USA firma Aviation Partners. Airbus má zase v Evropě patentované své sharklety, což fakticky také jsou blended winglety. Klasický divoký západ patentového práva, vlastní vynález je NASA, ale firmy si rozšlapávají bábovičky kdo to rozvinul originálněji.

G700

Tohle je dokonce Split Scimitair Winglet

Láďa

Neboli Splitter

Apollo

m.youtube.com/watch?v=MqEOBwlkfyM

Mata

https://youtu.be/CMG15ga30QA tady je i konec videa. Docela by mě zajimalo kolik let dostal či jakou pokutu a taky kolik měl zlomených kostí. 🙂 🙂 🙂

Martin V.

Na videu psali, že byl zatčen a přepraven do zdravotnického zařízení. Ale není jasné, jestli na traumatologii nebo na psychiatrii (či jedno po druhém).

ABC

Budete ležet částečně na oddělení chirurgickém, částečně na oddělení pro duševně choré. Cestu pak doporučuji účtovat jako cestu dvou pacientů s poznámkou, že jeden převoz nepřežil.