Letecké společnosti Letectví

Pákistán uzavřel vzdušný koridor Evropa – Asie, aerolinky musí oklikou nebo ruší lety

Boieng 777-300 společnosti Thai Airways. Foto: Boeing
Boieng 777-300 společnosti Thai Airways. Foto: Boeing

Letecký provoz mezi Evropou a Asií dnes výrazně narušila krize ve vztazích Pákistánu a Indie. Pákistán se dnes rozhodl uzavřít zcela svůj vzdušný prostor a zkomplikoval tak provoz stovek zejména dálkových linek. Aerolinky musely začít hledat alternativní trasy, většinou přes Arabské moře a Perský záliv.

Zatímco nejprve během dne aerolinky rušily spojení hlavně do Pákistánu a Indie, večer se objevila první aerolinka, která kvůli tomu zrušila spojení jihovýchodní Asie a Evropy. Všechny lety na dnes a zítra zrušila společnost Thai Airways. Jde o celkem jedenáct letů každým směrem. Důvodem jsou obavy o bezpečnost.

Situaci důkladně monitorujeme, plánuje létat alternativní trasou mimo Pákistán. Čekáme zatím na patřičná povolení,“ uvedla firma v prohlášení.

Pákistán je pro letadla mezi Evropou a Asií důležitým vzdušným koridorem, za který teď aerolinky těžko hledají náhradu. Některé trasy nově vedou přes Arabské moře, což řadu letů prodlužuje. Asi největší prodloužení zažili dnes cestující letu Turkmenistan Airlines z Ašchabadu do pákistánského Lahore, který běžně trvá 2 hodiny a 17 minut, dnes letěl téměř pět hodin. Důvodem byla výrazně delší trasa přes Írán.

Některé aerolinky do Indie ani nedoletěly. Zřejmě největší šok čekal na cestující Air Canada na lince z Toronta do Dillí, který se otočil zpět do Kanady po 7 hodinách letu nad Švédskem.

Během dne došlo k velkým omezením provozu v Indii, což dobře ilustruje i animace na Flightradar24.com porovnávající provoz během stejného dne v únoru a v lednu.

Jiná trasa způsobuje i jiné problémy: je delší a tak na letech z jihovýchodní Evropy musí někteří dopravci ještě přistát cestou na dotankování. Dnes například několik letů z Thajska přistálo pro doplnění kerosinu v Bukurešti.

 

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

A to všechno kvůli dvěma sestřeleným indickým stíhačkám pákistánskou armádou. Situace měla zcela zásadní dopady na tisíce cestujících, kterým byly zrušeny lety a na aerolinky, kterým se výrazně lety prodražily kvůli obletům uzavřených vzdušných prostorů Pákistánu a Afgánistánu.

Daniel Mach

Ano, jen si stěžujte. A nebo se zeptejte pozůstalých těch asi 300 obětí z letu z Nizozemí do Malajsie, kterou sestřelili podobně postižení separatisté na východě Ukrajiny. To raději snesu zpoždění nebo zrušení letu.

Tom

Já si nestěžuji, pouze jsem konstatoval. Kde jste na to přišel, že si stěžuju. To jste pochopil, blbě….

Tom

A navíc srovnáváte trochu hrušky s jabkama. V případě sestřeleného letu Malaysia Airlines šlo trochu o něco jiného. Tam to byl zcela záměr sestřelit letadlo, bohužel se spletli a z oblohy sundali jiné letadlo než byl původní záměr. V Pákistánu sestřelila armáda zcela cíleně stíhačky kvůli tomu, že dle Pákistánu neoprávněně vstoupili na území, které ovládá on, a navíc ještě šlo o indické stíhačky, tedy ze země, se kterou Pákistánci vedou spory odjakživa, takže jste trochu mimo…

Daniel Mach

„A to všechno kvůli dvěma sestřeleným indickým stíhačkám …“ , tak tento začátek tak, že si stěžujete, že kvůli sestřelení se hned uzavře celý vzdušný prostor. Možná, že blbě nechápu, ale že to blbě píšete …

železničář v důchodu

„Tom“ má pravdu a napsal to správně – a normálně myslící jedinec v tom konstatování nemůže vidět nic jiného než pouhé konstatování reality: nechápete to skutečně zbytečně hloupě.

Ondřej

Vzdušný prostor byl sice uzavřen, ale heroin pašující modelka Tereza přišla k soudu opět v krásných stylových módních brýlích, kterými si podmanila módní policii všech významných pákistánských médií, ale i srdce každého chrabrého Pákistánce včetně kojenců.

Ondřej

Indické ženy blednou závistí, což vyvolává závist Pákistánských žen, neboť nenáviděné Indky nyní mají pleť alabastrovou jako modelka Tereza!

Ondřej

Kosmetické firmy vyrábějící bělící přípravy si začínají mnout ruce…:D

Promiňte pánové, nechal jsem se unést, hezký večer 🙂

tomáš

Po 7 hodinách zpátky do Toronta? Kam se hrabou ČSA s návratem od Kazaně 🙂

Raddie

Hm, šikulové. Jen pro připomenutí, jde o konflikt dvou zemí vlastnící jaderné zbraně…

Richard

Lokalni konflikt s atomovkami tomu regionu by docela prospel, asi 99.9% lidi nebude se mnou souhlasit, ale regionu by to prospelo, a zase tam bude potom klid na par desitek roku…

Y.K.

Jste idiot. Nerad používám takové přímé invektivy, ale lidi vidící ve válce snadné řešení (obvykle motivané jen čistě xenofobně) jsou pitomci. Nefungovalo to v Evropě, nefungovalo to v Korei, Vietnamu, Afgánistánu… A přát si jaderný konflikt může jen trouba co nechápe, co to skutečně je (to opravdu není hra bum bum na monitoru). Zajeďte si do Hirošimy na poučenou.

Petr

Pán asi rád hraje počítačové hry a nerozezná fikcí od skutečnosti.