cargo

Osmiměsíční oprava části Posázavského pacifiku začíná, vyjde dráž než SŽDC čekala

Zastávka Chabeřice. Motorový vůz 810 by zde měl podle návrhu SŽDC zaplatit za zastavení 1,20 Kč. Autor: Stribrohorak – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36808016Zastávka Chabeřice. Motorový vůz 810 by zde měl podle návrhu SŽDC zaplatit za zastavení 1,20 Kč. Autor: Stribrohorak – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36808016

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zahájí do konce října opravu trati 212 mezi Ledečkem a Zručí nad Sázavou. Jde o

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zahájí do konce října opravu trati 212 mezi Ledečkem a Zručí nad Sázavou. Jde o úsek, který je v tak špatném stavu, že na jeho části už přestaly vlaky jezdit.

Podle registru smluv opraví trať sdružení firem Edikt a Chládek & Tintěra, které nabídlo cenu 507 milionů korun bez DPH. Původní odhady SŽDC byly 478 milionů korun. Další nabídky byly dražší: OHL ŽS nabídla 524 milionů korun, sdružení firem Klement, Rekultivace Ústí nad Labem a BUG Verkehrsbau nabídlo 555 milionů korun.

Na trati už dlouhodobě jezdí místo vlaků autobusy v úseku mezi Zručí nad Sázavou a Kácovem. České dráhy k autobusové dopravě přistoupily poté, co se stav trati zhoršil natolik, že po ní vlaky jely většinou jen deseti až dvacetikilometrovou rychlostí. Loni v říjnu došlo k zastavení provozu vlaků úplně.

Oprava má začít 29. října, kdy začne nepřetržitá výluka v úseku Ledečko – Kácov – Zruč nad Sázavou. Třicet kilometrů dlouhý úsek má být opraven do konce června příštího roku. Místo vlaku budou jezdit náhradní autobusy.

Za více než půl miliardy mají stavaři trať uvést do provozuschopného stavu tak, aby nedocházelo k pomalým jízdám. Nejde ale o modernizaci. Půjde například o výměnu kolejnic, pražců, kolejového roštu, montáž a demontáž kolejového roštu, strojní čištění štěrkového lože, opravu přejezdů, opravu nástupišť, opravu osvětlení, opravu mostů a propustků, sanaci a očištění skal, opravu opěrných zdí nebo opravu odvodnění.

Tagy České dráhy Chládek & Tintěra Edikt náhradní autobusová doprava Posázavský pacifik Správa železniční dopravní cesty SŽDC trať 212 trať 212 Čerčany - Světlá nad Sázavou
67 komentářů