LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Ostrava vyhlásila amnestii pro černé pasažéry. Výměnou za půlroční jízdenku

Autobus Solaris Urbino 18 CNG v barvách Dopravního podniku Ostrava. Foto: DPOAutobus Solaris Urbino 18 CNG v barvách Dopravního podniku Ostrava. Foto: DPO

Dopravní podnik Ostrava odpustí lidem dosud neuhrazené pokuty za jízdu bez platného dokladu, pokud si výměnou koupí nejméně půlroční jízdenku.

Zpět na článek
3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
paroh

Je to sice náznak cesty konstruktivním směrem, ale nevím jestli je odpouštění pokut zrovna „pedagogické“. ČR je specifická v tom, že často vymýšlí všelijaká, často pofiderní, řešení problémů, které jsou jinde dávno vyřešené. Typickým příkladem je třeba zdravotnictví, že… Ve Švýcarsku je za první jízdu na černo přátelské upozornění ve výši 100 CHF, za druhý a další případ se prý postih damaticky zvyšuje. O kolik, to nevím, neznám nikoho, kdo by to platil. Nicméně zřejmě tam i lépe funguje vymáhání dluhů, resp. registr dlužníků. Chcete-li si vyřídit i jenom blbou kreditku, tak vás tam prolustrují tak, že vás rychle přejde… Číst vice »

Roman Srp

Za ty nevymožené pokuty (a jistě se nepodařilo chytit všechny) by v každém voze mohl být trvale průvodčí. A neubylo by jen černých pasažérů, ale také vandalismu a celkově by to prospělo i (minimálně pocitu) bezpečnosti cestujících. Nechápu, že si to někdo ještě nespočítal.

Halamus

Nevymožené pokuty jsou peníze, které DPO nemá, takže z nich nemůže nic zaplatit. Ředitel DPO opakovaně prohlásil, že kontrola každého cestujícího vy velmi zdržela pobyt vozů na zastávkách. Ve zprávě DPO je napsáno, že černých cestujících je 6 procent, takže s trochou zjednodušení se dá říct, pokud by jízdenky kontroloval řidič nebo průvodčí, tak by tržby stouply o 6 procent, předpokládám, že vedení DPO to má spočítané.
Přibližně před rokem byl na dvou autobusových linkách testován nástup předními dveřmi, ale vydrželo to týden a neosvědčilo se to.
https://www.dpo.cz/aktuality/2225-nastup-prednimi-dvermi-na-linkach-21-81.html
https://www.dpo.cz/aktuality/tiskove-zpravy/archive/view/listid-2-media/mailid-759-zkusebni-provoz-ukoncen.html
https://dpo.cz/aktuality/2776-uz-to-nevidime-cerne.html