Ostravský dopravní podnik daroval tři autobusy na pomoc Ukrajině

Odjezd vyřazeného autobusu z Ostravy do Lvova. Foto: DPOOdjezd vyřazeného autobusu z Ostravy do Lvova. Foto: DPO

O darování tramvají na Ukrajinu zatím nebylo rozhodnuto.

Z Ostravy do Lvova dnes vyrazily tři autobusy Solaris Urbino 12, které chtěl Dopravní podnik Ostrava prodat. Nakonec poslouží jako pomoc Ukrajině v hodnotě 220 tisíc korun.

Tři dieselové autobusy byly již vyřazeny z pravidelného provozu, jsou ale plně funkční. Za ukrajinskou stranu je příjemcem daru Hlavní odbor státní pohotovostní služby Ukrajiny ve Lvově. Dodávka je součástí komplexního daru města Ostrava Ukrajině, který obsahuje i hasičské vozidlo s 52 metrovým automobilovým žebříkem.

„Autobusy byly vyřazeny v rámci obnovy vozového parku. Je to ale plně provozuschopná technika, která jinde může smysluplně posloužit. Jsme rádi, že město tento krok iniciovalo, a Dopravní podnik Ostrava tak může být součástí humanitární pomoci Ukrajině,“ řekl Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO.

Město už dříve uvedlo, že se chystá na Ukrajinu věnovat také vyřazené tramvaje. Zda skutečně na Ukrajinu zamíří, není ještě jisté. „V  tuto chvíli je rozjednaných několik variant a téma proto nebudeme nyní blíže komentovat. Podstatné je pro nás, aby byla případná pomoc Ukrajině smysluplná a tramvaje byly skutečně využity,“ podotkla mluvčí DPO Tereza Šnoblová.

Darované vozy jsou směřovány do města Lvov, kde by měly sloužit k přepravě ve veřejné dopravě. S ohledem na potřeby ukrajinské strany však není vyloučeno i jejich využití jinde při převozu nemocných či raněných. Převoz techniky je zajišťován příslušníky HZS ČR, kteří se také organizačně podílí na předání daru ukrajinské straně. Společnost Gerlach zdarma pomohla při zajištění celního odbavení.

Tagy dopravní podnik ostrava DPO pomoc Ukrajině
12 komentářů