Památkáři ocenili zmrtvýchvstání výtopny Kořenov na zubačce

Výtopna Kořenov po obnově. Autor: NPÚVýtopna Kořenov po obnově. Autor: NPÚ

Přes sto let staré výtopně v Kořenově na ozubnicové železnici Tanvald – Kořenov se tento týden dostalo ocenění památkářů. V

Přes sto let staré výtopně v Kořenově na ozubnicové železnici Tanvald – Kořenov se tento týden dostalo ocenění památkářů. V rámci předávání cen Patrimonium pro futuro získala Železniční společnost Tanvald o.p.s. a projektant Ivan Lejčar zvláštní ocenění ředitelky Národního památkové ústavu. Památkáři tak odměnili loňskou záchranu výtopny, která ještě před několika lety byla zříceninou určenou k srovnání se zemí.

Výtopna Kořenov před obnovou. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Výtopna Kořenov před obnovou.
Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

„Úcta k vlastnímu kulturnímu dědictví a k památkovým hodnotám u nás není zatím samozřejmostí a právě popularizací příkladů dobré praxe chceme nejen široké veřejnosti, ale i vlastníkům památek ukázat, že tato úcta a následná péče má smysl,“ uvedla šéfka NPÚ Naďa Goryczková.

Kořenovská výtopna byla vybudována v roce 1903 jako součást technického zázemí ozubnicové železniční tratě z Tanvaldu do Kořenova a dále do Hirschbergu v Dolním Slezsku (dnes Jelenia Góra). Svému účelu sloužila do roku 1987, kdy se pod tíhou sněhu zřítila střecha. Nevyužívaný objekt od té doby chátral.

Celková obnova výtopny proběhla mezi srpnem 2015 a červencem 2016 podle návrhu Ivana Lejčara, který vycházel z původních plánů a výkresů. V rámci projektu s názvem Zubačka – unikátní živé kulturní dědictví Jizerských hor a Krkonoš se podařilo získat finanční podporu z grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Další informace a fotografie Před/Po jsou na stránkách NPÚ.

Tagy Kořenov Tanvald výtopna zubačka
Žádné komentáře