Ostravská střední škola nabídne nový obor zaměřený na drážní techniku

Zázemí Dopravního podniku Ostrava. Foto: DPOZázemí Dopravního podniku Ostrava. Foto: DPO

Nový obor je šitý na míru Dopravnímu podniku Ostrava.

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Premek

Nabídka je jedna věc, jen aby byla i poptávka…

Karl vB.

V minulosti, v dobách socialismu, učňáky provozovaly firmy, které z nich potom v nabíraly absolventy.
Když byl učňák pod firmou, měl zpravidla odborné sepětí s konkrétním výrobním profilem firmy. Úroveň školy se odvíjela od úrovně patronátní firmy. Týden byla škola, týden „dílny“.
Učební obor s výučním listem trval 3 – 3,5 roku, složitější obor s výučním listem a maturitou trval 4 roky.
Stejný systém středního odborného školství jsem viděl v současnosti i Německu.
Zdá se, že po 30 letech se v Česku v oblasti středního odborného školství zase objevuje Amerika.

Tomariero

To ale funguje na většině učňákú stále, jen to většinou nezřizuje firma, ale kraj a učni pak podle oboru chodí na praxe do menších firem.

PetrD

Takové školy existují dlouho, např: „Střední odborná škola Třineckých železáren“

Karl vB.

Asi se bude jednat spíše o výjimky.
V dnešní době se dost často dá narazit na nářky firem, že nemají kde brát zaměstnance, „že si snad budou muset nějaké sami vychovat…“. Dříve to byl běžný postup všech větších a velkých zaměstnavatelů.

Ludvík

Trochu se tu se tu rozjela diskuse o učňovském, středním a podobném školství. Vzhledem k tomu, že mám technické vzdělání a celkem bohatou praxi, tak bych si dovolil rovněž přispět. Jednak bych chtěl varovat před některými extrémy. Jeden takový názor tvrdí, že snad téměř všichni by měli mít maturitu, JEDNO JAKOU a co nejvíc by jich mělo pokračovat na vysoké škole. Opět jakékoliv, třeba vystudovat práva v Plzni. Pak prý budeme mít vzdělanou společnost a prosperující stát. Vždyť maturant se lépe přizpůsobí trhu práce a je lehce rekvalifikovatelný. Druhý postoj říká, žádné studium, hajdy na učňák a řemeslo. Je to… Číst vice »

Wenzel

V diskusi by měl každý začít u sebe a neunudit čtenáře k smrti.

Vít Jůza

A kdy kde budete mít pohřeb? Můžeme přijít?

ČD4ever

Třeba se jeho pohřbu nedočkáte vy. Nevíte dne ani hodiny….

petr

něco podobného by se mělo řešit i na železnici…jsem nejmladší a už je mi téměř 50

král j

Dobrá myšlenka. Ještě by to chtělo nějakého čalouníka, aby dal do pořádku ty ostudné dřevěné sedačky, které jsou u DPO v některých vozidlech. Zde ještě mají co napravovat.

Jarek

Po úspěšné likvidaci učňovského školství během raného kapitalismu 90 let první vlaštovky.Ale všeobecný problém, do zbytků průmyslu na Ostravsku ti mladí prostě chybí.Jsou čtyřicátnící a starši a mladí nic.Nemá kdo komu předat zkušenosti a z učňáku nepřicházejí.Loni jsme chtěli mladé zámečníky, jednali jsme se školami a na celou Ostravu bylo 5 zámečnických učňů, kteří připadali v úvahu a ti byli rozebrání konkurencí.A tak bychom mohli napříč řemeslnými profesemi, kdy prostě ti řemeslnici nejsou.

Winchester1873

Prostě slabé populační ročníky. Středních škol je naopak více. Bohužel samých soukromých se zaměřením na gastronomii, hotelnictví, IT.

Honza M.

Zrovna v IT je nedostatek lidí taky, doslova se o nás perou. Obě IT společnosti, ve kterých jsem pracoval, by tady chtěly více lidí a další týmy, ale není kde brát, tak najímají lidi v Indii. A když připočteme automotive, který platí nadstandardně, tak logicky je zájem o jiné profese řekněme nevalný. I proto jsem za podobný nový učební odbor rád.

Jiří Kocurek

Co je špatně na tom, že na IT jdou ti, kteří mají na IT hlavu? A že jdou lidi na gastro? Že bychom zrušili veřejné, školní i firemní stravování, přineste si z domu svačinu?

Šejdr

Není jiná cesta, než se vrátit k tomu, co tady bylo už za socialismu: objíždět základky, propagovat své učiliště a hlavně žákům vysvětlit, že učňák rozhodně neznamená podprůměrný příjem. Za socíku jezdili po školách naboráři hornických učilišť a nadějné kandidáty si brali bokem na individuální pohovor. A ti se pak vraceli s tím, že jim na jednu stranu řekli, že na šachtě je hodně těžká práce, ale Franto, představit si, že už na učňáku si vydělám víc peněz, než bere naše učitelka.

Marian Kechlibar

No, tak hlavně, aby byla pravda, že ten příjem bude nadprůměrný.

Já když vidím některé ty nabídky práce v MS kraji, tak nechápu, co si ti zaměstnavatelé myslí, že za takovou mzdu seženou.

Lumiere

Pokud bude z kluka klempíř, truhlář, zedník, kominík, instalatér…, tak nebude dělat pro firmu, která mizerně platí, protože si jako živnostník v pohodě vydělá násobně víc.

Šejdr

Anebo bude přes den dělat pro firmu, aby měl nějaký oficiální příjem, a potom vyrazí na melouchy, kde si za pár hodin vydělá podstatně víc, a navíc to nebude danit.

Ondra K.

Základní školu jsem končil v roce 2004 a náboráře z učňáku si pamatuju, takže minimálně tehdy to ještě v nějaké míře fungovalo.

Vectron

Bohužel to nebude lepší.Takto je nastavena společnost,že kdo maká rukama je póvl,lopata a pod…teď fňukaj,že nemají kdo by jim za ty žebračenky dělal.Prostě kdo není minimálně youtuber,tak nic neznamená.To je holá pravda.

Jiří Kocurek

Zakážeme Youtube, protože málo maká rukama!
https://www.youtube.com/c/PauschCzKovarna

Michal O

A co tak si vypiplat vlastní? Bez ohledu na věk? Děsivá představa, že? Moc práce, moc času… békat je jednodušší.

Ten kdo vi

Máte pravdu učňovské školství je likvidováno,ale rodiči kteří nechtějí aby jejich děti šli na učňáku, protože si málo vydělají. Málokterý rodič dá své dítě dobrovolně na učňák a radši hledá jak ho protlačit skrz jakoukoli školu jen aby měl maturitu. Trh práce je na tom podobně u spousty zaměstnání je vyžadována maturita ikdyž by
úplně stačil výuční list. Mimo jiné se to využívá k tlaku támhle s maturitou bere dvacet hrubého tak coby jste chtěli.

Ondřej

Problém učňáků není jen náplň studia, to by mohlo být v pohodě, problém je, že většinu studentů na učnácích tvoří blbci, které by jinam nevzali. Plus vyhořelý učitelský sbor, který přístupem ‚všichni mladí stojí za hovno, to za nás byli jinačí studenti“ zničí i ty, kteří šli na obor z upřímného zájmu. Nehledě na to, že často jsou samo dost neschopní i odborně.
Já neříkám, že nexistují výjimky, ale učňovské školství je na okraji zájmu z více příčin.